Giorgio Chiellini, ironie supremă pentru Franţa după ce a ajuns în sferturi cu două autogoluri şi un gol din penalty

Publicat: 1.07.2024, 23:54.

Giorgio Chiellini a lansat o ironie supremă pentru Franţa după ce naţionala lui Deschamps a ajuns în sferturi cu două autogoluri şi un penalty.

Franţa s-a calificat în sferturile de finală de la EURO 2024 după ce a beneficiat de două autogoluri şi a marcat un gol din penalty.

Franţa a câştigat meciul cu Austria prin autogolul lui Max Wober, iar cu Belgia a beneficiat de autogolul lui Vertonghen. În partida cu Polonia, golul Franţei a fost marcat de Mbappe din penalty. „Autogol este cel mai bun atacant al Franţei„, a fost ironia lui Chiellini.

Echipa naţională a Franţei a învins luni, la Dusseldorf, scor 1-0, echipa naţională a Belgiei, în optimile de finală ale Euro 2024. Franţa s-a calificat în sferturi cu un autogol al lui Vertonghen.

Într-o primă repriză fără mari valenţe tehnice, belgienii au avut prima ocazie importantă la şutul lui De Bruyne, parat de Mike Maignan, în minutul 24. Au urmat şanse pentru cocoşii galici. Mai întâi a ratat Marcus Thuram, lovitură de cap din careu, respinsă de Casteels, în minutul 33. A urmat apoi Tchouameni, care a irosit două ocazii – prima în minutul 45, şut puţin peste poartă de la marginea careului, apoi, în repriza secundă, minutul 49, şut de la distanţă, repins în corner de Casteels.

În minutul 61 Theo Hernandez a intervenit excelent, blocându-l pe Carrasco în careu, iar Maignan a intervenit extraordinar în faţa lui Lukaku, în minutul 71. Saliba a trimis puţin pe lângă poartă, în minutul 74, anunţând parcă autogolul lui Vertonghen, din minutul 85, fundaşul belgian deviind şutul lui Kolo-Muani.

Franţa s-a impus la limită, 1-0 şi îşi aşteaptă adversarul din sferturi.
FRANŢA: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kante, Tchouameni, Rabiot – Griezmann – M. Thuram (Kolo Muani 62), Mbappe. SELECŢIONER: Didier Deschamps.
BELGIA: Casteels – Castagne (De Ketelaere 88), Faes, Vertonghen, Theate – De Bruyne, Onana, Carrasco (Lukebakio 88) – Openda (Mangala 64), Lukaku, Doku. SELECŢIONER: Domenico Tedesco.
  • Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii e live în AntenaPLAY, în perioada 5-7 iulie
  • Turneul de tenis de masă WTT Star Contender Bangkok 2024 e live în AntenaPLAY, în perioada 2-7 iulie
  • Ar trebuie să se retragă Cristiano Ronaldo de la naţionala Portugaliei?

17:05

„Azi ne-am fi putut întâlni la Berlin, dar nu a fost să fie” Naţionala, mesaj pentru fani la patru zile după eliminarea EURO 2024

17:00

LIVE VIDEOCalificările Marelui Premiu de Formula 1 al Marii Britanii sunt ACUM pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY

16:45

Nicolae Stanciu a răbufnit după eliminarea României de la EURO 2024: „Discutaţi negativ doar de noi”

16:26

Marcel Puşcaş şi-a găsit echipă la mai puţin de o săptămână de la despărţirea de FCU Craiova: „Încep activitatea”

16:24

Fiorentina, anunţ oficial despre Louis Munteanu! Ce se întâmplă cu atacantul dorit de Gigi Becali şi Dan Şucu

16:20

VIDEOKimi Antonelli a câştigat sprintul din Formula 2 de la Silverstone! Cursa principală e duminică (11:55, AntenaPLAY)

1 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 2 FotoValentin Mihăilă a semnat chiar din cantonamentul României! Contract pe trei sezoane şi un salariu uriaşs 3 VIDEOGeorge Russell a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Austriei! Verstappen, penalizat cu 10 secunde după ce s-a atins cu Norriss 4 România – Olanda 0-3, în optimi la EURO 2024. Naţionala României, OUT de la EURO 2024. „Tricolorii” au luptat admirabils 5 FotoReacţia imediată a iubitei lui Valentin Mihăilă, după ce internaţionalul român şi-a decis viitorul. Ami îi e alături la EURO 2024s 6 Istvan Kovacs și-a aflat pedeapsa, după dezastrul de la Cehia – Turcia! Decizia luată de UEFA, înainte de „optimile” EURO 2024s

Zodii norocoase în ziua de 7 iulie 2024. Nativii care se pot bucura de tot ce e mai bun