Ollie Watkins, eroul Angliei cu Olanda, dezvăluire incredibilă: „I-am spus lui Palmer că voi marca, iar el îmi va pasa!”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 11.07.2024, 8:45

Ollie Watkins, eroul Angliei cu Olanda, dezvăluire incredibilă

Ollie Watkins, eroul Angliei cu Olanda, a făcut o dezvăluire incredibilă. Atacantul de la Aston Villa a marcat în minutul 90 golul cu care Anglia s-a calificat în marea finală de la EURO 2024.

Ollie Watkins şi Cole Palmer au fost trimişi în teren de Gareth Southgate în minutul 82, în locul lui Harry Kane şi Phil Foden. Mutările s-au dovedit decisive, având în vedere că Palmer i-a pasat decisiv lui Watkins.

„I-am spus lui Palmer înainte să intrăm pe teren: eu voi marca, iar tu îmi vei pasa. Am știut, din momentul în care mingea a ajuns la el, că mă va servi ideal. Când am văzut că mingea intră în poartă, a fost cel mai frumos sentiment posibil. Suntem pregătiți pentru partida cu Spania, nu ne dăm niciodată bătuți!

Nu îmi mai găsesc cuvintele. Nu mai voiam să părăsesc terenul la final, voiam să absorb toate emoțiile. Nu cred că am lovit vreodată o minge într-un mod așa de fin. Nici nu credeam că voi juca vreodată la un Campionat European pentru Anglia. Numărul de persoane care mi-au dat mesaj astăzi, spunându-mi că voi marca golul victoriei, este incredibil. Sper să se întâmple asta și duminică”, a spus Ollie Watkins la finalul partidei cu Olanda.

Anglia a învins Olanda şi va juca cu Spania finala EURO 2024

La Dortmund, englezii au avut prima ocazie, la centrarea lui Bukayo Saka, ratată de Foden şi Trippier, în minutul 4. După numai trei minute Xavi Simons a deschis scorul pentru olandezi, cu un şut de la marginea careului. În minutul 15 Dumfries a avut o intervenţie neregulamentară, în careu, la Harry Kane şi, după consultarea VAR, arbitrul german Felix Zwayer a dictat lovitură de pedeapsă. A executat Harry Kane, care a egalat în minutul 18. Dumfries a respins mingea de pe linia porţii, în minutul 23, iar elevii lui Ronald Koeman au răspuns prin bara lui Dumfries, din minutul 30 – lovitură de cap la centrarea lui Simons.

Foden a trimis şi el în bară, în minutul 32, iar la pauză s-a intrat cu scor egal, 1-1. Pickford a scos incredibil în minutul 65, la van Dijk. Anglia a avut un gol anulat în minutul 80, când Kyle Walker a centrat şi Bukayo Saka a înscris, dar Walker se afla în ofsaid. Cole Palmer a şutat prost dintr-o poziţie bună în minutul 86, dar golul calificării englezilor în finală a venit în minutul 90+1, din pasa aceluiaşi Cole Palmer. Ollie Watkins a preluat şi a şutat la colţul lung învingându-l pe Verbruggen.

• Marele Premiu al Ungariei e live în AntenaPLAY, în perioada 19-21 iulie
  • Vezi premiera celui mai surprinzător sezon Insula Iubirii. Luni, Marți și Miercuri de la 20:30 pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Cine va câştiga Balonul de Aur?

15:33

FCSB – Virtus LIVE TEXT, ora 20:30. Antrenament cu public în Ghencea pentru campioană

15:02

EXCLUSIVNeluţu Varga, anunţ de ultimă oră despre transferul lui Louis Munteanu la CFR Cluj

13:55

Kylian Mbappe a fost prezentat la Real Madrid. Primele declaraţii ale starului francez şi gestul uriaş făcut

13:39

EXCLUSIVEdi Iordănescu pleacă de la naționala României! Când a luat selecționerul decizia și ce l-ar fi putut determina să rămână

13:19

NEWS ALERTGareth Southgate şi-a dat demisia de la naţionala Angliei: „Mulţumesc pentru tot. E timpul pentru o schimbare”

12:31

Răzvan Lucescu, înainte de noul sezon din Grecia: „Visul meu este să joc în grupele Champions League”

1 FotoNunta Anului la Domeniul Ştirbey | Cele mai frumoase momente cu Ianis Hagi şi Elena. Gică Hagi, declaraţiile seriis 2 FotoDenis Drăguş, nuntă de poveste cu superba Vanessa. Florinel Coman a avut o apariţie de 5 steles 3 FotoCât de frumoasă este Laura, iubita lui Jude Bellingham. Este mai mare cu 5 ani decât starul Anglieis 4 FotoSchimbare de loc pentru Bernadette Szocs în clasamentul WTT, după turneul de la Bangkok! Pe cât se află româncas 5 FotoNunta lui Ianis Hagi, în imagini! Cele mai frumoase momente de la cununia religioasăs 6 FotoCine e milionarul român care a refuzat să primească 5 milioane de euro în această vară: „Vrea să facă asta!”s

4 zodii care primesc ajutor din partea Universului pe 17 iulie 2024. Vezi dacă te numeri printre ele

Zodii care se despart în ziua de 17 iulie 2024. Nativii care pun capăt unei povești de iubire