Panică pentru Spania, înaintea duelului „de foc” cu Italia! Doi titulari s-au accidentat în victoria categorică cu Croaţia

De Viviana Moraru
Publicat: 15.06.2024, 21:28

Panică pentru Spania, înaintea duelului de foc cu Italia

Panică pentru Spania, înaintea duelului "de foc" cu Italia

Alvaro Morata/ Profimedia

Panică pentru Spania, înaintea duelului „de foc” cu Italia, din Grupa B de la EURO 2024. Doi titulari ai naţionalei lui Luis de la Fuente au ieşit accidentaţi din partida cu Croaţia.

Spania a „distrus-o” pe Croaţia, în primul meci al Grupei B. Ibericii s-au impus cu 3-0, Alvaro Morata, Fabian Ruiz şi Dani Carvajal reuşind să marcheze.

Panică pentru Spania, înaintea duelului „de foc” cu Italia

Chiar unul dintre marcatorii partidei, şi căpitanul Spaniei, Alvaro Morata, a ieşit accidentat din duelul cu Croaţia. Atacantul lui Atletico Madrid a simţit un discomfort la piciorul drept în minutul 67 al partidei, şi a fost înlocuit imediat de Mikel Oyarzabal.

Al doilea jucător care s-a confruntat cu probleme medicale în meciul cu Croaţia a fost Rodri. Mijlocaşul lui Manchester City a fost schimbat în minutul 85, în locul său fiind trimis în teren Zubimendi.

Presa din Spania anunţă faptul că accidentările celor doi jucători nu sunt grave şi ar putea evolua totuşi în duelul cu Italia. În privinţa lui Rodri există mai multe semne de întrebare, dat fiind faptul că mijlocaşul este jucătorul din lotul Spaniei cu cele mai multe minute bifate în acest sezon. În meciul cu Croaţia, Rodri a ajuns la nu mai puţin de 5000 de minute petrecute pe teren, în această stagiune.

Alvaro Morata a confirmat faptul că e gata să joace contra Italiei. Atacantul, care a devenit al treilea cel mai bun marcator din istoria EURO, a transmis că accidentarea sa nu este una serioasă.

„Când primeşti o lovitură puternică, observi că celelalte părţi ale piciorului tău sunt încă încărcate şi asta mi s-a întâmplat mie astăzi. Cea mai bună parte pentru echipă a fost că un alt coechipier a intrat în locul meu şi a dat totul. Sunt gata pentru meciul cu Italia”, a declarat Alvaro Morata, conform as.com.

Alvaro Morata a intrat în topul marcatorilor din istoria EURO! Spania a „dustrus-o” pe Croaţia în 45 de minute

Alvaro Morata a intrat în topul marcatorilor din istoria EURO! Atacantul a reuşit să deschidă scorul în duelul „de foc” dintre Spania şi Croaţia, din prima etapă a Grupei B.

Alvaro Morata a punctat în minutul 29, cu un şut din interiorul careului, dintre doi adversari. Atacantul a ajuns la şapte goluri marcate pentru naţionala Spaniei, la turneele finale europene, fiind al treilea cel mai bun marcator din istoria EURO.

Vârful lui Atletico Madrid este depăşit doar de Michel Platini, care a marcat nouă goluri la Europene, şi de Cristiano Ronaldo, care este golgheterul competiţiei. CR7, care se află la al şaselea Campionat European din carieră, a marcat în total 14 goluri.

Spania a avut o repriză de vis în duelul cu Croaţia. După ce scorul a fost deschis de Alvaro Morata, ibericii au dat din nou lovitura, după trei minute. În minutul 32, Fabian Ruiz a punctat superb, din pasa lui Pedri.

Chiar înainte de pauză, Dani Carvajal a reuşit să ducă scorul la 3-0. Fundaşul lui Real Madrid a marcat din centrarea perfectă a lui Lamine Yamal.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

11:00

„Vrei război? Acum e război!” Pep Guardiola, reacție de necrezut după ce a auzit declarațiile rivalilor din Premier League

10:50

Andreea Dragoman, învinsă dramatic la China Smash 2024. Adina Diaconu – Yee Lok Lam (13:00, LIVE VIDEO în AntenaPLAY)

10:27

Mesaj superb primit de Răzvan Lucescu de la patronul Ivan Savvidis, înainte de PAOK – Aris (duminică, 20:30, AntenaPLAY)

10:13

Cristiano Ronaldo a făcut show în fața lui Alexandru Crețu! Cum s-a descurcat românul în Al Nassr – Al Wehda

9:53

„Comportament ofensator!” Suspendarea primită de Emiliano Martinez, după ce a repetat gestul incredibil făcut la Cupa Mondială

9:11

Max Verstappen râde de FIA alături de fani! Ironiile triplului campion mondial în mediul online

1 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 2 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 5 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s 6 FCSB – Petrolul 1-1. Alexandru Tudorie a egalat în ultimele secunde ale meciului! Băluţă deschisese scorul cu un şut superbs

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele