Răzvan Marin, după România – Olanda 0-3: „Suntem dezamăgiţi că nu ne-am calificat mai departe!” Mesaj superb pentru fani

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 2.07.2024, 21:23

Răzvan Marin, după România - Olanda 0-3:

Andrei Burcă, Răzvan Marin, Nicolae Stanciu şi Alex Cicâldău, în România - Irlanda de Nord / Profimedia

Răzvan Marin a avut o primă reacţie după ce România a pierdut partida cu Olanda, scor 0-3, şi a fost eliminată de la EURO 2024. Marin a reuşit un gol de senzaţie în partida cu Ucraina, dar şi cel din meciul cu Slovacia care ne-a calificat în optimile de finală.

Răzvan Marin a avut un discurs uriaş la adresa fanilor şi a spus că îi pare rău că nu a putut să le facă o bucurie. Totuşi, Răzvan Marin a recunoscut că Olanda a fost echipa mai bună.

Răzvan Marin, după România – Olanda 0-3

Suntem dezamăgiţi, suntem supăraţi că nu am reuşit să trecem mai departe. Ca să facem lucruri mai frumoase, trebuie să muncim mai mult să ne batem cu echipe ca Olanda. În primele 20 de minute, am controlat meciul, am dominat. Olanda ştiţi că este o echipă puternică. A fost greu, dar cred că ieşim cu capul sus după acest meci. Au fost extraordinar, le mulţumim enorm pentru că am simţit sprijinul lor şi din stadion, şi din afara stadionului. Ne pare rău că nu am reuşit să îi bucurăm. Ne doream mult şi eram încrezător că puteam trece mai departe. Olanda a fost echipa mai puternică şi a meritat„, a spus Răzvan Marin la sport.ro.

România – Olanda 0-3, în optimi la EURO 2024. Naţionala României, OUT de la EURO 2024. „Tricolorii” au luptat admirabil

Tricolorii au început curajos meciul de la Munchen, fără ocazii mari de gol, dar stând sus în teren, la pressing. Dennis Man a şutat puţin peste poartă în minutul 13, dar olandezii au deschis scorul în minutul 20. Cody Gakpo a primit pe stânga, l-a depăşit pe Raţiu şi a şutat la colţul scurt, fără speranţe pentru Niţă. Replica noastră a venit în minutul 24, când Man a primit în careu, de la Stanciu, dar a trimis pe lângă poartă din poziţie bună. Drăguşin a intervenit salvator la o pasă care putea ajunge la Depay, în minutul 27, iar în minutul 31 a respins în corner centrarea lui Dumfries.

Acelaşi Dumfries s-a ciocnit violent cu Mogoş, în minutul 33, iar jucătorul nostru a fost nevoit să părăsească terenul. Pe final de repriză atacurile olandezilor s-au intensificat, însă fără rezultat pe tabela de marcaj. Elevii lui Iordănescu au intrat bine în repriza secundă, însă Racoviţan a salvat un gol pentru adversari, în minutul 53, respingând din faţa porţii. Şutul lui Drăguş, din minutul 59, a fost blocat, iar după zece minute Cody Gakpo a înscris, însă golul a fost anulat după consultarea VAR. Presiunea olandeză a dat rezultate în minutul 83, când Malen a înscris pentru 2-0. Pe final acelaşi Malen a stabilit rezultatul final, 3-0 în minutul 90+3, şi echipa Ţărilor de Jos merge mai departe, în sferturi.

• Marele Premiu al Ungariei e live în AntenaPLAY, în perioada 19-21 iulie
  • Speedway European Championships Grudzladz (20 iulie)
  • Cine crezi că va câştiga EURO 2024?

18:20

LIVE VIDEOCursa din Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii e ACUM pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. Russell s-a retras din cursă

18:18

Thiago Alcantara se retrage din fotbal la 33 de ani! Anunţul făcut de Fabrizio Romano

18:16

Anunţul lui Florin Niţă după ce presa turcă a scris că Gaziantep i-a oferit un salariu de 800.000 de euro pe an!

18:11

VideoDezastru pentru George Russell în Marele Premiu al Marii Britanii! A abandonat la el acasă, după ce a plecat din pole-position

17:53

Tomokazu Harimoto – Gaoyuan Lin 4-0, în finala WTT Star Contender Bangkok 2024, live în AntenaPLAY

17:43

OFICIAL | Fotbalistul lui Mihai Rotaru dorit de Gigi Becali a semnat în Liga 1! Echipa la care va evolua

1 FotoReacţia imediată a iubitei lui Valentin Mihăilă, după ce internaţionalul român şi-a decis viitorul. Ami îi e alături la EURO 2024s 2 VIDEOGeorge Russell a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Austriei! Verstappen, penalizat cu 10 secunde după ce s-a atins cu Norriss 3 România – Olanda 0-3, în optimi la EURO 2024. Naţionala României, OUT de la EURO 2024. „Tricolorii” au luptat admirabils 4 FotoPrimele imagini cu Kira Hagi, în braţele iubitului. Momente tandre, surprinse la Munchen înainte de România – Olandas 5 FotoCum arată soţia lui Virgil van Dijk! Povestea desprinsă din filme a adversarului României de la EURO 2024s 6 VIDEOGabriel Bortoleto a câştigat cursa de Formula 2 din Austria, LIVE în AntenaPLAY! Victorie uriaşă pentru brazilians

Zodii norocoase în ziua de 7 iulie 2024. Nativii care se pot bucura de tot ce e mai bun