Spania – Franţa 2-1! Lamine Yamal şi Dani Olmo au dus Furia Roja în finala EURO 2024. S-a scris istorie la Munchen

De Viviana Moraru
Publicat: 9.07.2024, 23:50

Spania - Franţa LIVE TEXT

Lamine Yamal a înscris un gol superb în Spania - Franţa / Profimedia

Spania – Franţa 2-1 a fost prima semifinală de la EURO 2024. Echipa condusă de Luis de la Fuente s-a calificat în finala de la Berlin, după ce s-a impus în duelul de la Munchen. Acum, ibericii aşteaptă câştigătoarea duelului dintre Anglia şi Olanda.

Franţa a deschis scorul în minutul 9, atunci când Mbappe a centrat perfect pentru golul lui Kolo Muani. În minutul 21, Lamine Yamal a restabilit egalitatea cu un şut fabulos şi a scris istorie, devenind cel mai tânăr jucător care înscrie la Campionatele Europene. Patru minute mai târziu, Dani Olmo a marcat după o fază superbă în careul lui Simon şi a înscris golul care avea să o trimită pe Spania în finala de la EURO 2024.

Spania – Franţa 2-1 LIVE TEXT

Fluier final! Spania este prima finalistă de la EURO 2024.

Min. 86: Mbappe a intrat în careu, dar şutul său s-a dus mult peste poarta lui Simon.

Min. 81: Lamine Yamal a încercat să înscrie la fel ca în prima repriză, dar de data aceasta balonul s-a dus peste poartă.

Min. 63: Corner foarte bine executat de francezi, dar Upamecano nu reuşeşte să dea pe poartă cu capul din câţiva metri.

Min. 46: Spania a început în atac repriza secundă. Maignan a ieşit la 30 de metri din poartă şi l-a oprit pe Williams.

Min. 25: Spania – Franţa 2-1! Răsturnare spectaculoasă de scor la Munchen. Dani Olmo este autorul unei acţiuni superbe în careul lui Maignan, iar şutul său puternic nu a mai putut fi blocat de Kounde.

Min. 21: Spania – Franţa 1-1! Lamine Yamal continuă să scrie istorie. Starul celor de la Barcelona a marcat unul dintre cele mai frumoase goluri de la EURO 2024. El l-a învins pe Maignan cu un şut fabulos.

Min. 9: Spania – Franţa 0-1! Mbappe a centrat perfect pentru Kolo Muani, care l-a învins pe Unai Simon cu o lovitură de cap. Acesta este primul gol din acţiune pentru francezi la acest turneu final.

Min. 5: Prima mare ocazie i-a aparţinut Spaniei. Lamine Yamal a fost autorul unei noi centrări de excepţie, dar Fabian Ruiz a trimis peste poartă.

Min. 1: A început prima semifinală de la EURO 2024.

Echipele de start:

Spania: Unai Simon – Navas, Nacho, Laporte, Cucurella – Fabian, Rodri, Olmo – Yamal, Morata, Nico Williams
Rezerve: Raya, Remiro, Vivian, Merino, Joselu, Ferran, Oyarzabal, Grimaldo, Baena, Zubimendi, Fermin, Ayoze
Selecționer: Luis de la Fuente

Franța: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kante, Tcouameni, Rabiot – Dembele, Kolo Muani, Mbappe
Rezerve: Samba, Areola, Pavard, Mendy, Camavinga, Griezmann, Giroud, M. Thuram, Zaire-Emery, Fofana, Coman, Clauss, Konate, Barcola
Selecționer: Didier Deschamps

Stadion: Allianz Arena (Munchen)
Arbitru: Slavko Vincic // Asistenți: Tomaz Kancncik Andraz Kovacic (Slovenia)
Arbitru VAR: Nejc Kajtazovic (Slovenia) / Asistenț VAR: Paolo Valeri, Massimiliano Irrati (Italia)

Spania a avut un parcurs remarcabil la EURO 2024, reuşind să-şi câştige grupa, cu victorii pe linie. În optimi, naţionala lui Luis de la Fuente a învins-o categoric, scor 4-1, pe Georgia, una dintre surprizele turneului final.

De cealaltă parte, Franţa a avut nevoie de lovituri de departajare în sferturi, pentru a o învinge pe Portugalia. Vicecampioana mondială en-titre s-a impus cu 5-3 la penalty-uri, după ce Joao Felix a ratat pentru lusitani.

Franţa nu a strălucit la EURO 2024, şi nu a reuşit să marcheze niciun gol din acţiune. În grupe, naţionala lui Didier Deschamps s-a clasat pe locul secund, după Austria. În optimi, „Les Bleus” au trecut de Belgia.

Franţa a învins Belgia la limită, scor 1-0, graţie unui autogol marcat de Jan Vertonghen, în minutul 85.

Ultima dată, cele două naţionala s-au duelat în finala Ligii Naţiunilor, din 2021. Franţa s-a impus cu 2-1, după ce Spania a condus. Karim Benzema şi Kylian Mbappe au marcat pentru francezi, în partida respectivă.

Spania şi Franţa s-au duelat la EURO 2012, ultima întâlnire directă de la un turneu final continental. Ibericii se impuneau atunci cu scorul de 2-0 şi se calificau în semifinale.

După victoria dramatică obţinută cu Germania, Spania a pierdut trei titulari. Dani Carvajal, Robin le Normand şi Pedri nu vor evolua contra Franţei.

Echipele probabile:

Didier Deschamps, reacţie dură înainte de Spania – Franţa

Didier Deschamps a „luat foc” înainte de Spania – Franța Selecţionerul a apărat stilul echipei sale înaintea semifinalei de la EURO 2024, sperând în acelaşi timp că aceasta îşi va regăsi eficienţa pentru a merge până la capăt, la turneul final.

Deschamps a fost întrebat de un jurnalist suedez despre criticile privind jocul plictisitor al echipei sale.

Răspunsul selecționerului a venit rapid, iar acesta a uimit pe toată lumea:

Sunteţi sigur că sunteţi suedez? Bineînţeles că locuiţi în Franţa! Dacă vă plictisiţi, uitaţi-vă la altceva, nu e nicio problemă. Nu trebuie să vă uitaţi! Este un Euro special pentru toată lumea, cu mai puţine goluri decât în trecut.

Avem capacitatea de a ne împărtăşi emoţiile şi de a-i face pe francezi fericiţi cu rezultatele noastre. Acum, dacă suedezii sunt plictisiţi, nu prea contează pentru mine”, a spus Didier Deschamps, citat de news.ro.

• Marele Premiu al Belgiei e live în AntenaPLAY, în perioada 26-28 iulie
  • 27 iulie: Gala de box | Joe Joyce vs Derek Chisora
  • Cine crezi că va deveni selecţionerul României după plecarea lui Edi Iordănescu?

9:38

FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va avea

9:16

Avertisment dur pentru Gică Hagi, după plecarea lui Edi Iordănescu: „Decât să accepți să te faci de râs mai bine stai acasă”

8:42

Românul care a făcut o poză de milioane cu Mike Tyson: „Regele”

8:37

Inteligenţa Artificială anunţă că David Popovici îşi va surclasa rivalii la 100 şi 200 de metri liber. Predicţie uriaşă

7:53

Primul nume mare care refuză naţionala României după plecarea lui Edi Iordănescu: „Această treabă nu mă interesează”

7:45

Ce a putut răspunde Gică Hagi când a fost întrebat direct dacă vrea să-i ia locul lui Edi Iordănescu pe banca naţionalei României

1 FotoAndrei Burcă s-a căsătorit! Cât de frumoasă este şi cu ce se ocupă soţia fundaşului naţionaleis 2 FotoCine e iubita lui Lamine Yamal, noua senzaţie din fotbalul mondial. Tânăra este de o frumuseţe răpitoares 3 FotoImagini rare cu fiicele lui Ilie Năstase din căsnicia cu Amalia! Cuvinte uriaşe la adresa tatălui lor: „De aia îi iubim”s 4 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs 5 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 6 EXCLUSIVEdi Iordănescu pleacă de la naționala României! Când a luat selecționerul decizia și ce l-ar fi putut determina să rămânăs

Horoscopul săptămânii 22 iulie – 28 iulie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele

Zodii care se întorc la fostul partener în ziua de 23 iulie 2024. Nativii care iartă cu ușurință