Ademola Lookman, hat-trick colosal pentru Atalanta în finala Europa League! Performanţă UNICĂ împotriva lui Bayer Leverkusen

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 22.05.2024, 23:59

Ademola Lookman, hat-trick colosal pentru Atalanta în finala Europa League

Ademola Lookman în Atalanta - Bayer Leverkusen 3-0 / Profimediaimages

Ademola Lookman a reuşit un hat-trick colosal pentru Atalanta în finala Europa League. Atacantul în vârstă 26 de ani a „distrus-o” pe Bayer Leverkusen şi a reuşit o performanţă unică în istoria competiţiei.

Nigerianul a început recitalul încă din minutul 12, când a deschis scorul în meciul arbitrat de Istvan Kovacs. Lookman a marcat din nou la jumătatea primei reprize, dar nu a putut fi oprit nici după pauză. A marcat pentru a treia oară cu un sfert de oră înainte de final şi a spulberat de unul singur recordul de 51 de meciuri fără înfrângere al lui Leverkusen.

Lookman i-a ajutat pe italieni să pună mâna pe trofeu şi a stabilit un record uriaş. Este primul jucător care înscrie un hat-trick într-o finală Europa League.

Mai mult decât atât, Ademola Lookman este primul fotbalist african cu trei goluri în finala unei competiţii UEFA. Surpriza este cu atât mai mare cu cât fotbalistul lui Gasperini nu marcase niciodată în carieră trei goluri într-un meci.

Cotat la 30 de milioane de euro, Lookman a reuşit în sezonul 2023-2024 din Serie A 9 goluri şi 6 pase decisive. Acum a ajutat-o pe Atalanta să câştige în premieră Europa League.

Bayer Leverkusen a ratat „dubla” istorică

După eșecul din finala Europa League, Bayer Leverkusen a ratat o ocazie de a termina sezonul fără înfrângere. Echipa lui Xabi a adunat 51 de partide fără înfrângere, în toate competițiile, până la partida cu Atalanta.

De asemenea, germanii ar fi putut obține o „dublă” istorică în acest sezon. După ce a câștigat primul titlu din istoria clubului, Xabi Alonso putea obține al doilea trofeu european de la înființarea clubului.

Primul, și singurul succes, până în momentul de față, al celor de la Bayer, pe plan european, a fost câștigarea Cupei UEFA în anul 1988.

Totuși, Xabi mai are ocazia de a câștiga un nou trofeu, pe lângă titlul de campion al Germaniei. Bayer Leverkusen va juca finala Cupei Germaniei, pe data de 25 mai, împotriva celor de la Kaiserslauten.

Bayer Leverkusen a mai câștigat o sigură dată Cupa Germaniei. Se întâmpla în sezonul 1992/1993.

• Marele Premiu al Spaniei e live în AntenaPLAY, în perioada 21-23 iunie
  • Campionatele Europene de Înot (17-23 iunie) sunt live în AntenaPLAY
  • Cine e cel mai bun antrenor român al momentului?

23:03

VideoAlexandra Tudor şi Dani Oţil au luat pulsul Marelui Premiu de Formula 1 de la Barcelona: „Se anunţă o cursă uau”

22:54

România – Belgia, la EURO 2024 | Domenico Tedesco i-a lăudat pe „tricolori”! Ce jucători a remarcat: „Asta e calitatea lor”

22:24

David Popovici, după ce a cucerit două medalii de aur la Campionatele Europene de Nataţie: „Sunt chiar fericit”!

22:17

LIVE TEXTOlanda – Franța 0-0. Duel „incendiar” pentru primul loc din Grupa D. Kylian Mbappe, rezervă

21:49

Edi Iordănescu a avut un mesaj vehement despre presupusa ofertă de 5 milioane de euro pe sezon! Apelul selecţionerului

21:43

VideoDavid Popovici a scris o nouă pagină de istorie la Belgrad! Românul a egalat un record vechi de 47 de ani

1 Foto„E un parastas al tău?” Replica fabuloasă pe care i-a dat-o Ilie Năstase lui Ion Ţiriac!s 2 FotoIvana Knoll e gata să le sucească minţile şi nemţilor: „Mai sexy ca niciodată! Abia aştept ca toată lumea să mă vadă!”s 3 Programul complet al meciurilor, din grupe, de la EURO 2024s 4 FotoElena Măţan, momente dramatice în SUA: „Au fost peste 30 de împuşcături! Urăsc ţara asta!”s 5 România – Ucraina 3-0! Nicolae Stanciu, Răzvan Marin şi Drăguş au scris istorie! „Tricolorii”, meci colosal la EURO 2024s 6 FotoFCSB a plecat în cantonament în Olanda! Imagini de pe aeroport cu jucătorii „roş-albaştri”s