Florin Tănase, reacţie fabuloasă după FCSB – RFS 4-1: „Doar trei goluri am văzut, la unul eram pe jos”! Ce a spus de Gigi Becali

De Bogdan Stănescu
Publicat: 27.09.2024, 7:59

Florin Tănase, reacţie fabuloasă după FCSB - RFS 4-1

Florin Tănase / Hepta

Florin Tănase a avut o reacţie fabuloasă după FCSB – RFS 4-1. Fostul căpitan al roş-albaştrilor a intrat după pauză şi a avut o evoluţie entuziasmantă.

Tănase a reuşit o pasă magistrală la primul gol al lui Darius Olaru, apoi a contribuit serios şi la al doilea gol marcat de căpitanul roş-albaştrilor. Tănase a luat o fază pe cont propriu, a driblat mai mulţi adversari şi i-a pasat lui Băluţă, care a centrat. Cu ajutorul unei devieri, mingea a ajuns la Olaru, care a reluat perfect din prima şi a marcat al doilea său gol din meciul cu RFS.

E o competiție cu echipe bune, campioane multe dintre ele… Am făcut un meci bun și cred că merităm acest scor. Criticile trebuie să te întărească, să muncești și să demonstrezi. Trei am văzut, că la unul eram pe jos. Toate au fost frumoase și importante.

M-am simțit bine și în stânga… gazonul bun, ne simțim bine pe Arenă, e diferența de calitate de la gazon. O atmosferă incredibilă, le mulțumim fanilor că au venit în număr atât de mare, la o oră atât de târzie, în timpul săptămânii.

Arată cât de iubită e această echipă, sper și meciurile viitoare să vină, avem nevoie de ei. Nu ne-a zis nimic încă (n.r. Gigi Becali), normal că e mulțumit, ce să zică, că nu i-a plăcut? Cu siguranță e fericit, ca noi toți, sperăm să acumulăm cât mai multe puncte.

Putem arăta aceeași față în campionat, cred că primele 30 de minute cu Petrolul cei de la Petrolul nu au contat. La Șut nu mai putea să întoarcă faza, am înțeles, dar la faza cu Târnovanu… de câte ori am sărit la cap și s-au dat faulturi la portar… cred că trebuia anulat.

(n.r. Ți se pare că a scăzut nivelul arbitrajului?) Nu, nu, avem arbitri buni, cred că au crescut, dar unele faze sunt judecate mai altfel în momente cheie”, a declarat Florin Tănase imediat după finalul partidei FCSB – RFS 4-1.

Darius Olaru, dublă de senzaţie în FCSB – RFS! Florin Tănase i-a dat un assist genial căpitanului roş-albaştrilor

Darius Olaru a reuşit o dublă de senzaţie în FCSB – RFS! Căpitanul roş-albaştrilor a marcat în minutele 58 şi 69. Mai întâi, Olaru a finalizat perfect, sub bară, după ce a primit o pasă extraordinară de la Florin Tănase.

Ulterior, în minutul 69, Olaru a înscris din nou. Şi de această dată Florin Tănase a contribuit la golul lui Olaru. Tănase a pătruns periculos spre poarta lui RFS, driblând mai mulţi jucători, după care i-a pasat lui Băluţă. Băluţă a centrat, iar mingea a fost deviată de un jucător al lui RFS şi a ajuns la Olaru. Căpitanul FCSB-ului a reluat perfect, din prima, fără nicio şansă pentru portarul Ondoa.

Lăsat pe banca de rezerve la startul partidei, Florin Tănase a intrat pe teren la pauza meciului cu RFS, în locul lui David Miculescu. El şi-a făcut imediat simţită prezenţa. În minutul 58, Florin Tănase l-a găsit perfect pe Darius Olaru, care s-a demarcat excelent. Colaborarea dintre cei doi a dus la cel de al treilea gol marcat de FCSB cu RFS.

Tănase a contribuit serios şi la al doilea gol al lui Olaru. Reuşita a venit după ce Tănase a luat foarte bine o fază pe cont propriu şi a trecut de mai mulţi adversari. Băluţă, proaspăt intrat pe teren, în minutul 67, în locul lui Ştefănescu, a reuşit şi el un assist, centrând la golul lui Olaru.

Debut cu dreptul pentru FCSB, 4-1 cu RFS Riga

Echipa bucureşteană FCSB a învins joi seara, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia letonă RFS Riga, în prima etapă a tabloului principal din Liga Europa.

Pe Arena Naţională bucureştenii şi-au anunţat intenţiile ofensive încă din minutul 2, atunci când Edjouma a trimis o lovitură de cap pe lângă poartă. Olaru şi Bîrligea au profitat în minutul 8 de o gafă a apărării adverse şi ultimul a deschis scorul pentru gazde. Târnovanu a scos incredibil la Savalnieks, în minutul 19, dar oaspeţii au înscris în minutul 23.

Lipuscek a trimis în plasă, arbitrul a anulat golul pentru un fault în atac, dar VAR a validat reuşita oaspeţilor şi scorul a devenit 1-1. Chiricheş a oferit pasa decisivă în minutul 32 pentru Marius Ştefănescu şi acesta i-a readus pe bucureşteni în avantaj. În minutul 58 o combinaţie între Bîrligea şi Florin Tănase l-a pus pe Olaru într-o poziţie excelentă şi a fost 3-1 pentru FCSB. Olaru a primit în minutul 69 o pasă de la nou intratul pe teren Băluţă şi a pus pe tabelă al patrulea gol al gazdelor. 4-1 a fost scorul final şi FCSB a debutat cu dreptul în această fază din Liga Europa.

FCSB: Târnovanu – M. Popescu, Chiricheş, Dawa, Radunovic – Lixandru, Edjouma (Şut 67) – Ştefănescu (Al. Băluţă 67), Olaru (D. Popa 84), Miculescu (Fl. Tănase 46) – Bîrligea (Oct. Popescu 76). ANTRENOR: Elias Charalambous

RFS RIGA: Ondoa – Savalnieks (Ndjiki 46), Prenga (Rasid Njie 70), Balodis, Lipuscek – Marhiev (Silagadze 70), Panic – Odisharia (Stuglis 84), Ikaunieks, Zelenkovs – Kouadio (Osuagwu 70). ANTRENOR: Viktors Morozs

Cartonaşe galbene: Chiricheş 89

Arbitri: Ricardo de Burgos Bengoetxea – Iker De Francisco, Alfredo Rodriguez Moreno – Javier Alberola Rojas (toţi din Spania)

Arbitri VAR: Cesar Soto Grado – Valentin Gomez (ambii din Spania)

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

11:12

„Îi măresc contractul şi îi iau un apartament!” Ce jucător va răsplăti Gigi Becali, după FCSB – RFS 4-1

11:02

Gigi Becali a remarcat în mod special un jucător de la FCSB, după victoria cu 4-1 cu RFS: „A auzit declaraţiile mele”

10:54

Raul Rusescu, uluit de evoluţia FCSB-ului cu RFS: „Nu mă aşteptam la acest scor”! Pe cine a remarcat de la campioana României

10:51

Darius Olaru, anunţ despre plecarea de la FCSB! Ce a declarat imediat după „dubla” spectaculoasă din meciul cu RFS

10:43

Al Ahly – Zamalek, 21:00, LIVE VIDEO. Supercupa CAF este în direct în AntenaPLAY

10:34

„O ruşine!” Radu Drăguşin, distrus de englezi după eliminarea din Tottenham – Qarabag 3-0: „Era momentul lui!”

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 6 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele