Lovitură pentru FCSB! Un titular, OUT înaintea returului cu LASK Linz

De Viviana Moraru
Publicat: 23.08.2024, 8:21

Lovitură pentru FCSB | Un titular, OUT înaintea returului cu LASK Linz

Jucătorii de la FCSB, în timpul unui meci/ Profimedia

FCSB a primit o lovitură, după duelul tur cu LASK Linz, din play-off-ul Europa League. Un titular nu va putea evolua în duelul retur, care se va disputa în Ghencea, săptămâna viitoare.

FCSB a plecat neînvinsă din Austria, remizând cu LASK Linz, scor 1-1. Austriecii au deschis scorul prin Taoui, iar David Miculescu a reuşit să egaleze, în prelungirile primei reprize.

Joyskim Dawa nu va putea evolua în duelul retur cu LASK Linz. Fundaşul a primit cartonaşul galben în meciul tur, din play-off-ul Europa League, astfel că va fi suspendat pentru partida din retur.

Fundaşul central al campioanei a primit cartonaş galben în minutul 60 al duelului cu LASK Linz. Dawa a fost avertizat ca urmare a faptului că l-a împins pe Zulj. Acesta a fost al patrulea galben încasat de stopperul campioanei, în competiţiile europene, în acest sezon, astfel că va fi suspendat în următorul meci.

În locul lui Joyskim Dawa, Vlad Chiricheş ar putea fi titularizat la duelul retur cu LASK Linz.

Joyskim Dawa a fost aproape de suspendare şi înaintea turului cu LASK Linz. Fundaşul a primit cartonaş galben în duelul tur cu Sparta Praga, însă a aflat că poate evolua în retur, deoarece UEFA anulează un cartonaş, după ce o echipă trece de două tururi preliminare.

Joyskim Dawa nu a primit cartonaş galben în returul cu Sparta Praga, fapt ce i-a permis să fie titular în duelul tur cu LASK Linz, din play-off-ul Europa League.

Presa austriacă nu i-a menajat pe cei de la LASK Linz după duelul cu echipa lui Becali

Potrivit presei austriece, FCSB a controlat clar jocul în a doua repriză. În prima repriză, în afară de gol, LASK Linz a mai avut două ocazii uriaşe, ratate de Usor.

”Remiză împotriva FCSB-ului. LASK a ratat victoria pe teren propriu”, au titrat jurnaliştii austrieci de la Krone.

”LASK a reușit doar un egal, 1-1, în prima manșă a play-off-ului Europa League împotriva FCSB-ului. După un start în forță, Linz a preluat conducerea în minutul 34 cu un gol al lui Adil Taoui, dar oaspeții au egalat cu puțin timp înainte de pauză. LASK s-a chinuit apoi și a ratat șansa de a începe manșa secundă din România, joia viitoare, dintr-o poziție mai bună.

FCSB, clubul succesor al Stelei, fosta câștigătoare a Cupei Campionilor Europeni (1986), a avut inițial puțin de oferit în fața celor 10.650 de spectatori de pe Gugl. LASK nu a avut nicio problemă să țină în frâu oaspeții extrem de rezervați.

Dar repriza a doua a aparținut clar oaspeților. Ca lucrurile să fie și mai rele, echipa din Linz l-a pierdut pe Zulj, accidentat. FCSB a profitat de spațiul disponibil, a venit periculoasă în fața porții de mai multe ori și a fost până la urmă mai aproape de golul victoriei decât austriecii. Siebenhandl a apărat de două ori în fața lui Miculescu (71) și a lui Octavian Popescu (75)”, au scris jurnaliştii publicaţiei citate.

• PAOK - Panaitolikos e duminică, de la 20:30, LIVE în AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Ţărilor de Jos e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Se va califica FCSB în grupele Europa League?

15:32

Un nou transfer la CFR Cluj! Jucătorul prezentat oficial de clujeni, după victoria cu Pafos

15:13

EXCLUSIVMarele dezavantaj al lui Marius Şumudică după ce a preluat Rapid! Anunţul lui Marius Niculae

14:41

WTT Champions Macao 2024 (9-15 septembrie). Bernadette Szocs revine în circuit după Jocurile Olimpice