Un internaţional elveţian a semnat cu o formaţie din Liga 1! CV impresionant pentru atacantul de 26 de ani

De Alex Masgras
Publicat: 22.08.2024, 11:45

Dimitri Oberlin, în timpul unui meci în UEFA Champions League / Profimedia

Un internaţional elveţian a semnat cu o formaţie din Liga 1. Sepsi Sf. Gheorghe a anunţat transferul lui Dimitri Oberlin, un atacant de 26 de ani din Elveţia care a evoluat ultima oară la Adanasport, echipă de care s-a despărţit vara aceasta.

Cu o selecţie la naţionala Elveţiei, atacantul care are şi cetăţenie cameruneză a semnat un contract valabil pe doi ani cu formaţia covăsneană. El a trecut în cariera sa la echipe precum FC Basel, Salzburg sau Empoli, dar şi la echipa secundă a celor de la Bayern Munchen.

Conducerea clubului de fotbal Sepsi OSK din Sfântu Gheorghe a anunţat, joi, că a semnat un contract pe doi ani cu atacantul elveţian Dimitri Oberlin.

„Sepsi OSK a perfectat un nou transfer, clubul nostru a ajuns la un acord și cu internaţionalul elveţian Dimitri Oberlin (în vârstă de 26 de ani), care ultima oară a jucat la Adanaspor, dar a mai evoluat în carieră, printre altele, și la Servette FC, FC Thun, FC Bayern II, FC Basel, Zulte Waregem, FC Empoli sau Red Bull Salzburg.

Atacantul cu dublă cetăţenie, elvețiană şi cameruneză, a semnat un contract valabil pe doi ani cu clubul nostru, cu opțiune de prelungire.

Îi urăm mult succes alături de Sepsi OSK!”, se arată într-o postare pe pagina de Facebook a clubului.

Dimitri Oberlin a mai evoluat, printre altele, la Servette FC, FC Thun, FC Bayern II, FC Basel, Zulte Waregem, FC Empoli sau Red Bull Salzburg.

Oberlin a evoluat la toate naţionalele de juniori şi tineret ale Elveţiei, având o selecţie la reprezentativa de seniori, în 2018, într-un meci amical cu Grecia (1-0 pentru Nati).

Pe vremea când evolua la FC Basel, Oberlin a evoluat în opt meciuri în UEFA Champions League şi a reuşit să înscrie de patru ori.

U Cluj – Sepsi 3-0. Blănuţă, „dublă” spectaculoasă! Thiam, gol şi asisst

Meciul U Cluj – Sepsi, scor 3-0, a fost în format LIVE SCORE pe AS.ro. „Şepcile Roşii” au dat de pământ cu gruparea din Sfântu Gheorghe şi a urcat pe locul 2 în clasamentul Ligii 1.

Vladislav Blănuţă a dat recital în tricoul alb-negru. Atacantul împrumutat de la Craiova lui Mititelu a reuşit o dublă. Şi Thiam a impresionat, cu un gol şi un assist.

Clujenii au dominat partida şi au avut prima ocazie în minutul 9, când Mamadou Thiam a intrat în careu însă portarul Dinu Moldovan a blocat şutul internaţionalului senegalez. Acelaşi Thiam a deschis însă scorul în minutul 38, când a şutat violent la colţul lung, din marginea careului mic. Scorul a fost majorat în minutul 58, când Thiam a centrat de pe stânga şi Vladimir Blănuţă a înscris cu o lovitură de cap. Blănuţă a stabilit şi scorul final în minutul 70, din pasa lui Ovidiu Bic, şi Universitatea Cluj s-a impus cu 3-0.

În clasament, „şepcile roşii” au 12 puncte şi ocupă locul secund. Sepsi este pe locul 6, cu 8 puncte.

• PAOK - Panaitolikos e duminică, de la 20:30, LIVE în AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Ţărilor de Jos e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Va câştiga Rapid titlul în acest sezon, sub conducerea lui Marius Şumudică?

15:50

FCU Craiova se apără după ce Corvinul Hunedoara a pierdut dreptul de promovare: „Nu ne împotrivim”. De ce a depus contestaţie

14:58

Surpriză de proporţii! Bănel Nicoliţă a semnat, la 39 de ani. Unde va evolua fostul campion de la FCSB

14:46

Corvinul Huneodara a reacţionat după decizia Comitetului Executiv al FRF: „Este o mare nedreptate”. Obiectivele anunţate

14:22

CFR Cluj – Pafos LIVE TEXT (20:30). Echipa lui Dan Petrescu luptă pentru calificarea în Conference League. Echipele probabile