„Un miracol!” Daniel Bîrligea, după ce a marcat golul victoriei în PAOK – FCSB 0-1: „Nu ne mai fură nimeni punctele”

De Alex Masgras
Publicat: 4.10.2024, 0:16

Daniel Bîrligea, după ce a marcat golul victoriei în PAOK - FCSB 0-1: Nu ne mai fură nimeni punctele

Daniel Bîrligea, după ce a marcat golul victoriei în PAOK - FCSB 0-1: "Nu ne mai fură nimeni punctele"

Daniel Bîrligea / Profimedia

Daniel Bîrligea a oferit o primă reacţie după ce a marcat golul victoriei în PAOK – FCSB 0-1. Atacantul transferat în urmă cu câteva săptămâni de la CFR Cluj a marcat al doilea gol în Europa League, după ce a marcat şi în prima etapă, cu RFS.

Campioana României s-a impus şi în etapa a doua din grupa principală din Europa League şi a ajuns la 6 puncte, după victoria cu 1-0 de pe terenul echipei lui Răzvan Lucescu.

Daniel Bîrligea a fost unicul marcator al roş-albaştrilor. Fostul atacant al celor de la CFR Cluj a marcat în minutul 45+8, din pasa lui Darius Olaru. Acelaşi Dariu Olaru şi-a lăsat echipa în 10 oameni, după ce a văzut al doilea cartonaş galben în minutul 55.

Bîrligea nu l-a uitat pe Olaru şi consideră că mijlocaşul FCSB-ului are un merit mai mare la golul din prima repriză şi consideră că victoria din meciul de la Salonic reprezintă un miracol:

„Arbitrajul a fost puţin de partea cealaltă, dar am reuşit un miracol. Să zicem că e foarte important pentru echipă. Să zicem că nu e meritul meu, e meritul lui Olaru care s-a bătut pentru minge. Jumate-jumate, dar mai mult pentru el.

Am avut 1-0, a trebuit să apărăm rezultatul, ne-am bătut pentru fiecare minge şi a ieşit bine. Cu siguranţă, avem 6 puncte, nu ni le mai fură nimeni. Acum ne gândim la Buzău, să fim şi în campionat acolo sus.

Ne pare foarte rău pentru accidentări, e cea mai urâtă chestie pentru fotbalişti. Le dedicăm aceste 3 puncte”, a declarat Daniel Bîrligea, la digisport.ro.

Daniel Bîrligea, al doilea gol în Europa League pentru FCSB! Reacţia imediată a lui Răzvan Lucescu

Daniel Bîrligea a marcat al doilea gol în Europa League pentru FCSB. Transferat în urmă cu câteva săptămâni de la CFR Cluj, atacantul de 24 de ani se dovedeşte a fi un transfer inspirat făcut de Gigi Becali. După ce a marcat primul său gol pentru FCSB în duelul de pe Arena Națională cu RFS, din prima etapă a grupei principale din Europa League, Bîrligea a lovit din nou.

În prelungirile primei reprize, în momentul în care părea că cele două echipe vor intra la cabine la egalitate, Darius Olaru a câștigat un duel pe partea dreaptă, a intrat în careu și i-a pasat perfect lui Bîrligea în fața porții. Fostul atacant de la CFR Cluj a înscris fără probleme, iar campioana României a trecut în avantaj pe Toumba în minutul 45+8. Imediat după gol, centralul a fluierat finalul primei reprize.

Imediat după reușita lui Bîrligea, camerele TV i-au surprins pe jucătorii lui PAOK înmărmuriți, după care în prim plan a apărut Răzvan Lucescu. Imediat, antrenorul român a făcut semne către jucătorii săi să își revină și să treacă peste acest moment.

Pentru Daniel Bîrligea, jucător cotat la 2 milioane de euro pe transfermarkt.com, acesta este al doilea gol în tricoul lui FCSB și al patrulea în acest sezon din cupele europene. Atacantul de 24 de ani a mai înscris două goluri și în preliminariile Conference League, în tricoul celor de la CFR Cluj.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • Levadiakos - PAOK, meci din etapa a 7-a din Grecia, e duminică, de la ora 19:00, exclusiv în AntenaPLAY
  • Se va impune Ianis Hagi la prima echipă a lui Rangers?

1:12

Răzvan Lucescu, resemnat după PAOK – FCSB 0-1: „Orice ai face, nu reuşeşti”. Ce a zis despre „şiretlicurile” campioanei României

0:44

Darius Olaru a ieşit la atac după eliminarea din PAOK – FCSB 0-1: „Arbitrul a inventat acel cartonaş roşu!”

0:40

„Şi-a scos banii!” Gigi Becali, dat pe spate de Daniel Bîrligea după PAOK – FCSB 0-1! Veste dură despre Lixandru: „E grav”

0:33

„Vine Ianis Hagi la FCSB?” Anunţul făcut la miezul nopţii de Gigi Becali

0:20

„Ferguson e mai puternic decât Răzvan Lucescu!” Gigi Becali, show total în faţa stadionului din Salonic: „Suntem coşmarul lui!”

0:05

Cum arată clasamentul după a doua etapă din Europa League. Pe ce loc se află FCSB după victoria uriaşă cu PAOK Salonic

1 FotoDavid Popovici își reia facultatea, după ce a avut primul an „înghețat”. Și-a decis viitorul: „Asta îmi doresc!”s 2 FotoFiica lui Michael Schumacher s-a căsătorit la 27 de ani. Tatăl ei ar fi fost de faţă! Ce au fost obligaţi să facă invitaţiis 3 Rapid transferă de la o rivală din Liga 1! Lovitura dată de giuleşteni: „Marius Șumudică și l-a dorit mult”s 4 Gigi Becali, discurs vehement despre comportamentul lui Dorinel Munteanu: „Dacă Maftei era fiul meu, ziceam să îi facă mai rău!”s 5 FotoDavid Popovici a refuzat un cadou de o valoare uriaşă, în România! „Îl scot la licitaţie”s 6 VideoLuiza, soţia lui Cătălin Zmărăndescu, interviu rar despre familia sa: „Vrea să fie şef!” Pasiunea neaşteptată a fiicei sales

5 zodii chinezești care atrag noroc și iubire în luna octombrie 2024. Vezi dacă te numeri printre ele

Singurătatea se termină pentru aceste trei zodii pe 3 octombrie 2024. Nativii care pot vedea luminița de la capătul tunelului