EXCLUSIV | Gică Hagi și Pawel Golanski, moment emoționant. Polonezul a întrerupt interviul când l-a văzut pe ”Rege”. ”M-am emoționat, uită-te la fața mea”

De Dan Roșu
Publicat: 16.06.2022, 13:30

Gică Hagi și Pawel Golanski, moment emoționant

Gică Hagi și Pawel Golanski s-au îmbrățișat în momentul revederii / Antena Sport

Gică Hagi și Pawel Golanski au oferit un moment emoționant. Cei doi s-au întâlnit la Cluj, iar antrenorul care l-a adus pe polonez în România, la Steaua, i-a făcut o surpriză acestuia.

Reclamă

Pawel se afla în timpul unui interviu acordat pentru Antena Sport, iar când l-a văzut pe ”Rege” s-a ridicat și cei doi s-au îmbrățișat, un moment care l-a emoționat pe fostul fundaș dreapta. Între cei doi a urmat un scurt dialog.

Reclamă

Gică Hagi și Pawel Golanski au oferit un moment emoționant

Golanski: Îmi pare foarte bine să vorbesc cu tine.

Hagi: Era bun, e ușor să selectezi.

Golanski: Când Mister a zis că mă vrea nu am putut să spun că nu vin.

Hagi: Un fundaș ofensiv și defensiv bun. Fotbaliștii mari și oamenii buni se respectă între ei.

Golanski: E foarte adevărat.

În continuarea interviului, Golanski a explicat prin ce emoții a trecut: ”Am pielea de găină. El a fost mare fotbalist, eu am fost jucător. A venit Mister și când l-am văzut și m-am emoționat, uită-te la fața mea. Sunt momente pe care le aștepți și uite ce respect avem unul pentru celălalt”, a spus Golanski.

Cum a ajuns Pawel Golanski la Steaua

Dan Petrescu a fost cel care l-a recomandat pe Golanski la Steaua, pe vremea când Gică Hagi era antrenorul roș-albaștrilor. Becali a plătit 500.000 de euro pentru jucătorul care a primit un salariu anual de 200.000 de euro. În 2010, el a revenit la Korona Kielce.

”Steaua era o echipă foarte bună, cu istorie. Când a venit oferta, m-am interesat cine era antrenor, ce jucători erau. Mi-a fost ușor, Dan Petrescu fusese la Wisla. El l-a sunat pe Hagi și i-a spus că în Polonia e un fundaș dreapta bun, voi verificați dacă sunteți interesați.

Mister a zis că mă vrea și, chiar dacă au fost alte oferte din Italia, am zis că aici e o echipă care se bate la titlu și joacă în cupele europene. Știam de Hagi și înainte de ofertă. Toată lumea știa în Polonia cine e Hagi și cine e Petrescu”, a spus Golanski, pentru Antena Sport.

Golanski vorbește limba română și după 12 ani

Polonezul a explicat și cum a ajuns să vorbească impecabil limba română, chiar dacă a stat în țara noastră doar 3 ani. Eugen Baciu și Janos Szekely l-au ajutat cel mai mult.

”În vestiarul nostru erau mulți jucători buni, care jucam la națională, dar erau și jucători care făceau glume, caterincă. Primul pe listă a fost Eugen Baciu. Vorbea limba română cu mine de la început și eu i-am spus `frate, eu nu înțeleg ce zici`.

El a continuat pe limba română și am început să glumesc. Credeam că face mișto de mine. Am zis că trebuie să învăț româna. Era și o chestie de respect. M-a ajutat și Janos Szekely, care a vorbit doar în română, nu în engleză. După jumătate de an, am început să vorbesc”, a mai spus Golanski, cel care are și 14 selecții la echipa națională și un gol marcat.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
14:30

Prima sesiune de antrenamente a Marelui Premiu al Arabiei Saudite LIVE VIDEO (16:30), în AntenaPLAY

14:18

„Intenția mea era să mă întorc la Barcelona!” Lionel Messi, dezvăluire incredibilă. Starul a recunoscut totul

14:12

VideoCristina Neagu, apel către fani înainte de CSM Bucureşti – Esbjerg: „O să fie emoţionant în ziua meciului”

13:57

Rio Ferdinand a reacționat după miracolul reușit de Manchester United în Europa League: „Nu am mai văzut!”

13:48

UTA Arad a împlinit 80 de ani! Moment special pregătit înaintea meciului cu Sepsi

13:33

Probleme pentru Marian Aioani! Portarul de la Rapid a slăbit 6 kilograme din cauza unui virus

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 3 Răzvan Lucescu semnează cu noua echipă! Anunţul momentului despre antrenorul româns 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 6 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas