Antwerp a câștigat titlul în Belgia, după un final de sezon uluitor. După minutul 88, trei echipe au fost, pe rând, campioane

De Dan Roșu
Publicat: 4.06.2023, 21:54

Antwerp a câștigat titlul în Belgia, după un final de sezon uluitor

Antwerp a câștigat titlul în Belgia / Profimedia Images

Înainte de ultima etapă, Antwerp era prima, la egalitate de puncte cu Rolaye Union și cu un punct peste Genk. În minutul 88, Rolaye Union conducea cu 1-0, iar Genk avea 2-1 cu Antwerp.

La aceste scoruri, Rolaye Union ar fi câștigat cel de-al 12-lea titlu de campioană a Belgiei, după cele obținute cu aproape un secol în urmă. A venit însă golul egalizator al lui Brugge, scor la care Genk era campioană, chiar dacă se afla pe 3 înainte de ultima rundă.

A venit însă minutul 90+4 al partidei de la Genk, atunci când Toby Alderweireld a prins o torpilă de senzație și a egalat la 2-2, iar titlul a ajuns în cele din urmă la Antwerp, ținând cont că Brugge a mai marcat de două ori pe terenul lui Rolaye Union, în minutele 90+3 și 90+11.

Intră aici pentru a vedea golul care a decis titlul în Belgia!

Fostul jucător al lui Tottenham a adus astfel cel de-al cincilea titlu din istoria clubului și primul după 66 de ani de așteptare.

Interesant este că Antwerp a început play-off-ul pe locul 3, cu 36 de puncte, după Genk și Royale Union, care au avut câte 38 de puncte. Cel mai rău a fost pentru Royale Union, care, terminând pe trei, a ratat șansa de a juca în Liga Campionilor, acolo unde vor ajunge celelalte două.

8:56 Dezvăluirea făcută de Ioan Andone, la 64 de ani. Care este, de fapt, numele său din buletin 8:34 Verdictul specialistului, după controversele din Dinamo – FC Voluntari: „E neglijenţă” / „Asta e poziţie normală?” 8:19 Mihai Stoica a anunţat care este antrenorul său român preferat. Surpriză uriaşă: „Poţi să mi-l pui cu oricine şi îl aleg pe el” 8:00 FCSB – Farul LIVE TEXT (20:30). Roş-albaştrii sunt la un punct de titlu. Gică Hagi încearcă să le strice sărbătoarea! 26
23:50
VIDEOQPR – Leeds 4-0, în AntenaPLAY. Meci de coşmar pentru Leeds, în Championship! Cum arată lupta pentru promovarea în Premier League
26
23:28
„E un mercenar” Ioan Andone a răbufnit după ce „câinii” au rămas pe loc de retrogradare! Verdictul pe care l-a dat despre Kopic!
26
23:20
UPDATELiverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Arne Slot, noul manager de pe Anfield: „S-a ajuns la acord!”
26
23:12
„Avem destul timp” Zeljko Kopic, declaraţie surprinzătoare după ce Dinamo a pierdut şansa de a fi la mâna ei pentru salvare!
26
23:01
Foto„Iar ne retrogradaţi? Vă rupem picioarele!” Fanii lui Dinamo au făcut un scandal monstru! I-au cerut demisia lui Kopic: „Pleacă!”
26
23:00
„Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare!

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială