Cristiano Ronaldo s-a bucurat ca un nebun, după primul trofeu câştigat cu Al-Nassr, deşi a ieşit în lacrimi şi accidentat

De Alex Masgras
Publicat: 12.08.2023, 21:29
Actualizat: 12.08.2023, 23:05

Cristiano Ronaldo s-a bucurat ca un nebun

Cristiano Ronaldo / Profimedia

Cristiano Ronaldo s-a bucurat ca un nebun, după primul trofeu câştigat cu Al-Nassr, deşi a ieşit accidentat. Al-Nassr a câştigat în premieră Arab Club Champions Club, iar accest succes reprezintă şi primul trofeu câştigat de starul portughez la formaţia din Arabia Saudită.

Al-Nassr a învins Al-Hilal în finala Arab Club Champions Cup, scor 2-1, după prelungiri. După ce a marcat ambele goluri pentru echipa sa, portughezul a părăsit terenul în lacrimi în minutul 115, din cauza unei accidentări. Cu toate acestea, imediat după fluierul final, Ronaldo a sărbătorit alături de colegii săi.

Cristiano Ronaldo s-a bucurat ca un nebun, după primul trofeu câştigat cu Al-Nassr, deşi a ieşit accidentat

Cristiano Ronaldo a fost decisiv în meciul în care a cucerit primul său trofeu alături de Al-Nassr. Echipa sa a învins Al-Hilal în finala Arab Club Champions Cup, scor 2-1, după 120 de minute de joc.

După 45 de minute fără gol marcat, Al-Hilal a deschis scorul prin Michael în minutul 51. În minutul 71, Al Amri de la Al-Nassr a văzut cartonaşul roşu, dar acest lucru nu a pus capăt speranţelor echipei lui Ronaldo. Trei minute mai târziu, portughezul a restabilit egalitatea.

La egalitate după 90 de minute, finala a mers în prelungiri, acolo unde Cristiano Ronaldo a ieşit la rampă. Portughezul a înscris golul victoriei în minutul 98, dar nu a prins finalul pe teren. În minutul 115, el a ieşit de pe teren în lacrimi, după ce nu a mai putut continua din cauza unui fault făcut asupra sa. Cu toate acestea, portughezul s-a putut bucura din plin la fluierul final, alergând şi sărbătorind alături de colegii săi cucerirea Arab Club Champions Club.

Noile vedete din Arabia Saudită au jucat în finala Arab Club Champions Club

Acesta este primul trofeu al lui Cristiano Ronaldo la Al-Nassr. Portughezul a ajuns la formaţia din Arabia Saudită la începutul acestui an, dar a ratat câştigarea titlului, după ce Al-Nassr a încheiat pe locul 2, în spatele celor de la Al-Ittihad.

Ronaldo şi Al-Nassr au mai ratat şansa cuceriri unui trofeu şi în luna ianuarie, atunci când Al-Nassr a fost eliminată în semifinalele Supercupei Arabiei Saudite tot de Al-Ittihad, care s-a impus atunci cu 3-1 într-un meci disputat la Riyadh.

În finala Arab Club Champions Cup au evoluat şi starurile venite în această vară în Arabia Saudită. La Al-Hilal au jucat noile achiziţii Kalidou Koulibaly, Ruben Neves şi Sergej Milinkovic-Savic, în timp ce la Al-Nassr au jucat Sadio Mane, Marcelo Brozovic, Seko Fofana şi Alex Telles.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

21:48 Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!” 21:45 Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat 21:45 LIVE VIDEOSouthampton – West Brom e ACUM în AntenaPLAY. Leeds îşi aşteaptă adversara din finala play-off-ului de pe Wembley 21:44 Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur 21:22 Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!” 21:03 Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet! 20:50 LIVE VIDEOBellator Champions Series Paris e ACUM LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Patrick Mix – Magomed Magomedov e main-event-ul 20:38 Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor 20:36 VideoUn cuplu de români este pentru a treia oară la Imola! Alexandra ţine cu Verstappen, Victor cu Hamilton! Reportaj EXCLUSIV 19:49 Marius Şumudică a spus care este adevărata Steaua pentru el! Ironii pentru echipa lui Gigi Becali: „M-au egalat la titluri” Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta