Dan Petrescu, la al cincilea meci fără victorie în Coreea de Sud! Meciul s-a jucat în condiţii incredibile

De Viviana Moraru
Publicat: 16.09.2023, 10:57

Dan Petrescu, un car de nervi după victoria din Liga Campionilor Asiei

Dan Petrescu, în timpul unui meci/ Profimedia

Dan Petrescu a înregistrat al cincilea meci fără victorie în Coreea de Sud. Jeonbuk, echipa antrenorului român, a fost învinsă clar de Gangwon, scor 1-3, pe teren propriu. Meciul s-a desfăşurat în condiţii incredibile, după ce a plouat din abundenţă.

Jeonbuk este în criză de formă în prima ligă din Coreea de Sud. Trupa lui Dan Petrescu „tremură” pentru clasarea pe un loc de play-off.

Dan Petrescu, la al cincilea meci fără victorie în Coreea de Sud

Jeonbuk şi Gangown s-au duelat într-un meci din etapa cu numărul 30 din Coreea de Sud. Trupa lui Dan Petrescu a început bine meciul, după ce Gustavo a transformat un penalty şi a deschis scorul.

Pe final de primă repriză, Jeonbuk a încasat două goluri, în minutele de prelungiri. Mai întâi, Vitor Gabriel a egalat în minutul 45+1, iar Galego a dus-o pe Gangwon în avantaj două minute mai târziu.

Pe un teren impracticabil, Jeonbuk a luptat pentru egalare în repriza secundă, însă a mai încasat un gol. În minutul 75, Kim Dae-Won a punctat pentru 3-1 pentru Gangwon, scor cu care de altfel s-a şi încheiat partida.

Meciul s-a desfăşurat în condiţii incredibile. După ce a plouat din abundeţă, terenul celor de la Jeonbuk era plin de apă, iar mingea nu sărea deloc.

După înfrângerea cu Gangwon, Jeonbuk a rămas cu 43 de puncte în clasament, şi riscă să pice pe poziţia a şasea, în cazul în care Daegu îşi va câştiga partida.

Ultima victorie pentru „Bursuc” a avut loc pe 6 august, 2-0, pe teren prorpiu, în duelul cu Incheon. De atunci, Jeonbuk a obţinut două eşecuri, cu liderul Ulsan şi cu Gangwon, şi trei remize, cu Suwon, Daejeon şi cu Jeju United.

Dan Petrescu, după meciul din etapa trecută

Dan Petrescu este „în criză” în Coreea de Sud. Jeonbuk a remizat etapa trecută cu Jeju United, în deplasare.

Jeonbuk s-a deplasat pe terenul celor de la Jeju United pentru duelul din etapa a 29-a, din prima ligă din Coreea de Sud. Echipa lui Dan Petrescu avea nevoie de un succes pentru a se menţine pe podium, însă a remizat, scor 0-0.

La finalul meciului, Dan Petrescu s-a declarat dezmăgit de rezultatul înregistrat de echipa sa, mărturisind că jucătorilor le-a lipsit norocul în ultima etapă, după ce au ratat mai multe ocazii.

„E dezamăgitor că nu am câștigat nici acum. Băieții s-au luptat. Totuși, chiar dacă îi înveți pe jucători să șuteze și să paseze, chiar dacă îi înveți tactică, nu-i poți învăța să aibă noroc. Ne-am creat multe ocazii, dar n-am înscris niciun gol”, a declarat Dan Petrescu, conform besteleven.com.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

22:37 VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG 22:33 Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!” 22:11 „Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu 22:00 Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe 21:49 Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!” 21:28 BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului 21:19 VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV 21:06 „Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată 20:48 Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB 20:15 FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta