Dramatism total în finala Copei Libertadores! O rezervă a marcat golul pentru trofeu, în minutul 90+9! Victorie uriaşă pentru Palmeiras

De Antena Sport
Publicat: 31.01.2021, 7:19

Jucătorii lui Palmeiras sărbătoresc câştigarea Copei Libertadores

ProfimediaImages

Palmeiras sărbătoreşte câştigarea Copei Libertadores

Bruno, jucătorul introdus pe teren în minutul 85, a marcat golul victoriei în minutul 90+9, cu o superbă lovitură de cap. Acesta este al doilea succes pentru Palmeiras în finala Copei Libertadores, după ce s-a mai impus în 1999.

Palmeiras a câştigat Copa Libertadores

Santos rămâne cu cele trei trofee ale Copei Libertadores, cucerite în 1962, 1963 şi 2011, şi a ratat şansa de a deveni prima formaţie braziliană care câştigă titlul de patru ori. De notat e şi faptul că finala trebuia să se dispute în 2020, dar a fost amânată din cauza pandemiei.

Portughezul Abel Ferreira a devenit al treilea antrenor din Europa care câştigă Copa Libertadores. Cea mai importantă competiţie inter-cluburi din America de Sud a mai fost adjudecată de Jorge Jesus (Flamengo 2019) şi de croatul Mirko Jozici (Colo Colo 1991).

Palmeiras va reprezenta America de Sud la Cupa Mondială a cluburilor din Qatar, iar fanii au sărbători performanţa cum se cuvine.

Independiente rămâne cea mai titrată echipă din Copa Libertadores, după ce a câştigat toate cele 7 finale disputate. Boca Juniors a ridicat trofeul de 6 ori, Penarol a câştigat 5 ediţii, iar River Plate, 4.

4
22:02
Cum arată clasamentul în playout după U Cluj – Dinamo 3-3. Situaţie disperată pentru echipa lui Kopic
4
21:31
NEWS ALERTReal Madrid e noua campioană a Spaniei! Echipa lui Ancelotti a câştigat titlul cu 4 etape înainte de final
4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”
4
20:12
VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor
4
20:05
VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal