EUROPA LEAGUE | Nicolae Stanciu, vis spulberat după Slavia Praga – Arsenal 0-4. Manchester United – Roma şi Arsenal – Villarreal, în semifinale

Publicat: 15.04.2021, 20:54

Nicolae Stanciu

profimedia

Sferturile Europa League

Slavia Praga n-a avut nicio șansă în returul cu Arsenal. „Tunarii” au început ca din tun și au deschis scorul încă din minutul 18. Până în minutul 24, scorul era deja 3-0. Alexandre Lacazette a mai marcat în minutul 77. S-a terminat 4-0 pentru Arsenal, iar aventura lui Stanciu și Slavia se oprește în „sferturi”.

În celelalte partide ale serii, Manchester United n-a lăsat loc de surprize în meciul cu Granada. „Diavolii” au câștigat cu 4-0 la general. Villareal a supus-o și ea pe Dinamo Zagreb, 3-1 la general. Roma păstrat avantaul din tur și a câștigat cu 3-2 la general.

Cum arată semifinalele Europa League

Update: Slavia Praga – Arsenal 0-4! GOOOL Alexandre Lacazette! Atacantul francez face „dubla”.

Update: Villareal – Dinamo Zagreb 2-1! GOOL Orsic! Croații mai au nevoie de încă două goluri pentru calificare.

Update: AS Roma – Ajax 1-1! GOOL Dzeko! La acest scor, italienii sunt în semifinale.

Update: AS Roma- Ajax 0-1! GOOOL Brobbey! „Lăncierii” mai au nevoie de un gol pentru calificare.

Update: Nicolae Stanciu este înlocuit la pauza meciului Slavia Praga – Arsenal. Lingr i-a luat locul

Update: Villareal – Dinamo Zagreb 2-0! GOOL Gerard Moreno! „Submarinul Galben” este aproape de calificare.

Update: Villareal – Dinamo Zagreb 1-0! GOOL Paco Alcacer! Golgheterul spaniol a deschis scorul pentru „Submarinul galben”.

Update: Slavia Praga – Arsenal 0-3! GOOOL Bukayo Saka! Puștiul englezi a marcat și el, cu o execuție superbă.

Update: Slavia Praga – Arsenal 0-2! GOOOL Alexandre Lacazette! Francezul înscrie de la 11 metri.

Update: Slavia Praga – Arsenal 0-1! GOOL Nicolas Pepe! Ivorianul îl învinge fără probleme pe Kolar.

Update: Arsenal are un gol anulat în meciul cu Slavia Praga! VAR-ul a dictat ofsaid la golul lui Smith-Rowe

Update: Manchester United – Granada 1-0! Edinson Cavani a marcat pentru englezi.

Update: Aubameyang nu va juca în Slavia – Arsenal. Atacantul gabonez s-a întors de la națională cu malarie.

Update: Nicolae Stanciu va juca titular contra lui Arsenal. La Praga, plouă torenţial.

Ştirea iniţială

Slavia Praga a plecat cu un punct uriaș din deplasarea de pe Emirates. Nicolae Stanciu a jucat aproape tot meciul și a avut o evoluție bună. Arsenal a deschis scorul abia în minutul 86, dar Slavia a egalat la ultima fază, în minutul 90+4.

Nicolae Stanciu, pregătit de Slavia Praga – Arsenal

Slavia a eliminat două echipe britanice în drumul spre „sferturi”. Echipa lui Stanciu a trecut de Leicester City și Rangers-ul lui Ianis Hagi. Cehii speră să mai facă încă o victimă.

Manchester United – Granada

Manchester United a câștigat cu 2-0 meciul tur din Spania și e cu un pas în finală. Englezii au mai cucerit Europa League în 2017 și sunt principalii favoriți la trofeu și în acest sezon.

Cu Bruno Fernandes și Paul Pogba în formă maximă, United poate bate orice adversar. „Diavolii” vor să revină în prim-planul fotbalului european.

AS Roma – Ajax

AS Roma a câștigat cu 2-1 meciul tur din Olanda. Deși Ajax a deschis scorul, echipa de pe Olimpico a revenit spectaculos în repriza secundă.

AS Roma n-a mai ajuns în semifinalele unei competiții europene din 2018, când prindea careul de ași în Champions League.

Villareal – Dinamo Zagreb

Villareal a eliminat echipa lui Mircea Lucescu, Dinamo Kiev. De cealaltă parte, Dinamo Zagreb a scos-o pe Tottenham. În tur, spaniolii s-au impus la limită în Croația, 1-0.

Zagreb a demonstrat și în trecut că este capabilă de reveniri spectaculoase. Villareal va avea nevoie să facă un meci la capacitate maximă pentru a fi sigură de calificare.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

9:13 FotoFiica lui Gabi Balint, mai provocatoare ca niciodată. Denisa a aprins imaginaţia tuturor: „Muza mea!” 9:11 Edin Terzic, după calificarea Borussiei Dortmund în finala Ligii Campionilor: „Este bucurie pură şi o mândrie extremă” 8:58 PSG, făcută praf în Franţa după eliminarea din Liga Campionilor: „Faliment, venim!” 8:39 Reacţia lui Kylian Mbappe, după ce PSG a fost eliminată din Liga Campionilor. Întrebarea care l-a iritat pe starul lui PSG 7
23:44
PSG – Borussia Dortmund 0-1. Echipa germană e prima finalistă a Ligii Campionilor în acest sezon! Parizienii au avut 4 bare!
7
23:43
FotoOlimpiu Moruţan a mers în cârje la stadion pentru a-şi susţine echipa la semifinala cu Beşiktaş! Mesajul superb al clubului
7
23:32
Xavi a ales jucătorii care nu pot pleca de la Barcelona! Numele care nu pot fi transferate de nicio echipă din lume
7
23:17
Un veteran de la Real Madrid, mesaj emoționant înainte de returul cu Bayern Munchen din Ligă: „Probabil va fi ultimul meci”
7
23:16
Răspunsul primarului Buzăului la întrebarea dacă aşteaptă duelurile cu Gigi Becali: „Sper ca Gloria Buzău să devină «Steluţa» 2”
7
22:49
Reacția premierului Marcel Ciolacu după ce Gloria Buzău a promovat în Liga 1! Mesaj după finalul partidei cu Unirea Slobozia