Florin Tănase, primul gol la Al-Akhdoud! Andrei Burcă e şi el titular la formaţia din Arabia Saudită

De Alex Masgras
Publicat: 18.08.2023, 19:25

Florin Tănase, primul gol la Al-Akhdoud

Florin Tănase, la Al-Akhdoud / Instagram Al-Akhdoud

Florin Tănase, primul gol la Al-Akhdoud! Fostul căpitan de la FCSB a deschis scorul în partida dintre Al-Akhdoud şi Al-Fateh, din etapa a doua a campionatului din Arabia Saudită.

Florin Tănase şi Andrei Burcă sunt titulari pentru al doilea meci consecutiv pentru Al-Akhdoud, după ce au început din primul minut şi în meciul din prima etapă cu Al-Shabab, încheiat la egalitate, scor 1-1.

Florin Tănase a marcat primul gol pentru formaţia din Arabia Saudită. Fostul căpitan de la FCSB, care a semnat cu nou-promovata în această vară, a deschis scorul în duelul din etapa a doua a campionatului din Arabia Saudită cu Al-Fateh.

Tănase a marcat în minutul 23 al partidei de pe teren propriu. În primă fază, românul a încercat să centreze, mingea a revenit la el la marginea careului de şase metri, după care l-a învins pe portarul advers cu un şut la colţul scurt.

La Al-Akhdoud evoluează încă din primul minut şi Andrei Burcă, celălalt român al nou-promovatei, ajuns şi el în Arabia Saudită în această vară. Fostul fundaş de la CFR Cluj a marcat golul echipei sale în remiza de pe terenul lui Al Shabab, scor 1-1, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri.

Din nefericire pentru cei doi români, Al-Fateh a reuşit să întoarcă scorul până la pauză. Pentru oaspeţi au înscris Batna, în minutul 36, şi Tello, în minutul 45+2.

Florin Tănase, după debutul în Arabia Saudită: „E cam greu să mai ajungi aici”. Ce a spus despre golul lui Andrei Burcă

Florin Tănase şi Andrei Burcă au debutat cu dreptul la Al-Akhdoud, în prima etapă a noului sezon din Arabia Saudită. Formaţia celor doi români, nou-promovată în prima ligă din Arabia Saudită, a obţinut un punct pe terenul celor de la Al-Shabab.

Scorul a fost deschis chiar de Andrei Burcă. Fostul fundaş de la CFR Cluj a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 41 al partidei.

Florin Tănase a dezvăluit că Andrei Burcă a executat mai multe lovituri de la 11 metri în cantonament, iar acesta a fost desemnat de antrenor să execute şi în primul meci oficial al sezonului.

„Da, pentru noi 1-1 a fost un rezultat bun pentru că a fost primul meci în deplasare, cu un club mare de aici. Suntem fericiţi că am reuşit să scoatem punct din deplasare. El a bătut şi în cantonament şi a continuat să bată şi aseară. Sunt fericit pentru că sunt sănătos”, a declarat Florin Tănase, exclusiv pentru Antena Sport.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

6:51 Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (20:00). Românul, condamnat să câştige 0:30 VIDEOSporting – Chaves 3-0 şi Braga – Porto 0-1, în AntenaPLAY! Sporting a primit trofeul, Porto merge în grupele Europa League 0:20 Dan Petrescu a umilit-o pe Farul cu CFR Cluj, dar tot s-a enervat după meci! Ce l-a scos din sărite: „Voi spuneți ce vreți” 0:10 Gică Hagi, devastat după ce Farul a fost umilită în ultima etapă de CFR Cluj: „E dureros”! Anunţul pentru sezonul următor 18
23:59
Marele Premiu de Formula 1 de la Imola e în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY duminică, de la 15:45. Verstappen pleacă primul
18
23:50
Momente uluitoare în meciul CFR Cluj – Farul 5-1! Cristi Ganea l-a ignorat total pe Gică Hagi, după ce „Regele” l-a schimbat!
18
23:28
Andrei Ivan ştie unde a pierdut Universitatea Craiova locul 2: „Asta ne-a costat”! Ce a spus despre un posibil transfer
18
23:10
VideoSporting a primit trofeul Ligii Portugal LIVE în AntenaPLAY! Spectacol total la festivitatea de premiere de pe Jose Alvalade
18
22:48
VideoValentin Mihăilă, surprins alături de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova – Sepsi! Imagini de senzație de pe „Ion Oblemenco”
18
22:43
CFR Cluj – Farul 5-1 şi Universitatea Craiova – Sepsi 3-2! Ardelenii sunt vicecampionii României şi merg în Conference League!

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta