Juvhel Tsoumou, gol fabulos din „foarfecă”! Fotbalistul dat afară de la FCSB de Gigi Becali şi-a făcut echipa campioană, în minutul 90+1, cu o execuţie magnifică

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 30.06.2022, 13:07

Juvhel Tsoumou

Juvhel Tsoumou, gol fabulos din "foarfecă"

Juvhel Tsoumou, campion cu Wydad Casablanca / Captură Youtube

Juvhel Tsoumou a reuşit un gol fabulos, din „foarfecă”, în penultima etapă din campionatul Marocului. Atacantul de 31 de ani, dat afară de Gigi Becali de la FCSB după numai 100 de minute jucate, a marcat în meciul Mouloudia Oujda – Wydad Casablanca. Cu execuţia magnifică din minutul 90+1 şi-a ajutat echipa să îşi asigure matematic titlul.

De un punct mai avea nevoie Wydad Casablanca pentru a deveni campioană pentru a 22-a oară în istoria clubului. Gazdele au condus însă cu 2-0 la pauză, prin „dubla” lui Diakite.

Juvhel Tsoumou, gol fabulos din „foarfecă”. A făcut-o campioană pe Wydad Casablanca

Liderul din Maroc a redus din diferenţă imediat după pauză, moment în care şi-a făcut apariţia pe teren şi Tsoumou. Jucătorul ajuns la Wydad după ce a fost pus pe liber şi de Viitorul a dat marea lovitură, în prelungirile partidei.

Cu un singur gol stagional, Tsomou a profitat de centrarea unui coechipier şi a încercat o execuţie acrobatică. I-a ieşit! Congolezul a înscris superb, din „foarfecă”, şi a făcut in extremis 2-2.

Cu această remiză, Wydad Casablanca s-a distanţat la patru puncte de Raja Casablanca şi nu mai poate fi ajunsă. Fanii au sărbătorit pe străzi titlul câştigat, la numai o lună după ce echipa lor favorită a triumfat şi în Liga Campionilor Africii.

Tsoumou marcase la debutul în tricoul lui FCSB

În urmă cu trei ani, Juvhel Tsoumou a ajutat-o pe FCSB să o învingă pe Universitatea Craiova cu un gol marcat în minutul 88. Reuşea să puncteze la numai câteva zile după ce semnase cu roş-albaştrii.

Când intri pe teren ca atacant ai de gând să marchezi. Am făcut un meci bun ofensiv-defensiv. Steaua (n.r. FCSB) e cea mai mare echipă din România. Oricine avea această oportunitate ar fi folosit-o. Astăzi norocul a fost de partea noastră.

Pentru mine nu contează prima sau a doua alegere. Sper ca toată lumea să înscrie. Este bine pentru echipă. L-am convins pe Gigi Becali marcând goluri. Când ești la un club ca Steaua nu te gândești la bani. Atmosfera de aici mi-a amintit de Germania”, declara Tsoumou după ce debuta cu gol la FCSB.

Tsoumou nu a confirmat şi a fost pus de Gigi Becali pe lista „neagră”. A plecat de la roş-albaştri şi a ajuns în china, la Liaoning Sheyang, după care a jucat şi pentru Farul lui Gică Hagi.

• Tenis de masă: Saudi Smash 2024, între 4 şi 11 mai, în AntenaPLAY
  • Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A: Coreea de Sud – România, 3 mai, 13:30, în AntenaPLAY
  • Care va fi finala UEFA Champions League?

2
    22:18
    Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
    2
    22:15
    „Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
    2
    22:08
    Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
    2
    21:50
    România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
    2
    21:40
    Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa
    2
    20:53
    Prima reacţie a lui Marius Şumudică, după întâlnirea de taină cu Dan Şucu: „Nu se gândește decât la binele Rapidului!”
    2
    20:52
    Victor Piţurcă, şocat de „perla” Universităţii Craiova: „După 10 minute era sufocat. Patronul ar trebui să îşi pună întrebarea”
    2
    20:20
    Programul complet al Marelui Premiu de la Miami (3-5 mai, AntenaPLAY)! Calificările şi cursele sunt şi pe Antena 3 CNN
    2
    20:18
    Marius Lăcătuş a dat verdictul, după titlul câştigat de FCSB! „Fiara” ştie unde s-a făcut diferenţa