Europa League și Conference League | Se cunosc toate echipele calificate! Barcelona – Atalanta și Răzvan Lucescu – Jose Mourinho, printre posibilele super-meciuri din sferturi. Ucraineanul Andriy Yarmolenko, erou în West Ham – Sevilla 2-0

Antena Sport Publicat: 18 martie 2022, 0:35

Alex Cicâldău, pasă de gol în Galatasaray - Barcelona

• Nebunie în Europa League și Conference League
  • Galatasaray – Barcelona 1-2

A fost o seară nebună în Europa League pentru vedetele lui Xavi. Barcelona a obținut calificarea după succesul la limită de la Istanbul. În sferturile de finală, catalanii pot întâlni Atalanta, revelația ultimelor sezoane din Serie A. Pentru echipa din Bergamo evoluează Valentin Mihăilă.

Echipele calificate în sferturile de finală Europa League sunt următoarele: Barcelona, Lyon, Atalanta, Rangers, Braga, West Ham și Frankfurt.

În Conference League, sferturile de finală pot aduce duelul de lux Jose Mourinho – Răzvan Lucescu (AS Roma – PAOK).

Echipele calificate în sferturile de finală UEFA Conference League: AS Roma, Feyenoord, PAOK, Slavia Praga, Bodo/Glimt, Marseille, PSV, Leicester.

Rezultatele serii în Europa League și Conference League

Rezultatele în Europa League (*reprezintă echipa calificată în faza următoare a competiției):

Monaco – Braga* 1-1 (1-3)

Rezultatele în UEFA Conference League (*reprezintă echipa calificată în faza următoare a competiției):

AS Roma* – Vitesse 1-1 (2-1)

Feyenoord* – Partizan 3-1 (8-3)

Gent – PAOK* 1-2 (1-3)

LASK – Slavia Praga* 4-3 (5-7)

AZ Alkmaar – Bodo/Glimt* 2-2 (2-2, după prelungiri)

Basel – Marseille* 1-2 (1-4)

FC Copenhaga – PSV* 0-4 (4-8)

Rennes – Leicester* 2-1 (2-3)

Update: GOOOL! PAOK conduce cu 2-1, după reușita lui Mihaj.

Update: GOOOL! PAOK a deschis scorul în deplasarea de la Gent. Crespo a marcat pentru echipa lui Răzvan Lucescu.

Update: Au început celălalte meciuri ale serii în Europa League și Conference League. Printre acestea se numără West Ham – Sevilla, Lyon – FC Porto și Gent – PAOK.

UEFA Europa League | Galatasaray – Barcelona 1-2

Rezultatele în primele meciuri ale serii din Europa League (*reprezintă echipa calificată în faza următoare a competiției):

Rezultatele în primele meciuri ale serii din UEFA Conference League (*reprezintă echipa calificată în faza următoare a competiției):

Update: E nebunie în tribune! Nervoși din cauza scorului de pe tabelă, fanii i-au atacat pe catalani cu pahare. Jordi Alba a cedat nervos și a trimis mingea în tribune.

Update: Olimpiu Moruțan a intrat pe teren. Mijlocașul l-a înlocuit pe Alex Cicâldău, autorul unei pase de gol.

Update: GOOOL Barcelona! Aubameyang i-a adus pe catalani în avantaj și a reușit ”remontada” pentru echipa lui Xavi. Este golul cu numărul 24 al atacantului în Europa League.

De asemenea, Aubameyang a reușit al 7-lea gol în 10 meciuri pentru Barcelona.

Update: GOOOL Barcelona! Pedri a restabilit egalitatea, după ce s-a distrat cu defensiva turcilor.

Update: GOOOL! Galatasaray a deschis scorul în confruntarea cu Barcelona! Marcao a punctat din pasa de gol a lui Cicâldău. Mijlocașul român a executat perfect cornerul în urma căruia s-a deschis scorul.

Update: A început Galatasaray – Barcelona!

Update: Atmosferă incendiară la Istanbul înainte de Galatasaray – Barcelona. Ultrașii turci i-au așteptat pe catalani cu celebra urare ”Bun venit în infern!”.

Update: Alexandru Cicâldău este titular în Galatasaray – Barcelona. Antrenorul turcilor l-a lăsat pe bancă pe Moruţan.

Galatasaray: Inaki Pena – Boey, Nelsson, Marcao, Van Aanholt – Kultu, Antalyali – Babel, Cicâldău, Akturkoglu – Gomis

Barcelona: Ter Stegen – Dest, Eric Garcia, Pique, Jordi Alba – De Jong, Sergio Busquets, Pedri – Adama Traore, Aubameyang, Ferran Torres

Alexandru Cicâldău, titular în Galatasaray – Barcelona

Galatasaray va încerca să producă marea surpriză și să elimine principala favorită la câștigarea trofeului UEFA Europa League, FC Barcelona. Meciul din tur, din optimi, s-a încheiat cu o remiză albă, iar calificarea se va juca în “infernul” de la Istanbul.

În partida de pe Camp Nou, Alexandru Cicâldău a fost introdus pe teren în minutul 79, în timp ce celălalt român din lotul turcilor, Olimpiu Moruțan, a fost lăsat pe bancă.

Galatasaray a reușit un joc excelent în manșa tur și chiar a reușit să marcheze pe final, dar golul a fost anulat pentru un offside.

Chiar dacă Cicâldău și Moruțan nu sunt anunțați titulari la partida de diseară, nu este exclus ca Domenec Torrent să îi arunce în luptă în repriza a doua pe cei doi internaționali români.

Galatasaray – Barcelona. Echipele probabile

Galatasaray: Pena – Boey, Marcao, Nelsson, van Aanholt – Antalyali, Kutlu – Kilinc, Feghouli, Akturkoglu – Mohamed

Antrenor: Domenec Torrent

Barcelona: Ter Stegen – Dest, Araujo, Garcia, Alba – Frenkie de Jong, Busquets, Gavi – Dembele, Aubameyang, Torres

Antrenor: Xavi

Domenec Torrent, întrebat dacă Olimpiu Moruţan şi Alexandru Cicâldău vor juca în Galatasaray – Barcelona

Vor juca Moruţan şi Cicâldău împotriva Barcelonei?„, a fost întrebarea pusă de un jurnalist român la care Torrent nu a stat prea mult pe gânduri.

Pentru că ești din România, vorbeşti despre jucători români. Totuşi, noi suntem acum în faţa unui meci foarte important pentru echipă. Eu nu voi vorbi despre jucători. Avem 28 de fotbalişti şi vom alege dintre aceştia. Noi avem nevoie de toată echipa! Prin urmare, există posibilitatea ca ei să joace. Eu trebuie să scot 5 jucători din lot. Abia apoi voi alege cel mai bun prim 11 pentru meci„, a declarat Domenec Torrent pentru fanatik.tr.

UEFA Europa League | Bayer Leverkusen – Atalanta, duel tare pentru sferturi. Valentin Mihăilă, doar rezervă în tur

Valentin Mihăilă, atacantul Atalantei, este un alt român angrenat în lupta pentru calificarea în sferturile UEFA Europa League.

Internaționalul nostru n-a fost folosit deloc în partida tur cu Bayer Leverkusen, câștigată de italieni cu 3-2, iar în ultimul meci din campionat a intrat pe teren un minut.

UEFA Europa League | Cum arată meciurile din optimile de finală

Bayer Leverkusen – Atalanta (2-3, în tur)

Steaua Roșie – Rangers (0-3,)

Galatasaray – Barcelona (0-0)

Monaco – Braga (0-2)

Eintracht Frankfurt – Real Betis (2-1)

Lyon – FC Porto (1-0)

West Ham – Sevilla (0-1)

UEFA Conference League | PAOK-ul lui Răzvan Lucescu și Alexandru Mitriță, cu gândul la calificarea în sferturi

Tot în această seară se vor decide și echipele calificate în sferturile de finală ale Conference League. Răzvan Lucescu și Alexandru Mitriță sunt singurii români rămași în noua competiție creată de UEFA.

Echipa lor, PAOK, se va deplasa pe terenul lui Gent (ora 22:00). Formația greacă pornește în retur ca favorită la calificare, după victoria din manșa tur, scor 1-0. Lucescu Jr. nu l-a utilizat vreun minut pe Mitriță în duelul din Grecia.

LASK – Slavia Praga (1-4)

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

mart.
23:35
Simona Halep nu va participa la Stuttgart! Anunţul organizatorilor turneului din Germania
28
mart.
23:35
Pierdere importantă pentru FCSB înainte de meciul cu Farul! Fotbalistul lui Gigi Becali care e în pericol să îşi încheie sezonul!
28
mart.
23:01
FotoHoraţiu Moldovan şi-a făcut publică relaţia cu fosta iubită a lui Dragoş Nedelcu! Primele imagini cu cei doi sărutându-se!
28
mart.
23:01
Viorel Moldovan, sfat preţios pentru jucătorul pus la zid de Edi Iordănescu: „La muncă, copile! Trece trenul pe lângă tine”
28
mart.
22:16
VideoCampioana europeană Mihaela Cambei e gata să dea lovitura la Cupa Mondială de haltere, LIVE în AntenaPLAY! Cum se pregăteşte
28
mart.
22:15
Reacţia lui Edi Iordănescu după ce Gică Hagi l-a lăudat pe Ianis Hagi şi a dat de înţeles că trebuie să fie la EURO 2024
28
mart.
21:37
VideoAlimentele care le dau energie „tricolorilor” din naţionalele de tineret ale României! Puştii le recomandă tuturor românilor
28
mart.
21:29
Cum a trăit Toto Wolff momentul în care Lewis Hamilton i-a spus că pleacă la Ferrari: „Cred că a fost dificil pentru el”
28
mart.
20:30
Anunţul lui Andrei Nicolescu după decizia teribilă primită de Dinamo: „Vom ataca”! Planul „câinilor” pentru a scăpa de sancţiune!
Răzvan Lucescu a vorbit despre marea problemă a lui Alexandru Mitriţă
Fotbal • 22 mart., 20:18
Răzvan Lucescu a vorbit despre marea problemă a lui Alexandru Mitriţă: „Cedează!” Cum s-a comportat când l-a antrenat la PAOK
Atletico - Barcelona
Fotbal extern • 17 mart., 23:58
Atletico Madrid – Barcelona 0-3! Manchester United s-a calificat în semifinalele FA Cup după 4-3 cu Liverpool
Ermal Krasniqi a ajuns la Barcelona
Extra • 17 mart., 16:37
FOTO
Ermal Krasniqi a ajuns la Barcelona! Frumoasa sa soție a postat imaginea care a surprins pe toată lumea
Echipa naţională • 16 mart., 22:41
Mihai Rotaru s-a enervat după ce Edi Iordănescu nu l-a convocat pe Alexandru Mitriță: „Cu el ar fi trebuit să înceapă lista”
Alexandru Mitriță, mesaj pentru Edi Iordănescu după victoria cu CFR Cluj
Liga 1 • 16 mart., 22:13
Alexandru Mitriță, mesaj pentru Edi Iordănescu după victoria cu CFR Cluj: „Sunt total schimbat! Vreau la EURO!”