Mirel Rădoi, învins de Cristiano Ronaldo în Al-Tai – Al Nassr! Starul portughez a marcat din penalty

De Bogdan Stănescu
Publicat: 16.05.2023, 23:15

Mirel Rădoi îl întâlneşte pe Cristiano Ronaldo în Al-Tai - Al Nassr

Mirel Rădoi, pe bancă, într-un meci / Profimedia Images

Mirel Rădoi a fost învins de Cristiano Ronaldo, în Al-Tai – Al Nassr 0-2. Starul portughez a deschis scorul din penalty, în repriza secundă, după ce s-a aflat în scandal cu centralul meciului. Ulterior, Talisca a majorat diferenţa, atacantul stabilind şi scorul final al duelului din prima ligă din Arabia Saudită.

Trupa lui Cristiano Ronaldo avea mare nevoie de victorie, pentru a rămâne aproape de liderul Al-Ittihad. Două puncte îl desparte pe Cristiano Ronaldo de primul loc din Arabia Saudită.

Mirel Rădoi, învins de Cristiano Ronaldo în Al-Tai – Al-Nassr

Update/ Final: Al-Tai – Al-Nassr 0-2! Trupa lui Mirel Rădoi este învinsă clar de Al-Nassr. Cristiano Ronaldo şi Talisca au marcat golurile partidei, din prima ligă din Arabia Saudită!

Update/ Min. 52: Al-Tai – Al-Nassr 0-1! Cristiano Ronaldo a deschis scorul din penalty! Starul lusitan a transformat fără emoţii lovitura de la punctu cu var, dictată cu ajutorul arbitrajului video.

Cu 4 etape înainte de final, Al-Ittihad are 62 de puncte, în timp ce Al Nassr are 55.

Echipa lui Mirel Rădoi e pe locul 7 în clasamentul Arabiei Saudite.

Cristiano Ronaldo e în mare pericol să termine încă un an fără trofeu. Dacă nici anul acesta nu va lua niciun trofeu, va fi o premieră în cariera starului portughez.

Ronaldo, care e plătit regeşte în Arabia Saudită, a avut un sezon tensionat acolo, marcat de scandaluri.

Marius Şumudică, savuros după ce a pus mâna pe tricoul lui Cristiano Ronaldo

Marius Şumudică a avut un discurs savuros după ce a pus mâna pe tricoul lui Cristiano Ronaldo, la finalul meciului Al Nassr – Al Raed, scor 4-0. Antrenorul român a venit cu precizări despre întâlnirea pe care a avut-o cu starul portughez care a înscris în poarta echipei lui.

Chiar dacă a fost surprins în timp ce discuta cu CR7 atât la pauza meciului, cât şi la final, Şumudică asigură că nu el i-a cerut tricoul câştigătorului a cinci Baloane de Aur. Mai mult, a anunţat şi ce îşi doreşte să facă cu el.

„Şumi” a dezvăluit că se mândreşte cu noua piesă din colecţia lui şi a precizat ce a vorbit cu Cristiano.

E la mine aici, îl țin pe umeraș, o să vin îmbrăcat cu el. La prima emisiune la care o să fiu invitat, o să vin cu el îmbrăcat. Am slăbit vreo 14 kilograme și mă încape. Nu am pătrățelele lui Ronaldo, dar mă încape.

Marius Şumudică a dezvăluit ce a vorbit cu Cristiano Ronaldo

Mai avem 5 etape, practic am rămas în prima ligă, ne-am îndeplinit obiectivul. Acum încercăm să mai facem puncte să terminăm la mijlocul clasamentului. Țin să menționez că nu i-am cerut tricoul (n.r.- lui Cristiano Ronaldo). Am vorbit cu el vreo două minute la pauză. Am un apartament la Madeira, pe care-l închiriez jucătorilor străini care ajung acolo.

Atunci, când jucam, directorul sportiv de la Maritimo a devenit partener cu Jorge Mendes, agentul care l-a transferat pe el peste tot. El și-a adus aminte de asta și a ținut să-mi dea amintire tricoul respectiv. De aceea nu l-a dat altcuiva”, a declarat Marius Șumudică la digisport.ro.

Cristiano Ronaldo (4), Abdulrahman Ghareeb (55), Mohammed Maran (90) și Abdulmajeed Al Sulaiheem (90+5) au marcat împotriva echipei antrenate de Marius Şumudică. Silviu Lung Jr a fost între buturile lui Al Raed şi a primit goluri din toate poziţiile. Printre titulari a fost şi Alexandru Mitriţă.

Ronaldo a bifat o bornă uriaşă după ce a înscris în acel meci. A ajuns, pentru al 17-lea sezon la rând, la 20 de goluri marcate pentru echipa de club şi naţională. În toal, are 835 de goluri înscrise de-a lungul carierei, cu 30 mai multe decât rivalul său Lionel Messi. Mai mult decât atât, Cristiano are mai multe goluri marcate decât brazilianul Ronaldo şi Thierry Henry.

1
22:36
Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi”
1
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
1
22:04
Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile”
1
21:48
Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului
1
21:29
Primele reacţii ale lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă după ce au obţinut promovarea în Serie A!
1
21:04
Dennis Man şi Valentin Mihăilă au promovat în Serie A! Performanţă uriaşă pentru jucătorii naţionalei, alături de Parma!
1
21:00
VIDEOLecco – Sampdoria a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Andrea Pirlo a făcut un pas important în lupta pentru baraj
1
20:51
Video„Selecţionerul nostru e un clovn!” Scandal uriaş la naţionala Ungariei, după înfrângerea istorică cu România
1
20:32
FotoAverea lui Ionuţ Negoiţă a „explodat”! Ce loc ocupă acum omul de afaceri în topul celor mai bogaţi români!
1
20:11
Carlos Alcaraz a fost eliminat în sferturile de la Madrid! Seria incredibilă a spaniolului, încheiată de Andrey Rublev