Mlada Boleslav – Sparta Praga 4-5 | Florin Niţă, protagonist într-un thriller cu 9 goluri în Cehia! Portarul român a comis-o la una dintre reuşitele gazdelor VIDEO

De Dragoș Vasile
Publicat: 16.05.2021, 20:42

Florin Niţă (33 ani) a fost protagonist într-un adevărat thriller în Cehia. Sparta Praga a învins-o pe Mlada Boleslav cu 5-4.

ProfimediaImages

Florin Niţă (33 ani) a fost protagonist într-un adevărat thriller în Cehia. Sparta Praga, echipa românului, a câştigat cu 5-4 în deplasarea de la Mlada Boleslav.

Nebunia a început în minutul 9, când Wiesner a deschis scorul pentru oaspeţi. Skoda a egalat rapid, în minutul 12, iar VAR-ul le-a anulat o reuşită gazdelor în minutul 25. A marcat în schimbat Karlsson pentru oaspeţi, în minutul 40, iar acelaşi Skoda a restabilit egalitatea pe tabelă înainte de pauză.

A doua jumătate a meciului a început tare. Zmrhal a marcat în minutul 48, după ce Florin Niţă a ieşit hazardat din poartă. Hancko a adus egalarea în minutul 54, iar în minutul 70 a reuşit „dubla”. Polidar a marcat golul de 5-3 în minutul 90+1, iar gazdele au închis tabela prin Budinsky, în minutul 90+4.

VEZI AICI GAFA LUI FLORIN NIŢĂ LA GOLUL DE 3-2

VÍTĚZSTVÍ!
Odvážíme si tři body z Boleslavi, kde jsme nastříleli pět branek! Dobrá práce, pánové! 💙💛❤️#acsparta pic.twitter.com/Ifere2jXJp
— AC Sparta Praha (@ACSparta_CZ) May 16, 2021

Niţă şi-a prelungit contractul cu Sparta Praga

Florin Niţă şi-a prelungit contractul cu Sparta. Asta după ce a impresionat la echipa naţională, în meciurile cu Macedonia de Nord (3-2), Germania (0-1) şi Armenia (2-3). Noua înţelegere este valabilă până în 2023.

„E un pas important pentru mine și pentru familia mea. Sper că voi continua prestațiile bune. Am luat decizia de a semna după ce m-am consultat cu familia. Sunt foarte bucuros că voi rămâne la Sparta încă doi ani”, a declarat Florin Niță pentru site-ul oficial al lui Sparta Praga.

Florin Niţă, dorit de FCSB şi CFR Cluj! Dezvăluirea portarului naţionalei

Florin Niţă a dezvăluit că a fost în discuţii cu FCSB, înainte ca Sparta Praga să îi prelungească înţelegerea. Niţă a trecut prim momente grele în Cehia, în 2020, fiind a treia variantă la Sparta, dar, între timp, el a ajuns numărul 1.

„Au fost niște discuții cu Steaua (n.r. FCSB), dar nu atât de avansate cum s-a scris sau cum s-a crezut. Nu s-a ajuns la niciun acord, pentru că cei de aici, de la Sparta, mi-au spus clar că nu îmi vor da drumul să plec! Din momentul acela și eu am lăsat-o așa, nu am mai insistat, iar voia lui Dumnezeu a fost ca eu să semnez apoi prelungirea cu Sparta. Consider că a fost o alegere bună”, a spus Niţă, citat de Fanatik.

Florin Tene a fost invitat la AS.ro LIVE
Fotbal • 9:37
Verdict sumbru pentru poarta României! ”Niță nu are concurență!” Florin Tene, creatorul lui ”Chucky”: ”Este ca și copilul meu!” De la cine avea așteptări mari
Patrik Schick, supergol la Euro 2020
Euro 2020 • 14 iunie, 17:34
Euro 2020 | Cel mai „Schick” gol al turneului! Patrik Schick, execuție extraterestră de la 49 de metri. Record absolut pentru Campionarul European
Scoția - Cehia 0-2
Euro 2020 • 14 iunie, 16:00
Euro 2020 | Scoţia – Cehia 0-2. Patrik Schick, omul meciului. Al doilea gol a fost uluitor. Cehii sunt lideri în grupa D
Kate Middleton a folosit în public, din greșeală, un apelativ familial. Cum i s-a adresat Ducesa de Cambridge Prințului Charles
LIVE BLOG EURO 2020 | Tot ce trebuie să ştii despre Campionatul European! Grupe, program şi oraşele în care se va juca. Patru partide se dispută la Bucureşti. Marile favorite la câştigarea trofeului
1
15:01 FCSB, Universitatea Craiova şi Sepsi şi-au aflat adversarele din UEFA Conference League! Când şi unde se joacă meciurile 14:01 FABULOS! Ilie Dumitrescu a interzis apa minerală la Steaua: ”De mâine, toată lumea, apă plată!” Florin Tene, lecție de viață de la ”bătrânii vestiarului” :) 13:36 Un altfel de Euro 2020 | CR7, 11 din 5, cât Platini într-unul 13:07 Tyson Fury vs Wilder în iulie. Momente ciudate între cei doi la conferința de presă – VIDEO 12:58 Dinu Todoran i-a cucerit deja pe suporterii FCSB: „Ne-a şocat pe toţi! Este un super caracter!” Alesul lui Gigi Becali promite victorii pe bandă rulantă 12:54 CFR Cluj şi-a aflat posibila adversară din turul doi preliminar UEFA Champions League! 12:32 Euro 2020 | Turcia – Ţara Galilor, 19:00. Naționala Semilunei înfruntă „dragonii”. Gareth Bale, faţă în faţă cu Burak Yilmaz! Echipele probabile 11:43 Visul lui Gigi Becali, spulberat! Dorin Rotariu nu va îmbrăca tricoul FCSB. Fostul dinamovist s-a înţeles cu noua echipă 11:11 Problemele continuă la Dinamo! Diego Fabbrini, cu gândul la plecare: „Situația este dificilă, toată lumea știe asta!” 10:52 Sorin Cârţu a dat de pământ cu politicienii români după ce legendele „Generaţiei de Aur” au fost umilite pe Arena Națională! „Ce cauţi acolo? Te jigneşti pe tine!”