Mlada Boleslav – Sparta Praga 4-5 | Florin Niţă, protagonist într-un thriller cu 9 goluri în Cehia! Portarul român a comis-o la una dintre reuşitele gazdelor VIDEO

Dragoș Vasile Publicat: 16 mai 2021, 20:42

ProfimediaImages

Florin Niţă (33 ani) a fost protagonist într-un adevărat thriller în Cehia. Sparta Praga, echipa românului, a câştigat cu 5-4 în deplasarea de la Mlada Boleslav.

Nebunia a început în minutul 9, când Wiesner a deschis scorul pentru oaspeţi. Skoda a egalat rapid, în minutul 12, iar VAR-ul le-a anulat o reuşită gazdelor în minutul 25. A marcat în schimbat Karlsson pentru oaspeţi, în minutul 40, iar acelaşi Skoda a restabilit egalitatea pe tabelă înainte de pauză.

A doua jumătate a meciului a început tare. Zmrhal a marcat în minutul 48, după ce Florin Niţă a ieşit hazardat din poartă. Hancko a adus egalarea în minutul 54, iar în minutul 70 a reuşit „dubla”. Polidar a marcat golul de 5-3 în minutul 90+1, iar gazdele au închis tabela prin Budinsky, în minutul 90+4.

VEZI AICI GAFA LUI FLORIN NIŢĂ LA GOLUL DE 3-2

Niţă şi-a prelungit contractul cu Sparta Praga

Florin Niţă şi-a prelungit contractul cu Sparta. Asta după ce a impresionat la echipa naţională, în meciurile cu Macedonia de Nord (3-2), Germania (0-1) şi Armenia (2-3). Noua înţelegere este valabilă până în 2023.

„E un pas important pentru mine și pentru familia mea. Sper că voi continua prestațiile bune. Am luat decizia de a semna după ce m-am consultat cu familia. Sunt foarte bucuros că voi rămâne la Sparta încă doi ani”, a declarat Florin Niță pentru site-ul oficial al lui Sparta Praga.

Florin Niţă, dorit de FCSB şi CFR Cluj! Dezvăluirea portarului naţionalei

Florin Niţă a dezvăluit că a fost în discuţii cu FCSB, înainte ca Sparta Praga să îi prelungească înţelegerea. Niţă a trecut prim momente grele în Cehia, în 2020, fiind a treia variantă la Sparta, dar, între timp, el a ajuns numărul 1.

„Au fost niște discuții cu Steaua (n.r. FCSB), dar nu atât de avansate cum s-a scris sau cum s-a crezut. Nu s-a ajuns la niciun acord, pentru că cei de aici, de la Sparta, mi-au spus clar că nu îmi vor da drumul să plec! Din momentul acela și eu am lăsat-o așa, nu am mai insistat, iar voia lui Dumnezeu a fost ca eu să semnez apoi prelungirea cu Sparta. Consider că a fost o alegere bună”, a spus Niţă, citat de Fanatik.

8:51 Valeriu Iftime l-a elogiat pe jucătorul pe care l-a propus la FCSB: „E un miracol”! Ce a spus despre „explozia” lui Bogdan Andone 8:32 Imaginea horror cu Romario Benzar după ce a fost lovit de Abdallah! Fostul jucător şi-a dat bandajul jos şi le-a arătat tuturor! 8:10 Lucian Sânmărtean insistă ca Gigi Becali să transfere un jucător la FCSB: „E de excepţie” 23
23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumesc mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”