Real Sociedad-Real Madrid 1-2. Galacticii au detronat-o pe Barcelona şi au făcut un pas uriaş spre titlu

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 22.06.2020, 5:30

Real Madrid Karim Benzema

Profimediaimages

Real Madrid a învins-o, în deplasare, pe Real Sociedad

Până la pauză a fost un joc de uzură, în care au lipsit şansele importante de a marca. Imediat după pauză, Vincius a reuşit să obţină un penalty, după o intervenţie a lui Llorente. În minutul 50, Sergio Ramosa marcat fără emoţii şi a dus-o pe Real în avantaj.

Real Madrid a egalat-o la puncte pe Barcelona

Gazdele nu au cedat şi au reuşit să trimită mingea în poarta lui Courtois. Asistentul a ridicat fanionul, iar golul lui Januzaj nu a fost validat. Galacticilor le-a trecut glonţul pe la ureche şi s-au grăbit să rezolve meciul.

Două minute mai târziu, Karim Benzema a făcut 2-0, însă jucătorii lui Sociedad s-au revoltat. Au cerut henţ la preluarea lui Benzema, dar arbitrul nu a fost de aceeaşi părere după ce a primit ajutor şi din partea sistemului VAR.

Bascii au redus din diferenţă în minutul 83, prin Mikel Merino, dar a fost prea târziu pentru a mai spera la ceva. Real Madrid a s-a impus cu 2-1 şi a egalat-o la puncte pe Barcelona. Jucătorii antrenaţi de Zinedine Zidane au avantajul meciurilor directe şi sunt favoriţi la ridicarea trofeului. Mai au 8 etape de disputat.

13:14 Răzvan Lucescu, cerut la Rapid în locul lui Bogdan Lobonţ: „L-aş alege şi în locul lui Mircea Lucescu!” 13:13 VIDEORomânia – Ungaria 2-1. Victorie istorică la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A, live în AntenaPLAY 12:27 VIDEOCremonese – Pisa 2-1 şi Lecco – Sampdoria (19:00), în AntenaPLAY! Spectacol în Serie B 12:14 Detalii savuroase despre Ionuţ Luţu! S-a înscris la cursurile de directori sportivi de la FRF: „Avem traduceri?” 12:12 Carlos Alcaraz visează să joace la dublu cu Rafael Nadal, la Jocurile Olimpice: „Dacă totul decurge bine, vom juca!” 11:58 Adrian Şut îl aşteaptă pe Gigi Becali la petrecerea de titlu a FCSB-ului: „Ne-am bucura să fie alături de noi!” 10:50 Dan Şucu anunţă „revoluţia” la Rapid! Mesaj categoric despre situaţia lui Bogdan Lobonţ: „Noi nu ne spălăm rufele în public!” 10:30 Noutățile lunii mai în AntenaPLAY 10:07 Zeljko Kopic a răbufnit, înaintea duelurilor decisive pentru Dinamo: „Ei nu ar trebui să mai facă parte din club!” 9:57 Moment emoţionant la Madrid! Rafael Nadal şi-a luat adio de la turneu şi l-a menţionat pe Ion Ţiriac în discursul de rămas-bun Vezi toate știrile