Scene incredibile la meciul lui Rangers! Antrenorul lui Ianis Hagi le-a cerut jucătorilor să-i lase pe adversari să marcheze

De Cosmin Cioboată
Publicat: 12.02.2023, 21:45

Haos la meciul lui Rangers din Cupa Scoției

Rangers s-a calificat în sferturile Cupei Scoției

Rangers s-a calificat în sferturile Cupei Scoției / Colaj Twitter, Profimedia

Au fost scene incredibile la meciul lui Rangers din optimile de finală ale Cupei Scoției. Echipa de pe Ibrox Stadium, cu Ianis Hagi printre titulari, a trecut greu de echipa din liga a doua scoțiană, Partick Thistle. Rangers a câștigat cu 3-2, după ce golul victoriei l-a marcat târziu, în minutul 86.

Ianis Hagi a fost titular la Rangers pentru prima oară după 13 luni. Fiul „Regelui” a fost înlocuit la pauză, la scorul de 1-0 în favoarea oaspeților.

Scene incredibile la meciul lui Rangers!

Rangers a ieșit mai montată de la vestiare și a restabilit repede egalitatea, prin Colak. Vicecampioana Scoției putea prelua avantajul pe tabelă în minutul 65, dar Tavernier a ratat un penalty.

Până la urmă, Rangers a reușit să marcheze pentru 2-1 în minutul 71, grație reușitei lui Malik Tillman. A fost golul care a generat haosul pe Ibrox. Golul jucătorului din SUA a venit după ce tot el a recuperat o minge pe care jucătorii lui Partick Thistle se pregăteau să le-o returneze celor de la Rangers, în semn de fair-play.

La faza anterioară, chiar Tillman acuzase o accidentare, iar coechipierii săi au trimis mingea în out, pentru ca mijlocașul de 20 de ani să primească îngrijiri medicale. Acesta n-a ținut cont de inițiativa oaspeților de a le degaja mingea înapoi, s-a grăbit să recupereze mingea și a marcat cu un șut pe lângă portar.

Jucătorii lui Partick Thistle au luat „foc” și s-au năpustit asupra lui Tillman. Colegii americanului de la Rangers au intervenit, iar pe teren s-a produs o încăierare generală.

După ce spiritele s-au calmat, managerul lui Rangers, Michael Beale, le-a cerut jucătorilor săi să-i lase pe oaspeți să marcheze, pentru a echilibra balanța.

Zis și făcut! Fotbaliștii lui Rangers l-au urmărit cu privirea, fără să intervină, pe Scott Tiffoney în ce acesta alerga nestingherit spre poarta lor. Singurul care a avut o tentativă de a se opune a fost portarul Allan McGregor. În cele din urmă, goalkeeper-ul lui Rangers l-a lăsat pe Tiffoney să înscrie cel mai ușor și ciudat gol al carierei.

Ulterior, cei doi antrenori au fost surprinși de camerele TV în timp ce își dădeau mâna în semn de respect.

În cele din urmă, Rangers a marcat golul victoriei în minutul 86, prin Sands, și a obținut calificarea în sferturile de finală ale Cupei Scoției.

Ianis Hagi, prima reacţie după ce a revenit pe teren: „M-am întors!”

Ianis Hagi a avut prima reacţie după ce a revenit pe teren. Mijlocaşul în vârstă de 24 de ani a jucat pentru prima dată după un an şi 7 zile. A intrat în minutul 72 al partidei Rangers – St. Johnstone, scor 2-0, din etapa a 23-a din campionatul Scoţiei.

Fiul lui Gică Hagi a trecut printr-o perioadă de coşmar. Ianis a suferit o ruptură a ligamentelor încrucișate de la genunchiul drept şi a fost operat. După o lungă perioadă de recuperare şi-a făcut apariţia pe Ibrox, iar fanii l-au ovaţionat în momentul în care a intrat pe gazon.

După 12 luni şi o săptămână, m-am întors!„, a scris internaţionalul român pe contul său de Instagram. Ulteior, Ianis a venit cu o reacţie amplă.

La rândul său, Gică Hagi s-a arătat foarte bucuros după ce Ianis Hagi a revenit pe teren.

„Cea mai grea perioadă din viața lui. A trecut-o cu brio, a muncit foarte mult, a avut o accidentare foarte foarte grea. Arată bine, l-am văzut bine, e motivat în teren, chiar a luat și cartonaș galben. Mă bucur pentru el. Să-i meargă, să fie sănătos, să fie pe teren, să revină, să aibă răbdare, pentru că o să aibă nevoie de timp să prindă ritmul și intensitatea jocului.

Dar mi-a plăcut de el, e același jucător creativ, cu pase în față, chiar dacă a mai greșit sau n-a înțeles coechipierul. A pasat între linii, dă pase pentru atacanți, lucrează pentru cei din față”, a spus Gică Hagi, la conferința de presă de după meciul FCSB – Farul 2-3.

4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”
4
20:12
VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor
4
20:05
VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal
4
19:53
VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar
4
19:40
VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate
4
19:07
Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi