Seară ireală pe Camp Nou: Barcelona, eliminată de Frankfurt. Nemții s-au impus cu 3-2 și s-au calificat în semifinalele Europa League. Catalanii s-au trezit târziu și au marcat de două ori în minutele 90+1 și 90+11

De Cosmin Cioboată
Publicat: 15.04.2022, 0:00

Barcelona - Frankfurt

Barcelona, umilită de Frankfurt în Europa League

Eintracht Frankfurt a produs marele șoc și a eliminat Barcelona, în sferturile UEFA Europa League. Nemții au învins formația lui Xavi pe Camp Nou, scor 3-2, și s-au calificat în semifinale cu scorul de 4-3, la general.

Frankfurt a scris istorie pe Camp Nou. Încurajată de 30.000 de fani veniți din Germania, trupa din Bundesliga a învins Barcelona, scor 3-2, și a obținut calificarea în semifinalele UEFA Europa League.

Barcelona, eliminată de Frankfurt! Nemții au învins cu 3-2 pe Camp Nou și s-au calificat în semifinalele Europa League

Trupa lui Xavi a fost complet „anihilată” în prima repriză de Frankfurt, care venea după 5 meciuri fără victorie în toate competițiile. Germanii s-au trezit și au reușit un meci fabulos pe Camp Nou,

Frankfurt a deschis scorul în minutul 4, prin Filip Kostic, din penalty. Eric Garcia a comis un fault în propriul careu, iar arbitrul a arătat punctul cu var. Sârbul și-a asumat responsabilitatea și l-a învins pe Ter Stegen. (VIDEO AICI)

Rafael Borre a dublat avantajul germanilor în minutul 36, cu un gol magistral (VIDEO AICI). Servit de același Kostic, mijlocașul columbian a trimis un șut fabulos de la 20 de metri, în vinclul porții. Kostic a bifat dubla în minutul 67, cu un șut la firul ierbii, la colțul lung. (VIDEO AICI)

S-au arătat 9 minute de prelungire de la margine, iar catalanii au sperat până la final și au marcat de două ori. Mai întâi prin Sergio Busquets în minutul 90+1 (VIDEO AICI), apoi prin Memphis Depay, din penalty, în minutul 90+11 (VEZI VIDEO). Dar n-a fost îndeajuns pentru ca trupa lui Xavi să evite eliminarea. S-a încheiat 4-3, la general, pentru Frankfurt, care a reușit o performanță extraordinară.

În semifinale, formația germană va da piept cu West Ham. Londonezii au eliminat Lyon în sferturi.

Filip Kostic, meciul carierei pe Camp Nou! Mijlocașul lui Frankfurt a „anesteziat” Barcelona

Filip Kostic a devenit primul jucător care reușește un gol și un assist într-un meci european, pe terenul Barcelonei, după 13 ani. Juninho Pernambucano era ultimul fotbalist care reușea să bifeze această performanță.

Eurogolul marcat de Borrea a fost al 8-lea încasat de Barca din afara careului, în toate competițiile din acest sezon.

Doar două echipe au reușit să înscrie cel puțin 3 goluri pe Camp Nou în stagiunea curentă. Ambele din Germania: Bayern Munchen și Eintracht Frankfurt.

4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”
4
20:12
VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor
4
20:05
VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal
4
19:53
VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar
4
19:40
VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate
4
19:07
Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi