Spania – Franța 1-2 | Finală nebună la Milano! „Cocoșii galici” au câștigat Liga Națiunilor. Karim Benzema și Kylian Mbappe, eroii lui Didier Deschamps

De Dragoș Vasile
Publicat: 10.10.2021, 23:45

Franța a câștigat Liga Națiunilor

Ce finală nebună la Milano! Spania – Franța s-a încheiat cu victoria la limită a campioanei mondiale, 2-1.

După o primă repriză fără goluri, Mikel Oyarzabal a deschis scorul, în minutul 64, din pasa lui Sergio Busquets. Avantajul ibericilor a durat doar 2 minute. Karim Benzema a egalat cu o execuție extraterestră din afara careului.

Francezii au continuat asalatul la poarta lui Simon, iar Kylian Mbappe a marcat golul victoriei, în minutul 80, din pasa lui Theo Hernandez.

După Portugalia, Franța este a doua echipă din istorie care câștigă trofeul Ligii Națiunilor.

Spania – Franța 1-2

Min. 90+5: Fluier final! Franța a câștigat Liga Națiunilor.

Min. 80: GOOOL Franța! Kylian Mbappe și-a adus echipa în avantaj cu o execuție superbă.

Min. 66: GOOOL Franța! Karim Benzema a egalat cu o execuție extraterestră!

Min. 64: GOOOL Spania! Mikel Oyarzabal a deschis scorul.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45: Prima repriză s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Min. 1: A început marea finală!

Echipele de start pentru finala Ligii Națiunilor sunt următoarele:

Naționala lui Didier Deschamps a învins-o dramatic pe Belgia, scor 3-2, după ce a fost condusă cu 2-0. De cealaltă parte, ibericii au învins „regina Europei” la limită, scor 2-1.

Înaintea meciului, cei doi selecționeri s-au lăudat reciproc. „E greu să lupți pentru posesie cu ei. Este imposibil să le iei mingea celor din echipa Spaniei”, a spus Didier Deschamps, în timp ce Luis Enrique a declarat că „Franța este cea mai bună echipă din lume. Echipa lor e plină de jucători de top și puncte de referință”.

Italia – Belgia 2-1 | „Squadra Azzura” a câștigat finala mică din Liga Națiunilor

Italia a învins, duminică, la Torino, cu scorul de 2-1, Belgia, în finala mică a Ligii Naţiunilor.

După o primă repriză fără goluri, Nicolo Barella a deschis scorul în minutul 46. Berardi a majorat avantajul italienilor în minutul 65, din penalty.

Puștiul De Ketelaere a redus din diferență în minutul 86, din pasa lui Kevin De Bruyne. Belgienii l-au încercat de mai multe ori pe Gianluigi Donnarumma, însă nu au mai reușit să puncteze. În cele 90 de minute, „diavolii roșii” au lovit bara de trei ori.

Credeţi că există vreo şansă ca Gigi Becali să se împace cu CSA Steaua?

22:26 Fiorentina, din nou în finala Conference League! Italienii au trecut în semifinale de Club Brugge 21:56 Adi Popa a spus ce au făcut jucătorii de la CSA Steaua în ziua în care s-au împlinit 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor 21:43 Claudiu Niculescu a început să râdă când a fost întrebat de Dinamo, după despărţirea de Şelimbăr! Mesaj clar pentru conducere 21:02 FotoAdrian Mutu, poză cu un crocodil, alături de soţie şi de fiul Tiago: „O zi minunată” 20:53 Jaqueline Cristian, în turul 2 de la Roma! Posibil duel „de foc” cu Coco Gauff în turul 3 20:28 FotoTeodora Stoica, imagini emoţionante cu tatăl ei, Mihai Stoica: „Un vis devenit realitate” 20:14 Rapid are un nou director sportiv! Anunţul oficial al clubului patronat de Dan Şucu 19:51 Poli Iași cere suspendarea lui Homawoo pentru accidentarea cumplită provocată lui Luca Mihai! Anunţul Comisiei de Disciplină 19:29 Şerveţelul pe care Lionel Messi a semnat cu Barcelona, scos la licitaţie! Preţul de pornire este uriaş 19:25 România – Cehia 31-30! „Tricolorii” au avut un avans de 7 goluri în turul play-off-ului pentru CM de handbal masculin Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției