Dinamo, obligată să se salveze de la retrogradare pe teren. Răzvan Burleanu: „Nu se schimbă sistemul competițional!”

De Alexandru Ivan
Publicat: 25.01.2022, 18:12

Dinamo, obligată să se salveze de la retrogradare pe teren

Dinamo, obligată să se salveze de la retrogradare pe teren

Hepta

„În primul rând nu mai suntem într-o situaţie de criză astăzi care să ne permită intervenţia în ceea ce priveşte modificarea sistemului competiţional atunci când competiţia se află în derulare.

Reclamă

Răzvan Burleanu a distrus visul fanilor lui Dinamo

Prin urmare, nu se schimba sistemul competițional în actualul sezon. Asta se întâmplă doar în cazuri de forță majoră și nu e cazul acum. Singurul proiect pe care îl avem astăzi în discuţie este cel legat de formatul competiţional pentru Cupa României, într-adevăr din această vară. Alte discuţii nu avem în momentul de faţă pe formatele competiţionale”, a spus Răzvan Burleanu într-o conferință de presă la Mogoșoaia.

Reclamă

Liga 1 a trecut printr-o schimbare șoc în vara lui 2020, când FRF a decis să mărească numărul de echipe participante de la 14 la 16. Astfel, Chindia și Dinamo, echipele care se aflau în acel moment pe locuri retrogradabile, s-au salvat. Schimbarea s-a făcut atunci în contextul crizei generate de pandemia de Covid-19.

Mirel Rădoi: „Indiferent de ce se va întâmpla, Dinamo nu va retrograda”

Mirel Rădoi a fost cel care a lansat scenariul că FRF se pregătește să schimbe din nou structura campionatului intern. Fostul selecționer susţine că dacă echipa din Ştefan cel Mare se va clasa pe loc retrogradabil, atunci vor fi 18 echipe în Liga 1.

„Indiferent ce se va întâmpla cu Dinamo, nu va retrograda. Adică şi dacă va retrograda sportiv, sunt sigur, din informaţiile pe care le am, că vor fi 18 echipe. Eu nu cred că LPF, FRF, cât şi televiziunile… Ca un brand atât de puternic să retrogradeze„, a declarat Mirel Rădoi la telekomsport.ro.

Dinamo a debutat în noul an cu o înfrângere, 1-2 la Pitești, cu FC Argeș. Echipa din Ștefan cel Mare rămâne penultima în clasament, cu doar 12 puncte după 22 de etape.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
22:56

„Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”

22:46

„M-a șocat!” Dan Petrescu, la pământ după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Nu am înțeles nimic”

22:21

„Nu a fost de vină” Gigi Becali a analizat „parada” lui Mihai Popescu din cu CFR 3-2. Ce i-a reproșat lui Târnovanu

22:11

Gigi Becali, verdict despre lupta pentru titlu după 3-2 cu CFR Cluj: „Nu ai cum să îl mai pierzi!”

22:02

Cum arată clasamentul Ligii 1 după FCSB – CFR Cluj 3-2! Victorie uriașă pentru campioana en-titre

21:53

FCSB – CFR Cluj 3-2! Roș-albaștrii, pas uriaș în lupta pentru titlu după un derby „de foc”

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 5 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul luis 6 Petrolul şi-a prezentat noul antrenor principal. Revine în fotbalul românesc după 12 anis