FC Botoşani – CFR Cluj | Andrei Burcă a distrus-o pe FCSB în play-off! I-a dat gol în minutul 93 şi a provocat autogolul prin care ardelenii pot lua titlul

De Dragoș Vasile
Publicat: 18.05.2021, 22:08

Andrei Burcă este fundaşul lui CFR Cluj

Andrei Burcă este fundaşul lui CFR Cluj / Profimedia

Andrei Burcă a ieşit din nou la rampă. În a doua repriză a meciului cu FC Botoşani, partidă la capătul căruia echipa sa poate câştiga al patrulea titlu consecutiv, fundaşul a provocat un autogol care o apropie pe echipa lui Edi Iordănescu de mult râvnitul trofeu.

Andrei Burcă a ieşit din nou la rampă

Faza autogolului a început în minutul 53, când Ciprian Deac a executat un corner. Andrei Burcă şi a trimis cu capul spre poarta lui Pap, iar portarul oaspeților a fost păcălit de devierea lui Țigănașu.
Andrei Burcă, CFR ClujAndrei Burcă, CFR Cluj
SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Burcă a salvat-o pe CFR Cluj în derby-ul cu FCSB

FCSB a remizat cu CFR Cluj, scor 1-1, în etapa a 5-a a play-off-ului Ligii 1. Andrei Vlad a gafat în minutul 90+3 şi l-a ajutat pe Andrei Burcă să restabilească egalitatea.

Fundaşul central al lui Edi Iordănescu şi-a luat astfel revanşa pentru penalty-ul făcut în minutul 17, când l-a faultat în careu pe Florin Tănase, iar căpitanul FCSB a deschis scorul.

„Echipa e omul meciului pentru că am ştiut să suferim. S-a simţit această încărcătură, ştiam că nu trebuie să pierdem. Mai mult am ţipat unii la alţii, nu ştim cât fotbal s-a jucat azi. Era un meci important, pentru titlu. Ştim că ne aşteaptă un meci foarte dificil cu Clinceni, aţi văzut ce a fost aseară.

Şi la pauză tot am sperat. Ştiam că este foarte important că nu trebuie să pierdem. Nu ştim dacă a fost penalty, important e că nu am pierdut. Am avut ocazii, nu am marcat. Mă bucur că am regăsit spiritul, că suntem o echipă puternică şi că nu cedăm.

Mă bucur enorm, mulţumesc lui Dumnezeu că am marcat. Era cazul să îmi ajut şi eu echipa, nu marcasem în acest sezon. Mai sunt multe etape de jucat, important e că suntem la mâna noastră după ce acest tur din play-off”, a declarat Andrei Burcă după FCSB – CFR Cluj 1-1.

4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”
4
20:12
VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor
4
20:05
VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal
4
19:53
VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar
4
19:40
VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate
4
19:07
Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi