FC U Craiova 1948 – CS Mioveni 4-2 | Eugen Trică, fabulos: "Am fost puțin inspirat azi!" Ce mesaj a transmis pentru rivalii de la Rapid

Publicat: 30.04.2021, 19:35

Eugen Trică, fost antrenor la FC U Craiova 1948

Câți bani a încasat Eugen Trică de la Adrian Mititelu

SportPictures / SportPictures via Hepta

U Craiova 1948 s-a văzut condusă după golul lui Blănaru din minutul 2. Oltenii n-au reușit să se apropie periculos de poarta adversă în prima parte, dar s-au dezlănțuit după pauză.

„Sunt foarte fericit pentru cele trei puncte. Am întâlnit una dintre cele mai bune echipe din Liga 2. A fost un meci greu. Îi felicit pe băieți pentru reacția pe care au avut-o după ce am primit gol”, a declarat Eugen Trică, după FC U Craiova 1948 – CS Mioveni 4-2.

U Craiova 1948 – CS Mioveni 4-2 | Eugen Trică: „Am fost puțin inspirat azi”

Revenirea oltenilor s-a datorat și schimbărilor efectuate de Eugen Trică la pauză. Radu Negru, jucător introdus în locul lui Munteanu, a înscris pentru 2-1 în minutul 62.

„Am fost și eu puțin inspirat. L-am băgat pe Negru și a marcat. A ratat o ocazie uriașă la Călărași, dar azi i-a ieșit bine”, a mai spus Eugen Trică.

Antrenorul de la FC U Craiova l-a mai remarcat și pe portarul Mogoșanu, cel care a salvat o situație de 1 versus 1 la scorul de 0-1. Și italianul Andrea Compagno a fost lăudat, cel care a adus egalarea în minutul 59.

„Compagno este atacant, protejează mingea foarte bine. Apare și la finalizare. Este un jucător care și marchează. Artizanul victoriei a fost… hai să-l numesc pe Mogoșanu, pentru că a avut acea intervenție la Blănaru”, a afirmat Eugen Trică.

Eugen Trică, mesaj pentru Rapid în lupta de promovare

După victoria cu Mioveni, FC U Craiova a făcut un pas uriaș spre promovare. Eugen Trică a făcut însă apel la calm. Nu-l interesează ce fac rivalii de la Rapid.

„Legat de promovoare, șansele sunt de 50-60%. Până nu vom deveni matematic campioni, n-am cum sa fiu liniștit. Ne uităm doar la noi. Nu mă uit ce face Rapidul. Au meci cu Csikszereda. Dacă câștigă bine, daca nu câștigă, din nou bine.

Suntem foarte precauți. Orice meci pe care îl jucăm trebuie să-l jucăm foarte bine. Deocamdată nu am realizat nimic”, a mai spus Eugen Trică.

După acest rezultat, FC U Craiova 1948 s-a distanțat la 6 puncte în fruntea play-off-ului din Liga 2, cu 4 etape rămase de jucat. Rapid, principala urmăritoare, are un meci mai puțin disputat. Oltenii au 7 puncte peste locurile care merg la baraj. Primele două poziții promovează direct.

4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”
4
20:12
VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor
4
20:05
VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal
4
19:53
VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar
4
19:40
VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate
4
19:07
Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi