FCSB e Steaua? Mesajul echipei lui Gigi Becali la 73 de ani de la înfiinţarea Stelei

De Antena Sport
Publicat: 7.06.2020, 8:44
Actualizat: 12.05.2021, 11:25

Steag FCSB, la baza din Berceni

Mediafax Foto / Marian Ilie via Hepta

Războiul dintre FCSB şi Steaua continuă

FCSB aniversează astăzi, 7 iunie, 73 de ani de la înființarea celui mai mare club din istoria fotbalului românesc. În 1947, printr-un ordin al Ministrului Armatei Regale, Generalul Mihail Lascăr, lua naștere ASA București, iar primul meci din istorie al echipei a avut loc pe data de 24 august 1947.

Reclamă

De-a lungul timpului, echipa a avut cinci denumiri: ASA București (Asociația Sportivă a Armatei), în perioada 1947-1948, CSCA (Clubul Sportiv Central al Armatei) între 1948 și 1949, CCA București (Casa Centrală a Armatei) între 1950 si 1961, iar denumirea Steaua București a fost adoptată în 1961. Odată cu deciziile ÎCCJ, clubul nostru a fost obligat să își schimbe denumirea în Fotbal Club FCSB”, se arată în prima parte a mesajului. 

Păreri împărţite în rândul fanilor

Războiul dintre FCSB şi Steaua i-a împărţit pe suporteri. Şi comentariile acestora de pe pagina de Facebook a echipei patronate de Gigi Becali au fost împărţite. 

„Nu ştiam că din 2003 până astăzi sunt 70 de ani…oricum adevăraţii stelişti nu vă bagă în seamă”

„La mulți ani FCSB=Steaua! A venit vremea unui nou titlu, dați totul pe teren așa cum o făceați înainte și ne veți face și mai bucuroși!”

„Steaua adevărată nu mai există! În Liga a IV-a este o clonă, iar în prima ligă, unde toţi speram să fie Steaua, este de fapt SRL-ul lui Gigi, o tarabă cu jucători mereu disponibili la diverse preţuri. Uneori, când fotbalistul ocupă prea mult loc la tarabă, este dat şi gratis. PĂCAT!”

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
8:41

Pe ce loc se află FCSB în topul mondial al cluburilor. E singura echipă din România din primele 100

8:32

„Protagonist”. Mihai Stoica a numit jucătorul de la FCSB care l-a impresionat: „Credeam că am pierdut tilul”

8:18

Accesoriul de jumătate de milion de euro purtat de Mirel Rădoi la meciul cu Dinamo. Detaliul remarcat

8:15

Gigi Becali îi prelungeşte contractul lui Vlad Chiricheş, la FCSB: „Va rămâne la club după ce se retrage”

8:04

„Puteam să fim pe primul loc”. Sorin Cârţu, „bântuit” în continuare de remiza cu FCSB. Ce a spus despre lupta la titlu

7:57

5 milioane de euro pentru transferul verii în Liga 1

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes 5 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 6 FotoAroganţă pe mulţi bani a lui Gigi Becali! Ce a făcut după victoria cu CFR Cluj: „Am luat-o albastră”s