FCSB – FC Voluntari 4-0 | Mihai Pintilii a dezvăluit ce le-a spus Mihai Neșu în vestiar lui Tănase și Octavian Popescu. Răspuns genial când a fost întrebat de schimbări

Publicat: 11.04.2022, 23:44

Mihai Pintilii, FCSB

Mihai Pintilii a stat pe bancă în locul lui Toni Petrea

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

FCSB – FC Voluntari 4-0. Echipa lui Toni Petrea a făcut show pe Arena Națională și s-a apropiat la cinci puncte de liderul CFR Cluj, chiar înaintea meciului direct.

Invitat special la meciul de pe Arena Națională a fost Mihai Neșu, care s-a aflat pentru prima dată pe cel mai mare stadion al țării. Fostul jucător a intrat în vestiarul lui FCSB înaintea partidei. Pintilii a dezvăluit că Neșu le-a cerut roș-albaștrilor să câștige cu 3-0, dar aceștia i-au depășit așteptările.

FCSB – FC Voluntari 4-0 | Mihai Pintilii, despre vizita din vestiar a lui Mihai Neșu

„Eram la flash când a fost Neșu în vestiar. Nu știu dacă le-a zis băieților că batem cu 3-0, cred că asta”, a spus Mihai Pintilii, după meci.

FCSB a deschis scorul încă din minutul 5. Darius Olaru a marcat de la bara a doua, după o centrare cu piciorul stâng a lui Octavian Popescu. Mingea a părut că îi era destinată lui Ivan Mamut, dar atacantul comparat de Gigi Becali cu Karim Benzema a dat pe lângă minge din șase metri.

S-a făcut 2-0 în minutul 26, după golul „perlei” Ianis Stoica. Jucătorul ofertat de Arsenal a marcat cu latul după un assist al lui Ovidiu Popescu, zis „Lampard de România”.

Roș-albaștrii n-au mai forțat la fel de mult și în repriza a doua, dar finalul i-a aparținut lui Florin Tănase. Căpitanul lui FCSB a marcat în minutul 70 cu un șut din interiorul careului, după pasa lui Darius Olaru. Golgheterul roș-albaștrilor a făcut dubla cu aproximativ 10 minute înainte de final, cu o reluare simplă din fața porții.

FCSB – FC Voluntari 4-0 | Mihai Pintilii: „Un meci cu schimbări!”

Ianis Stoica a marcat în prima repriză primul gol după două luni, dar nu a fost suficient ca să rămână în teren. La pauză, jucătorul de 19 ani a fost schimbat de Andrei Cordea. Mihai Pintilii a avut o explicație genială la finalul partidei.

„Cred că am controlat toată partida și nu cred că am avut emoții. Un meci bun. Nu s-a relansat campionatul. Luăm fiecare meci în parte. Săptămâna viitoare sunt trei puncte în joc și trebuie să le câștigăm ca să putem să sperăm mai departe.

Întreabă-mă de schimbări. S-au făcut trei schimbări la pauză. Astea au fost schimbările. Un meci cu schimbări. Au intrat și am mai dat două goluri. Sunt cinci schimbări, schimbăm jumătate de echipă.

Ianis este un jucător tânăr care are nevoie de încredere. Ne bucurăm pentru el și când intră pe teren trebuie să-și facă treaba.

Sincer, nu mă așteptam la un asemenea scor. Mai ales că în campionat am bătut-o în minutul 90, foarte greu. Și acum chiar mă așteptam să fie un meci dificil, dar mă bucur că am început meciul bine și ne-am făcut jocul mai ușor”, a mai spus Mihai Pintilii.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

11:06 Mesajul celor de la FCSB, la 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor de Steaua la Sevilla, în 1986 10:18 NEWS ALERTPerechea Ovidiu Ionescu – Bernadette Szocs s-a calificat la Jocurile Olimpice 2024. Lista românilor care merg la Paris 10:11 EXCLUSIVVictor Piţurcă a vorbit la 38 de ani de la Sevilla ’86 despre hegemonia Stelei: „A dominat timp de 4 ani Europa!” 9:51 VIDEOSamara şi Dragoman au pierdut cu Chen Meng şi Wang Manyu la Saudi Smash 2024. Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu au pierdut şi ei 9:39 Kyren Wilson s-a prăbuşit emoţional după ce a devenit campion mondial: „Părinţii mei și-au pus casa ipotecă pentru mine” 9:09 FotoCât de frumoasă este sora lui Alexandru Chipciu. Bianca întoarce toate privirile şi are o relaţie strânsă cu fratele ei 9:08 Oleksandr Pielieshenko a murit pe frontul din Ucraina! Halterofilul participase la Jocurile Olimpice de la Rio 8:56 Arabii nu i-au dat nicio şansă lui Gigi Becali! Transferul anunţat. Jucătorul, surprins pe aeroport 8:32 „Nu e plăcut că toată lumea te înjură!” Alexandru Băluţă a reacţionat după ce a fost huiduit de tot stadionul la Craiova 8:17 Ce a putut spune Gigi Becali despre venirea lui Mircea Lucescu la Rapid. Declaraţii incredibile ale patronului de la FCSB Vezi toate știrile