Gaz Metan Mediaș-FCSB 2-3. Trupa lui Petrea are șase victorii la rând și e pe primul loc! Golul victoriei, înscris în minutul 90

Silviu Corneanu Publicat: 23 noiembrie 2020, 16:50 / Actualizat: 12 mai 2021, 9:08

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Toni Petrea nu a renunţat la lupta la titlu

FCSB s-a impus la Mediaș după un meci nebun, cu cinci goluri, decis dintr-un penalty acordat în minutul 90.

FCSB a câștigat cu jucătorii aduși de la Gaz Metan

Doi jucători transferați de FCSB chiar de la Gaz Metan, Darius Olaru și Sergiu Buș, au marcat pentru victoria oaspeților. Olaru a adus-o pe FCSB în avantaj de două ori. Iar Buș a transformat penalty-ul decisiv.

Gaz Metan a făcut 1-1 prin Ronaldo Deaconu și 2-2 prin Ricardo Valente. La acest scor, vedeta echipei, Dumitru Cardoso, a irosit ocazia campionatului, singur cu portarul.

FCSB, șase victorii la rând

FCSB a ajuns la șase victorii la rând în campionat și a trecut în fruntea clasamentului, cu două puncte în fața Craiovei. După ce legase două succese imporante pe terenurile lui CFR Cluj și UTA, Gaz Metan s-a văzut învinsă de FCSB și este pe locul nouă.

Vedetele oaspeților, Dennis Man și Florin Tănase, au părăsit terenul cu probleme medicale.

LIVE TEXT Gaz Metan – FCSB

Final de meci. FCSB s-a impus cu 3-2 și este iar liderul campionatului.

Min. 90 GOOOL FCSB, 2-3. Sergiu Buș a transformat penalty-ul

Min. 89 PENALTY FCSB. Octavian Popescu a căzut în careu, iar Colțescu a dictat penalty.

Min. 76 Ocazie mare FCSB. Sergiu Buș a trimis puțin pe lângă poartă, din colțul careului de șase metri

Min. 75. Ocazie Gaz Metan.Ronaldo Deaconu a încercat să îl surprindă pe Vlad de la jumătatea terenului

Min. 66 Schimbare la FCSB. Intră Octavian Popescu, în locul lui Florin Tănase,  care a acuzat și el probleme medicale

Min. 62 Ocazie mare Gaz Metan! Cardoso a trimis cu capul pe lângă poartă, deși se afla singur cu portarul.

Min 60 GOOOL GAZ METAN, 2-2. Ricardo Valente egalează pentru gazde, după o pasă primită de la Cardoso.

Min. 53 Ocazie mare Gaz Metan. Cardoso a centrat perfect pentru Ze Manuel, care a reluat din șae metri, dar Vlad a respins.

Min. 52 Schimbare la FCSB Darius Olaru este înlocuit de Buziuc

Min . 49 Ocazie FCSB. Sergiu Buș a scăpat singur spre poarta adversă, dar a fost ajuns de unul dintre adversari și a trimis slab spre poartă

Min. 46. A început a doua repriză. La FCSB a ieșit Ionuț Vână și a intrat Ovidiu Popescu.

Min. 45 S-a terminat prima repriză. FCSB conduce la Mediaș cu 2-1.

Min. 44 BARĂ FCSB. Sergiu Buș a nimerit bara din stânga portarului, la fel ca Moruțan, cu un șut din afara careului

Min. 31 GOOOL FCSB, 1-2. Darius Olaru reușește ”dubla”, după acțiune a lui Florin Tănase

Min. 28 Dennis Man este înlocuit cu Sergiu Buș

Min. 26 Dennis Man acuză probleme medicale după ce a contribuit la faza ratată de Moruțan

Min. 25 Ocazie mare FCSB. Moruțan a încercat un dribling în plus, la șase metri de poarta adversă

Min. 16. GOOOL GAZ METAN, 1-1. Ronaldo Deaconu a restabilit egalitatea din penalty

Min. 15. PENALTY GAZ METAN. Crețu l-a faultat pe Nițu, care a fost înlocuit imediat după ce a obținut penalty

Min. 11. GOOOL FCSB, 0-1! Darius Olaru a marcat contra fostei sale echipe. A deviat cu capul centrarea trimisă de Moruțan

Min. 5. BARĂ FCSB. Olimpiu Moruțan a ratat prima ocazie a meciului, după ce a șutat de la 16 metri

Min 1. A început meciul dintre Gaz Metan și FCSB

Echipele de start

Gaz Metan (4-2-3-1): Buzbuchi – Butean, Larie, Baco, Velisar – Alceus, Francisco Santos – Ze Manuel, Deaconu, L. Nițu – Cardoso

Rezerve: Pleșca, P. Costea, R. Romeo, Smola, Trif, Valente, Horj, Sambu, Chamed

Antrenor: Jorge Costa

FCSB (4-3-3): A. Vlad – V. Creţu, I. Cristea, A. Miron, Panţîru – Vînă, Perianu, Olaru – Moruțan, Man, Fl. Tănase

Rezerve: Straton, G. Simion, Briceag, Sg. Buș, Buziuc, Ov. Popescu, Oaidă, Pantea, Oct. Popescu

Antrenor: Toni Petrea

Meciul va fi condus la centru de Sebastian Colțescu. Acesta va fi ajutat la cele două linii de Imre-Lazslo Bucși și Adrian Popescu.

• Gaz Metan - FCSB 2-3
  • Olaru și Buș au marcat pentru FCSB

14:47 Daniel Niculae are o nouă funcție importantă la Rapid! Victor Angelescu a făcut anunțul oficial 14:44 „Jucătorii sunt înfometaţi!” Ce a observat Elias Charalambous la antrenamentul FCSB-ului, înaintea derby-ului cu Rapid 14:23 Răzvan Burleanu i-a fixat termenul limită lui Edi Iordănescu: „Acesta este obiectivul nostru” 14:14 „A suferit atât timp fără vină..” Ion Țiriac o cere pe Simona Halep la Jocurile Olimpice! A dat și un verdict despre „Simo” 13:45 „Recoltă bună, fermierii mei” Granzii din Premier League au fost făcuţi praf, după o săptămână europeană de coşmar 13:40 „Fără subiectivism!” Cristi Balaj, verdict sincer despre lupta pentru locul 2 din Liga 1! Ce a spus despre șansele CFR-ului 13:24 Veste de ultim moment despre Alexandru Băluţă! Ce se întâmplă cu mijlocaşul, înainte de FCSB – Rapid 13:09 Julian Nagelsmann rămâne selecționerul Germaniei! Federația a anunțat prelungirea contractului 12:58 Max Verstappen, despre condiţiile extreme din calificările pentru sprintul din MP al Chinei: „Ca şi cum ai conduce pe gheaţă” 12:49 Constantin Budescu a plecat de la Farul Constanța! Ultimele detalii despre situația mijlocașului Vezi toate știrile