Mihai Rotaru intervine după ce Victor Pițurcă a fost reținut de DNA: „Am discutat cu unul dintre avocații implicați”
De Sebastian Cristian
Publicat: 30.01.2023, 18:28
Mihai Rotaru intervine după ce Victor Pițurcă a fost reținut de DNA. Patronul Universității Craiova s-a declarat surprins de situație, dar este convins că fostul selecționer nu va avea probleme serioase.
Deși au fost implicați în mai multe scandaluri, Mihai Rotaru este acum de partea lui Victor Pițurcă și speră să nu fie vorba despre un arest în cazul tehnicianului.
Mihai Rotaru intervine după ce Victor Pițurcă a fost reținut de DNA
Mai mult decât atât, patronul Universității Craiova susține că a discutat cu unul dintre avocații implicați, iar situația nu este una foarte gravă.
„Îmi pare foarte rău, dar nu de compasiunea mea are el nevoie acum. Am vorbit cu unul dintre avocați și, din punctul dânsului de vedere, nu există elemente care să ducă la o arestare.
Este convins că nu va fi cazul de arestare și eu sper să fie așa”, a declarat Mihai Rotaru, la digisport.ro.
16 meciuri a antrenat-o Victor Pițurcă pe Universitatea Craiova în perioada septembrie 2019 – ianuarie 2020.
Veste cruntă pentru Victor Pițurcă! Ce îi pregătesc procurorii DNA după ce a fost reținut
Veste cruntă pentru Victor Pițurcă! Procurorii vor cere arestarea preventivă pentru 30 de zile după ce a fost reținut.
În cursul zilei de luni, Victor Pițurcă a fost reținut de DNA, fiind anchetat într-un dosar care implică achiziționarea de măști de protecție, în perioada pandemiei.
Veste cruntă pentru Victor Pițurcă! Potrivit surselor Antena Sport, Victor Pițurcă va fi adus, marți, în fața judecătorilor, urmând ca procurorii DNA să ceară arestarea preventivă pentru 30 de zile.
Fostul selecționer al naționalei României este cercetat într-un dosar dezvăluit în februarie 2022. Obiectul dosarului îl face un contract încheiat între MApN și firma Helios Dentserv, în primăvara anului 2020.
La acel moment, Ministerul Apărării Naționale și firma Helios Dentserv au semnat un contract în valoare de 13.459.138 lei (aproximativ 2,72 milioane de euro). Contractul prevedea ca MApN să primească 1.000.000 de măști FFP1, 300.000 de măști FFP2, 100.000 de măști FFP3, 10.000 de viziere și 50.000 de perechi de ochelari de protecție, în contextul pandemiei de COVID-19.
Apoi, în mai 2020, Helios Dentserv a semnat un contract de cesiune de creanță cu PAV Green Energy SRL, firmă deținută de Alex Pițurcă, fiul lui Victor Pițurcă. Prin acest contract, firma lui Alex Pițurcă a încasat de la Minister 11.068.400 de lei (aproximativ 2,23 milioane de euro), adică 98% din valoarea totală a contractului, plus contravaloarea celor 100.000 de măști FFP3.
- Mihai Rotaru intervine după ce Victor Pițurcă a fost reținut de DNA
- Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
- Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00