News Alert | LPF a anunțat datele etapelor rămase de disputat din Liga 1. Când se joacă dubla FCSB – CFR, după noul scenariu

De Dan Roșu
Publicat: 17.04.2020, 16:00

SportPictures / Razvan Pasarica via Hepta

Liga Profesionistă de Fotbal

Astfel, campionatul s-ar relua pe 6 iunie și ar fi gata pe 26 iulie. În această perioadă se vor disputa 8 etape de play-off și 12 runde de play-out. Asta doar dacă această criză a coronavirusului nu va fi profundă.

Reclamă

Cele mai așteptate meciuri, cele dintre FCSB și CFR, se vor disputa în weekend-ul 6-7 iunie, la Cluj, și în weekend-ul 11-12 iulie, la București. De asemena, finala Cupei României se va desfășura pe 29 iulie.

Programul etapelor rămase de disputat în Liga 1

„Departamentul de Competiții al LPF a înaintat către FRF un program pentru desfășurarea tuturor etapelor rămase de disputat până la finalul acestui sezon competițional, având ca moment de reluare a competiției data de 5 iunie. La întocmirea acestui program au fost avute în vedere și cele 3 date pentru meciurile rămase de disputat din Cupa României.

Potrivit programului propus de LPF, ultima etapă a ediției actuale de campionat s-ar putea disputa la data de 26 iulie. Precizăm că propunerea LPF reprezintă doar un scenariu de lucru, o decizie finală urmând a fi adoptată la un moment ulterior, în funcție de evoluția epidemiei de coronavirus și a interdicțiilor adoptate de autoritățile statului român”, comunica ieri sursa citată.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
8:18

Accesoriul de jumătate de milion de euro purtat de Mirel Rădoi la meciul cu Dinamo. Detaliul remarcat

8:15

Gigi Becali îi prelungeşte contractul lui Vlad Chiricheş, la FCSB: „Va rămâne la club după ce se retrage”

8:04

„Puteam să fim pe primul loc”. Sorin Cârţu, „bântuit” în continuare de remiza cu FCSB. Ce a spus despre lupta la titlu

7:57

5 milioane de euro pentru transferul verii în Liga 1

23:52 21 apr.

Obiectivul neaşteptat anunţat de Mirel Rădoi! Dezvăluirea făcută după meciul cu Dinamo: „Ne uităm în spate”

23:45 21 apr.

Mihai Rotaru a anunţat ce trebuie să facă Universitatea Craiova pentru a câştiga titlul

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes 5 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 6 FotoAroganţă pe mulţi bani a lui Gigi Becali! Ce a făcut după victoria cu CFR Cluj: „Am luat-o albastră”s