Anunţul făcut de Carlo Ancelotti după ce Kylian Mbappe nu a fost convocat de Didier Deschamps la naţionala Franţei

De Alex Masgras
Publicat: 4.10.2024, 19:29

Kylian Mbappe şi Carlo Ancelotti / Profimedia

Anunţul făcut de Carlo Ancelotti după ce Kylian Mbappe nu a fost convocat de Didier Deschamps la naţionala Franţei a venit chiar înaintea meciului dintre Real Madrid şi Villarreal.

Starul francez s-a accidentat în meciul din La Liga cu Alaves şi nu a mai fost convocat de Didier Deschamps pentru cele două meciuri ale naţionalei Franţei din Nations League din luna octombrie. Cu toate acestea, el a evoluat în meciul cu Lille din Champions League, pierdut de madrileni, scor 0-1. Chiar dacă prestaţia lui Mbappe a fost mult sub aşteptări, Ancelotti a anunţat că problema cu care starul francez s-a confruntat a trecut, chiar dacă francezul nu este apt 100%.

Kylian Mbappe, absent de pe lista selecţionerului Didier Deschamps pentru următoarele două meciuri ale Franţei, face parte din lotul lui Real Madrid pentru meciul cu Villarreal de sâmbătă în La Liga, scrie AFP.

„Mbappe a avut o problemă care pare să fi fost rezolvată, nu este încă 100%, chiar dacă s-a antrenat normal”, a declarat antrenorul său Carlo Ancelotti într-o conferinţă de presă vineri, potrivit agerpres.ro.

În ceea ce priveşte neconvocarea la naţionala Franţei pentru următoarele două meciuri din Liga Naţiunilor, tehnicianul italian a menţionat că nu are „un cuvânt de spus în deciziile selecţionerilor”.

Kylian Mbappe a jucat miercuri ultimele 40 de minute în înfrângerea de la Lille (1-0), din Liga Campionilor.

După opt etape, Real Madrid este pe locul 2 în La Liga cu 18 puncte, în spatele FC Barcelona (21 puncte). Villarreal este pe locul 3 cu 17 puncte.

Echipa Franţei va juca împotriva Israelului şi Belgiei în Liga Naţiunilor pe 10 şi 14 octombrie, fără Kylian Mbappe sau Antoine Griezmann, acesta din urmă anunţându-şi retragerea internaţională.

Kylian Mbappe, meci de coşmar în Champions League. Ce notă a primit după Lille – Real Madrid 1-0

David a marcat din penalty pentru Lille, în prelungirile primei reprize. După pauză, Carlo Ancelotti l-a forţat pe Kylian Mbappe şi l-a introdus pe teren în minutul 57, în locul lui Militao.

Starul de 180 de milioane de euro a fost de nerecunoscut. Chiar dacă avea 4 meciuri la rând cu gol marcat pentru „galactici”, Mbappe nu a reuşit nici măcar să şuteze spre poarta lui Lille. A fost pentru prima dată când i se întâmplă aşa ceva, după transferul pe Santiago Bernabeu.

Pentru prestaţia din meciul cu Lille, Mbappe a primit nota 6.6 pe sofascore.ro. Numai puştiul minune Endrick a primit o notă mai mică (n.r. 6.3), dintre jucătorii madrileni. Carlo Ancelotti a ţinut să îi felicite pe adversari la finalul partidei.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • Levadiakos - PAOK, meci din etapa a 7-a din Grecia, e duminică, de la ora 20:30, exclusiv în AntenaPLAY
  • Se va impune Ianis Hagi la prima echipă a lui Rangers?

22:55

Farul – Dinamo 1-1. „Câinii” au urcat pe podium. Cătălin Cîrjan şi Grigoryan, marcatorii partidei. Constănţenii au avut şi o bară

22:30

LIVE VIDEORio Ave – Famalicao e ACUM în AntenaPLAY (22:15). Porto – Braga (duminică, 22:30) e meciul etapei a 8-a din Liga Portugal

22:14

Decizia luată de patronul lui PAOK, Ivan Savvidis, după ce echipa antrenată de Răzvan Lucescu a fost învinsă de FCSB!

21:56

„Săracul tot repeta obsesiv” Mihai Stoica, despre starea lui Mihai Lixandru după accidentarea din PAOK – FCSB: „Era marcat”

21:48

Gigi Becali, show şi la revenirea în ţară, după ce FCSB a învins-o pe PAOK: „Văd mai bine fotbalul ca Mircea şi Răzvan Lucescu”

21:16

Mircea Rednic, entuziasmat după UTA Arad – Petrolul Ploieşti 3-1: „Eu v-am spus”. Ce obiectiv are „Bătrâna Doamnă”

1 FotoDavid Popovici își reia facultatea, după ce a avut primul an „înghețat”. Și-a decis viitorul: „Asta îmi doresc!”s 2 FotoFiica lui Michael Schumacher s-a căsătorit la 27 de ani. Tatăl ei ar fi fost de faţă! Ce au fost obligaţi să facă invitaţiis 3 Rapid transferă de la o rivală din Liga 1! Lovitura dată de giuleşteni: „Marius Șumudică și l-a dorit mult”s 4 Adrian Mititelu a făcut anunţul: cine e antrenorul lui FCU Craiova! De ce s-a prăbuşit echipa din Bănies 5 Gigi Becali, discurs vehement despre comportamentul lui Dorinel Munteanu: „Dacă Maftei era fiul meu, ziceam să îi facă mai rău!”s 6 Ilie Năstase, reacţie fără precedent la adresa Simonei Halep: „Ce vrea să demonstreze, că nu înțeleg?”s

4 zodii care vor fi de neoprit în luna octombrie 2024. Trec peste orice greutate

Nativii care își pot schimbă propriile vieți pe 5 octombrie 2024. Zodiile care vor străluci sub lumina reflectoarelor