Barcelona, măsură drastică în „cazul” Antoine Griezmann. Catalanii o dau în judecată pe Atletico Madrid

Publicat: 9.09.2022, 14:32

Antoine Greizmann s-a decis în privinţa viitorului său, după ce a fost ofertat de Al-Nassr

Antoine Griezmann, într-un meci pentru Atletico Madrid/ Profimedia

Barcelona a decis să ajungă în instanţă cu Atletico Madrid, în cazul Antoine Griezmann. Catalanii consideră că rivalii de la Madrid trebuie să le achite clauza de 40 de milioane de euro, stipulată în contractul francezului.

Antoine Griezmann a marcat în ultimul meci al lui Atletico Madrid, 2-1 cu Porto, în Champions League. Francezul a înscris dramatic, în ultimul minut din prelungirile partidei.

Barcelona, atac total către Atletico Madrid, în cazul Antoine Greizmann

Atletico Madrid trebuie să plătească Barcelonei 40 de milioane de euro, dacă îl va folosi pe Antonine Griezmann cel puţin 45 de minute, în mai mult de 50% din meciurile pe care le dispută.

Acest fapt catalanii consideră că a fost deja bifat de madrileni, şi astfel au ajuns la decizia drastică de a merge în instanţă pentru a-şi primi suma de bani cuvenită, anunţă publicaţia catalană sport.es.

Antoine Griezmann a fost împrumutat de Atletico Madrid în 2021, pentru doi ani. Sezonul trecut, francezul a fost o piesă importantă în echipa lui Diego Simeone, însă în acest sezon a fost mai mult rezervă. Totodată, antrenorul îl introduce pe teren după minutul 60, pentru a nu bifa cifrele stipulate în contractul încheiat cu Barcelona.

Atletico Madrid suţine că înţelegerea este valabilă pe două sezoane, iar procentul final de meciuri pe care Antoine Griezmann le-a bifat se va calcula după această perioadă. Catalanii, de cealaltă parte, susţin că trebuie să-şi primească banii, deoarece francezul a bifat multe minute încă din primul sezon.

Final incredibil în Atletico Madrid – FC Porto 2-1

A fost un final incredibil de meci în Atletico Madrid – FC Porto, scor 2-1, din Grupa B a UEFA Champions League. Jucătorii lui Diego Simeone au smuls o victorie in extremis pe Metropolitano.

Taremi a văzut două cartonaşe galbene în decurs de 10 minute şi i-a lăsat pe oaspeţi în inferioritate numerică (81). Ce a urmat a fost total neaşteptat! Atletico a profitat de omul în plus şi Hermoso a deschis scorul în minutul 90+1, cu un şut deviat, din assist-ul lui Correa. Bucuria madrilenilor nu a fost însă de durată!

Fanii au „înlemnit” în momentul în care arbitrul polonez Marciniak a acordat penalty pentru portughezi. Chiar Hermoso a făcut henţ în careu. Uribe a făcut 1-1 în minutul 90+6.

„Centralul” partidei acordase 9 minute de prelungiri, dar a mai lăsat jocul să continue din cauza fazei în care a acordat lovitură de la 11 metri. Antoine Griezmann a dat marea lovitură în minutul 90+11, după un corner. Mingea deviată de Witsel a fost reluată în poartă de starul lui Atletico. A fost nebunie totală pe arena din capitala Spaniei.

S-a înregistrat şi o situaţie ieşită din comun! Meciul Atletico Madrid – Porto a fost al doilea din istoria UEFA Champions League în care se marchează trei goluri după minutul 90. Singura dată când se mai întâmplase aşa ceva a fost tot într-un duel care le-a avut faţă în faţă pe Porto şi Atletico, în decembrie 2021.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

14:21 Mihai Rotaru, mesaj războinic pentru Gigi Becali: „Putem lua titlul cu Gâlcă!” De ce nu se gândeşte la Champions League 13:29 VIDEOOvidiu Ionescu a pierdut în 3 seturi meciul cu Wang Chuqin la Saudi Smash 2024. Românul a câştigat un punct superb 13:20 Programul complet al play-off-ului de promovare din England Championship. Meciurile sunt live în AntenaPLAY 13:02 Universitatea Craiova – FCSB LIVE TEXT, ora 21:00. Oltenii continuă lupta pentru locul 2 în faţa campioanei 12:43 EXCLUSIVDarius Olaru nu a stat pe gânduri când a fost întrebat despre transferul spectaculos de la FCSB 12:07 Andrey Rublev, dezvăluire incredibilă după ce a câştigat titlul de la Madrid: „Sunt bolnav de opt sau nouă zile” 12:06 FotoCe s-a ales de femeia care a fost timp de 8 ani amanta fratelui soţului său. Cum arată la 41 de ani 11:13 Verdictul lui Săpunaru, după ce Dan Şucu a anunţat că vrea să îl aducă pe Mircea Lucescu la Rapid: „Îl cunoaşte toată lumea!” 10:36 FotoTransformarea radicală a lui Sabin Ilie! Fratele său l-a dat de gol: „Îl mai lua somnul, dar acum nu mai e aşa!” 10:24 Ofertă spectaculoasă din Liga 1 pentru Laurenţiu Reghecampf Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi