Carlo Ancelotti, după ce Real Madrid a fost egalată de Atletico, în prelungiri: „Nu înțeleg prea multe din fotbal”

De Dan Roșu
Publicat: 5.02.2024, 9:11

Carlo Ancelotti, după ce Real Madrid a fost egalată de Atletico, în prelungiri

Carlo Ancelotti, pe banca lui Real Madrid - Profimedia Images

Carlo Ancelotti a reacţionat după ce Real Madrid a fost egalată de rivala Atletico Madrid (1-1), în prelungiri, chiar pe Santiago Bernabeu, acolo unde Marcos Llorente a înscris în al treilea minut al prelungirilor.

„Galacticii” au ratat dramatic şansa de a se distanţa la patru puncte de surpriza Girona, pe care o va întâlni tot pe Santiago Bernabeu, sâmbătă, de la ora 19:30.

„A fost un joc foarte bun din partea noastră, controlat, am avut ghinion să cedăm la final. Nu trebuie să reproșați nimic, suntem încă lideri și avem șansa să mai dăm o lovitură sâmbătă (n.r. la meciul cu Girona). Nu înțeleg prea multe din fotbal, dar am jucat foarte bine acest meci și avem o echipă puternică.

Nu suntem mulțumiți pentru că am meritat să câștigăm, dar acum trebuie să ne revenim. Echipa trebuie să fie liniștită. Există o mare oportunitate sâmbătă și mergem cu încredere”, a spus Carlo Ancelotti, citat de marca.com.

Real Madrid – Atletico Madrid 1-1

Atletico Madrid a obţinut o remiză nesperată, scor 1-1, pe terenul rivalei Real Madrid, duminică seara, în timpul adiţional al derby-ului etapei a 23-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Real a deschis scorul în prima repriză a meciului de pe Santiago Bernabeu, prin Brahim Diaz (20), iar apoi a dominat ostilităţile, dar s-a văzut egalată în extremis, printr-un marcat de fostul său jucător Marcos Llorente, în minutul 90+3.

În urma acestui rezultat, Real Madrid a rămas pe prima poziţie a clasamentului, cu un avans de două puncte faţă de Girona, surpriza actualei ediţii din Primera Division, în timp ce Atletico Madrid ocupă poziţia a patra, la zece puncte de lider.

„Cred că este un egal meritat. A fost un meci ciudat, din punctul meu de vedere. Noi am avut ocazii de gol, ei au marcat. Ei au fost mai buni, dar noi am avut mai multe ocazii”, a declarat şi Diego Simeone.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

14:16 Sorana Cîrstea a fost eliminată în optimi la Roma! Meciul a fost întrerupt timp de 40 de minute 14:06 (P) O lună până la startul EURO 2024: Tot ce trebuie să știi înaintea turneului continental 13:51 Marius Șumudică e gata să o antreneze gratis pe Rapid: „Să demonstrez ce pot face cu căpriorii!” Ce ofertă uriașă a refuzat 13:35 UPDATEPrimii jucători de bază care au plecat de la FC U Craiova după retrogradare! Anunţul oficial făcut de olteni 13:18 Momente incredibile la meciul Soranei Cîrstea de la Roma! Partida a fost întreruptă, după ce doi protestatari au intrat pe teren 13:07 EXCLUSIVGigi Becali, anunţ de ultimă oră despre transferurile de Europa pe care le face la FCSB! Ce a spus despre situaţia lui Munteanu 13:07 EXCLUSIVGigi Becali a anunţat transferul lui Kiki de la Farul la FCSB: „Peste o săptămână îl luăm!” Singura condiţie pusă 12:55 Programul complet al play-off-ului de promovare în Serie A! Ionuţ Nedelcearu luptă pentru un loc în elita fotbalului italian 12:32 FotoImagini rare cu fiica cea mare a lui Ilie Năstase. Nathalie are 48 de ani şi este o persoană extrem de discretă 12:28 Marius Șumudică și-a distrus televizorul, din cauza lui Octavian Popescu! L-a făcut praf pe jucătorul de la FCSB: „Îl ia vântul!” Vezi toate știrile