Carlo Ancelotti, savuros după ce Karim Benzema a ratat două penalty-uri în Osasuna – Real Madrid 1-3: ”Rata din nou dacă mai era încă unul!”

De Dragoș Vasile
Publicat: 21.04.2022, 9:29

Carlo Ancelotti, antrenor Real Madrid

Carlo Ancelotti este antrenorul lui Real Madrid

Carlo Ancelotti a avut o reacție savuroasă după ce Karim Benzema a ratat două penalty-uri, în oglindă, în Osasuna – Real Madrid 1-3. Marele antrenor nu este îngrijorat și anunță că golgheterul din La Liga va marca în următorul meci.

Karim Benzema a fost primul jucător din ultimii 16 ani care a ratat două penalty-uri într-un singur meci din La Liga. Tot din 2006 nu a mai fost vreun fotbalist al lui Real Madrid care să rateze patru penalty-uri într-un sezon.

Carlo Ancelotti, savuros după ce Karim Benzema a ratat două penalty-uri

”Părea că dacă mai era un penalty rata din nou. E ok, a jucat extraordinar. Rezultatul a fost important, nu asta. Nu îl va afecta și sunt sigur că va marca în următorul meci”, a transmis Carlo Ancelotti, citat de Marca.

Karim Benzema a ratat două penalty-uri, în „oglindă”, în Osasuna – Real Madrid 1-3

Karim Benzema este cel mai în formă atacant din Europa, dar nu fost seara lui în meciul Osasuna – Real Madrid, scor 1-3, din etapa a 33-a din La Liga. Atacantul francez a ratat două penalty-uri.

Autor a 25 de goluri stagionale, Karim şi-a găsit „naşul” în persoana portarului gazdelor, Sergio Herrera. Goalkeeperul Osasunei a intervenit salvator la ambele execuţii ale starului grupării blanco.

Budimir a deschis scorul pentru ocupanta locului 9 din La Liga în minutul 13, dar jucătorii lui Carlo Ancelotti au reuşit să întoarcă rezultatul. David Alaba a punctat în minutul 19, iar Asensio a făcut 2-1 chiar înainte de pauză.

Karim Benzema a avut două şanse uriaşe de a risipi orice emoţii în privinţa câştigătoare. Real a primit penalty în minutul 52 şi golgheterul liderului şi-a asumat răspunderea. A executat slab, iar Herrera a respins salvator.

Şapte minute mai târziu, madrilenii au primit o nouă lovitură de la 11 metri. Tot Karim a luat balonul şi a încercat să se revanşeze. A executat fix în acelaşi loc, iar rezultatul a fost acelaşi. Goalkeeperul Osasunei a fost providenţial şi de această dată. Pe imagini se poate vedea că execuţia a fost „în oglindă”. Chiar şi poziţionarea jucătorilor gazdelor a fost identică.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

6
23:41
Decizie peste capul lui Gigi Becali la FCSB! Jucătorul care a lipsit fără acordul milionarului: „I-a dat drumul fără să-mi spună”
6
23:31
Alex Mitriţă a dat răspunsul final în privinţa ofertei de la FCSB! Ce a spus despre echipa naţională
6
23:26
„Trebuie să fim serioși!” Elias Charalambous, prima reacție după Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
6
23:18
Octavian Popescu a anunţat că se operează: „În ultimul an am jucat cu o problemă la gleznă”! Cât va lipsi de pe teren
6
23:11
„Nu au jucat cu nicio presiune” Andrei Ivan rămâne cu picioarele pe pământ după ce a marcat în Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
6
23:07
Darius Olaru, răbufnire uluitoare la adresa arbitrului: „Băi, prostule!” Faza care l-a scos din minţi
6
22:57
Jucătorul dorit de Gigi Becali semnează în Qatar! Transferul de milioane, ratat de patronul de la FCSB
6
22:36
Luis Enrique, atac la adresa rivalilor de la Borussia Dortmund. Antrenorul lui Kylian Mbappe nu s-a ferit de cuvinte
6
22:30
Universitatea Craiova – FCSB 2-0. „Roş-albaştrii”, la prima înfrângere din play-off. Echipa lui Mihai Rotaru o egalează pe CFR
6
22:10
„O echipă îngenuncheată, nu poate să alerge” Florin Prunea i-a făcut praf pe jucătorii formaţiei care e aproape de Liga a 2-a!