Reacţia lui Xavi, după şocul din Barcelona – Girona 2-4: „Este cea mai bună echipă pe care am văzut-o până acum”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 11.12.2023, 9:00
Actualizat: 13.12.2023, 9:08

Reacţia lui Xavi, după Barcelona - Girona 2-4

Reacţia lui Xavi, după Barcelona – Girona 2-4. Antrenorul Barcelonei a spus că Girona, liderul surpriză din La Liga, este cea mai bună echipă pe care a întâlnit-o în acest sezon.

Girona a produs un adevărat şoc şi a învins-o clar pe Barcelona. Girona este lider în La Liga, cu 41 de puncte, urmată de Real Madrid, cu 29 de puncte. FC Barcelona se află pe poziţia a patra, cu 34 de puncte.

Reacţia lui Xavi, după Barcelona – Girona 2-4

Girona e pe primul loc și merită. A arătat astăzi mai mult decât oricând că merită. Are șapte puncte peste noi și este meritat.

Girona este cea mai bună echipă pe care am văzut-o până acum. Noi am făcut greșeli, trebuie să ne îmbunătățim. Ăsta este fotbalul.

Meritam mai mult, dar ăsta este fotbalul. Când apar astfel de greșeli în apărare, ești lovit. Girona este o echipă foarte bună. Trebuie să ne recuperăm. Nu am jucat rău, dar lipsa de concentrare ne-a costat. E o înfrângere greu de digerat. Girona are șapte puncte peste noi, dar vom continua să luptăm”, a spus Xavi pentru Marca.

Girona a învins duminică seara, în deplasare, scor 4-2, formaţia campioană a Spaniei, FC Barcelona, în etapa a 16-a din La Liga. Girona a revenit pe prima poziţie a clasamentului.

Girona îşi continuă traseul de regularitate în Spania, reuşind să se impună, surprinzător, pe Camp Nou, după un meci pe care l-a gestionat perfect. Artem Dobbyk a deschis scorul în minutul 12, iar gazdele au egalat repede, în minutul 19, când Lewandowski a înscris din pasa lui Raphinha. Oaspeţii au intrat totuşi în avantaj la cabine, după golul lui Miguel Gutierrez din minutul 40, scrie news.ro.

Valery Fernandez a înscris în minutul 80, ducând scorul la 3-1 în favoarea oaspeţilor, iar Ilkay Gundogan a reuşit să menţină vii speranţele pe Camp Nou cu golul său din minutul 90+2. S-a terminat însă 4-2 pentru Girona, care a reuşit să mai marcheze odată, prin Stuani, în minutul 90+5.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

14:37

VIDEOVerstappen, cel mai rapid în ultimul antrenament din Marele Premiu al Belgiei! Calificările, pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY, 16:45

14:27

Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş s-au calificat în semifinale la dublu vâsle feminin, la Jocurile Olimpice 2024

14:16

„Nu trebuie deranjat, vrem o medalie!” Camelia Potec, ultimele detalii înainte ca David Popovici să debuteze la Jocurile Olimpice

14:03

Sepsi – Dinamo, LIVE TEXT, 22:00! „Câinii”, fără victorie la Sfântu Gheorghe de cinci ani! Echipele probabile

13:40

LIVE SCOREIrina Begu – Iga Swiatek şi Ana Bogdan – Jasmine Paolini, ACUM. Meciuri de foc la Jocurile Olimpice 2024

13:10

Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea, în semifinalele probei de dublu vâsle masculin, la Jocurile Olimpice 2024

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 2 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 3 FotoGeorgina Rodriguez a încins internetul alături de Cristiano Ronaldo. Imaginea virală cu cei dois 4 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs 5 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 6 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei lunis

Horoscopul lunii august 2024. Nativii sunt tot mai dornici să-și găsească marea dragoste

Zodii norocoase care pot experimenta abundență financiară pe 27 iulie 2024. Conturile lor vor crește considerabil