Sevilla – Real Madrid 2-3 | Derby nebun în La Liga! Conduși cu 0-2, ”galacticii” au reușit ”remontada” și sunt la un pas de titlu. Karim Benzema, cel mai bun sezon al carierei!

De Dragoș Vasile
Publicat: 18.04.2022, 0:21

Karim Benzema, bucurie după marcarea unui gol

Karim Benzema e golgheterul La Liga

Sevilla – Real Madrid 2-3. A fost un derby nebun în La Liga, unde ocupantele primele două locuri s-au întâlnit în capul de afiș al etapei cu numărul 32. Karim Benzema (34 ani) a reușit ”remontada” pentru echipa lui Carlo Ancelotti.

Ba mai mult, atacantul francez, care doboară record după record, a marcat golul cu numărul 25 în La Liga, unde este golgheter, și a ajuns la cel mai bun sezon al carierei în întreaga carieră la Real Madrid.

Karim Benzema a reușit ”remontada” în Sevilla – Real Madrid 2-3

Rakitic și Lamela au marcat rapid în prima repriză, în minutele 21 și 25. ”Galacticii” au dat tonul revenirii prin Rodrygo, minutul 50, care a marcat din pasa lui Dani Carvajal.

Nacho a restabilit egalitatea din pasa aceluiași Carvajal, iar Karim Benzema a reușit ”remontada”, în minutul 90+2, din pasa lui Rodrygo.

”Galacticii” sunt pe primul loc în La Liga, la 15 puncte de rivalele Barcelona și Sevilla.

Karim Benzema e uriaş! I-a dat patru goluri lui Chelsea în doar 7 zile

Karim Benzema a marcat al patrulea gol în dubla uluitoare cu Chelsea și i-a dus pe ”galactici” în semifinalele UEFA Champions League. Starul francez a marcat golul 2 al Realului în meciul disputat pe Santiago Bernabeu, în prima repriză de prelungiri.

În minutul 80, Chelsea conducea cu 3-0 pe Santiago Bernabeu şi era calificată. Pasa „uluitoare” a lui Luka Modric pentru Rodrygo a trimis meciul în prelungiri. În minutul 96, Karim Benzema a marcat din centrarea perfectă a lui Vinicius. Acesta a fost golul cu numărul 4 pentru Benzema în „dubla” cu Chelsea.

Benzena are niste cifre uluitoare pentru Real Madrid în acest sezon. Starul francez a marcat 39 de goluri în cele 39 de partide jucate. Benzema a marcat numai puţin de 12 goluri în acest sezon al UEFA Champions League.

În acest sezon al Ligii Campionilor, Benzema a marcat mai mult goluri decât Lionel Messi şi Cristiano Ronaldo la un loc.

19:00 LIVE VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu de la Miami. Sesiunea de antrenament e ACUM în AntenaPLAY. Probleme pentru Leclerc 18:53 Ioan Ovidiu Sabău, iureş la conferinţa de presă: „S-a luat legătura cu Şumudică! Ăsta-i adevărul!” 18:42 Thomas Tuchel poate rămâne la Bayern Munchen! Un nou „caz Xavi” în fotbalul mondial. Anunțul făcut de antrenorul bavarezilor 18:23 Ora la care joacă Bernadette Szocs cu Natalia Bajor, exclusiv în AntenaPLAY, la Saudi Smash 2024. Programul complet al româncelor 18:22 „A fost atât de stupid..” Ianis Hagi pleacă de la Rangers! Scoțienii au făcut anunțul momentului despre „Prinț” 18:03 VIDEOEduard Ionescu și Ioana Sîngeorzan au ratat calificarea pe tabloul principal de la Saudi Smash! Meciurile au fost în AntenaPLAY 17:55 Ronnie O`Sullivan şi-a ales favoritul la câştigarea Campionatului Mondial de snooker, după ce a fost eliminat încă din sferturi 17:48 Marco Reus pleacă de la Borussia Dortmund după 12 ani! Fabrizio Romano a făcut anunțul care zguduie Bundesliga 17:44 Mesajul lui Dan Petrescu pentru FCSB, după ce echipa lui Gigi Becali a câştigat titlul. „Bursucul”, şocat de rapidişti 17:28 „Se întoarce Alex Chipciu la FCSB?” Mihai Stoica a dat răspunsul pe loc! Dezvăluire sinceră despre negocieri Vezi toate știrile