Adrian Mutu, după debutul furtunos de la CFR Cluj: „Ne gândim la titlu, chiar dacă FCSB are un avans de 11 puncte”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 29.01.2024, 22:40

Adrian Mutu, după debutul furtunos de la CFR Cluj

Adrian Mutu a avut un discurs optimist după debutul furtunos de la CFR Cluj. Ardelenii au „zdrobit” pe FC Voluntari, scor 4-1, şi au revenit pe locul 2 în clasament.

Adrian Mutu a recunoscut că, deşi FCSB are un avans de 11 puncte, speră în continuare la titlu pentru că acesta este obiectivul an de an la CFR Cluj.

Mă bucură atitudinea băieţilor, mă aşteptam la o reacţie după înfrângeresa cu Botoşani. Au continuat cu aceeaşi încăpăţânare şi în repriza a doua. Trebuie să insistăm şi să nu ne grăbim, să pasăm ca să avem aceeaşi răndare. A fost un meci bun. Să vorbim despre Deac este prea mult. Ştim ce jucător e, e jucătorul emblematic de la CFR Cluj. Avem nevoie de un astfel de jucător pentru că ţine steagul sus. Mă bucur că a jucat bine şi a dat 3 pase de gol. A fost un plus pentru noi. Antrenorii din generaţia nouă încearcă să stea cu jucătorii cât mai mult, le spunem ce idei avem, care sun cele mai bune şi să le şi aplicăm. Mai avem de lucrat, DAR MĂ BUCUR CĂ CFR Cluj a revenit cu o victorie. Ne gândim, atâta timp cât şanse matematice mai sunt. Chiar dacă FCSB are un avantaj de 11 puncte. Nu mi s-a impus acest obiectiv, dar e o presiune tacită şi se doreşte performanţă. Iar aceasta este an de an câştigarea titlului. Nu va fi uşor, pentru că FCSB are atâtea puncte în faţa noastră. Dar noi o luăm meci cu meci„, a spus Adrian Mutu la orangesport.ro.

CFR Cluj – FC Voluntari 4-1. Debut în forţă pentru Adrian Mutu

Gazdele au început partida cu două ocazii ratate de Tachtsidis şi Otele, dar clujenii au reuşit să deschidă scorul abia în minutul 36, prin Bîrligea, cu un şut din careu. Oaspeţii au egalat repede, în minutul 43, când Nemec a înscris cu o lovitură de cap. Voluntari a rămas în atac şi Robert Popescu a trimis în bara transversală, în minutul 45+2.

Repriza secundă a arătat o altă faţă a clujenilor, care au preluat conducerea în minutul 62, atunci când Otele a profitat de gafa lui Carnat şi a înscris. După două minute a înscris şi Deac, dar golul a fost anulat pentru ofsaid, însă imediat acelaşi Deac i-a pasat lui Tachtsidis, în careu, şi acesta a făcut 3-1. Ilfovenii au căzut, iar elevii lui Mutu au mai înscris o dată. Nigerianul Peter Michael, abia intrat în joc, a marcat şi el în minutul 74, din pasa lui Deac, stabilind scorul final, 4-1 pentru CFR Cluj şi a fost debut cu dreptul pentru Adrian Mutu pe banca tehnică a echipei din Gruia.

În clasamentul Ligii 1, CFR are 39 de puncte şi a revenit pe locul secund, iar FC Voluntari rămâne cu 25 de puncte şi se află pe locul 14.

Cine va câştiga Roland Garros 2024?

12:02

A fost marea speranță a FCSB-ului, dar s-a retras din fotbal și s-a înrolat în armată! Decizie radicală luată la 24 de ani

11:06

Prima lovitură de proporții pe care o pregătește Mihai Rotaru la Universitatea Craiova! Transfer de titlu pentru Costel Gâlcă

11:02

FotoCristi Borcea: „Nu e uşor să fii milionar”. Din ce face, în 2024, milioane de euro. Afacerea uluitoare care l-a umplut de bani

10:36

Dan Petrescu a aflat cu cine se poate duela CFR Cluj în turul doi preliminar al Conference League! Lista care îi dă fiori

10:11

Mesajul superb al lui Sergio Ramos pentru Real Madrid şi Toni Kroos, înaintea finalei Ligii Campionilor, cu Borussia Dortmund

10:05

FotoFiicele lui Gică Popescu, Ilie Năstase și Adi Ilie au uluit pe toată lumea la o prezentare de modă. Cât de frumoase sunt

1 VIDEOCharles Leclerc va pleca din pole-position în Marele Premiu de la Monaco, duminică, live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 2 FotoEa îl consolează pe Ionuţ Radu pentru ratarea EURO 2024. Francesca Cuccuru are 20 de ani şi e de o frumuseţe rară: „Minunată!”s 3 FotoRespect total pentru „Regele” Gică Hagi! Cum a apărut Denis Alibec la meciul de retragere al Generaţiei de Aurs 4 FotoUnica fiică a lui Miodrag Belodedici, revedere emoţionantă cu tatăl său: „E prima dată!” Zandalee este de o frumuseţe uimitoares 5 FotoPremieră pentru Stefanos Tsitsipas şi iubita lui, Paula Badosa, după împăcare! Vestea despre cei dois 6 FotoMiodrag Belodedici a rămas fără permis de conducere după ce a fost urmărit de poliţie la 3 dimineaţa: „Am ieşit cu alcoolemie!”s

Cei mai loiali bărbați, potrivit astrelor. Vezi cine își dorește o relație de lungă durată

Zodii norocoase în ziua de 1 iunie 2024. Trei nativi care vor avea parte de reușite