„Ăla e fundaş, bă băiatule, bă?” Marius Şumudică, un car de nervi după primul gol marcat de FCSB cu Rapid
Publicat: 27.04.2025, 22:10.
Marius Şumudică a fost extrem de nervos în prima repriză a meciului Rapid – FCSB, mai ales că roş-albaştrii au deschis scorul după câteva minute, în urma unei greşeli comise de defensiva giuleştenilor.
Şumudică a ales un sistem de joc cu trei fundaşi centrali, Ciobotariu, Ignat, Pașcanu, unul care nu l-a ajutat prea mult în prima repriză. Încă din minutul 6, Ciobotariu a lăsat un spaţiu liber în defensivă.
Marius Şumudică, un car de nervi după primul gol marcat de FCSB cu Rapid
Asta i-a permis lui Adrian Şut să îi ofere un assist perfect lui Juri Cisotti, care l-a învins pe Aioani cu un şut plasat, încă din minutul 6. A fost momentul în care Şumudică a răbufnit.
„Ăla e fundaș central, bă, băiatule, bă?!”, a spus Şumudică, care s-a dat şi uşor cu capul de banca de rezerve, în timp ce vorbea cu cei din staff.
Fază controversată în Rapid – FCSB
Un alt moment care l-a enervat pe Marius Şumudică a avut loc la 1-0 pentru FCSB, atunci când un gol marcat de Petrila a fost anulat cu ajutorul VAR, după un fault comis asupra lui Şut.
Concret, Adrian Şut a fost deposedat şi faultat aproape de mijlocul terenului de Borisav Burmaz. Balonul a ajuns la Claudiu Petrila, care a marcat cu un şut plasat, la care Ştefan Târnovanu nu a avut nicio şansă.
Adrian Şut a rămas întins pe gazon, reclamând un fault. Arbitrul Radu Petrescu a fost chemat de cei din camera VAR la marginea terenului, pentru a revedea faza.
Reluările au demonstrat faptul că primul care a atins balonul a fost Adrian Şut, şi ulterior Borisav Burmaz, care din inerţie l-a şi faultat pe căpitanul roş-albaştrilor.
După ce a revăzut faza pe monitorul VAR, Radu Petrescu a decis să anuleze reuşita lui Claudiu Petrila. Momentul a produs confuzie pe banca giuleştenilor. Marius Şumudică şi Cristi Săpunaru s-au bucurat crezând că golul lui Claudiu Petrila a fost validat, şi ulterior au rămas şocaţi de faptul că arbitrul a decis contrariul.