Alex Chipciu s-a prăbuşit emoţional după U Cluj – CFR Cluj 3-4: „O să ajung la demenţă, la Alzheimer”. A vorbit despre retragere

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 22.08.2023, 0:17

Antrenorul român care l-a impresionat pe Alexandru Chipciu

Alexandru Chipciu, în timpul unui meci la U Cluj/ Profimedia

Alex Chipciu s-a prăbuşit emoţional după derby-ul U Cluj – CFR Cluj, scor 3-4, din etapa a 6-a a Ligii 1. Jucătorul „Şepcilor Roşii” a răbufnit la finalul confruntării pierdute chiar în faţa fostei sale echipe.

U Cluj a condus cu 2-0, dar nu a smuls nici măcar un punct pe Cluj Arena. Chipciu i-a pasat decisiv lui Ianis Stoica, în minutul 38. La final, mijlocaşul în vârstă de 34 de ani a avut un discurs fără precedent şi a anunţat că ia în calcul să se retragă.

Alex Chipciu s-a prăbuşit emoţional după U Cluj – CFR Cluj 3-4

Alex Chipciu a răbufnit şi a spus că nu mai rezistă la un astfel de meci. Va discuta cu soţia lui pentru a lua cea mai bună decizie.

Pentru mine n-a fost frumos meciul. Mă gândeam cu toată seriozitatea o să ajung la demenţă, la Alzheimer, e greu tare să mai joc fotbal, 100% o să vorbesc cu nevasta. E greu să mai joc, ţip încontinuu. Dacă nu avem apărare ajungem la retrogradare. Individual trebuie să ne asumăm mai mult. Sincer aşa o iau razna, risc să fac ceva cu sănătatea, fără caterincă acum„, a spus Alex Chipciu la orangesport.ro.

Când pierzi 3-4 ceva nu a mers clar. Prima repriză am dominat-o clar, nu am avut mai multă inspiraţie în faţa porţii. Dacă scorul era un pic mai mare în prima repriză nu se supăra nimeni. Am intrat în repriza a doua cam timoraţi, nu înţeleg de ce. Toată lumea spune că avem jucători experimentaţi.

Am cedat un pic mijlocul terenului, au venit peste noi. Ne-am văzut egalaţi, însă pe final am mai primit un gol. Am avut şi noi ocaziile noastre, asta este din păcate pentru noi. Dezamăgire mare pentru că jocul cred că a fost plăcut. Noi am ratat mai mult, ei ce au avut, au dat. Ţin să le mulţumesc suporterilor, au fost fantastici. E altceva, stadion frumos, multă lume„, a declarat şi Toni Petrea.

Scenografie de senzaţie a fanilor lui U Cluj în derby-ul cu CFR Cluj!

A fost o scenografie de senzaţie a fanilor lui U Cluj, în derby-ul cu CFR Cluj din etapa a 6-a a Ligii 1. Fanii „Şepcilor Roşii” au luat cu asalt Cluj Arena pentru confruntarea cu marea rivală din oraş.

Cu o rivalitate în prima ligă care datează din 1947, fanii lui U Cluj au pregătit un moment special pentru duelul cu feroviarii. Fără victorie în ultimele trei meciuri directe, jucătorii antrenaţi de Toni Petrea au intrat pe teren într-o atmosferă cu adevărat spectaculoasă.

În tribuna a 2-a a fost afişată o scenografie de fanii echipei gazdă. A fost afişat un „U” de culoare roşie, încadrat în culorile clbului, alb şi negru.

U Cluj nu a avut startul de campionat la care visa. A obţinut o singură victorie în primele cinci partide din Liga 1. A învins-o pe FC U Craiova 1948 (4-3), dar a cedat pe teren propriu cu Rapid (0-3). A avut şi trei remize, toate cu acelaşi scor, 1-1, cu Petrolul, Dinamo şi Oţelul.

U Cluj, învins de CFR Cluj în derby-ul din etapa a 6-a din Liga 1

Universitatea Cluj a avut o primă repriză excelentă, în timp ce echipa lui Andrea Mandorlini s-a bazat, în primul rând, pe portarul Răzvan Sava. Universitatea a deschis prin Ianis Stoica – în minutul 10, la o pasă primită, în careu, de la Oancea. Şepcile Roşii au majorat diferenţa de pe tabelă în minutul 39, la pătrunderea lui Chipciu, care i-a oderit un assist lui Ianis Stoica, şi acesta a reuşit dubla. La ultima fază a primei reprize, Otele a înscris pentru CFR şi la pauză a fost 2-1 pentru Universitatea.

Partea secundă a arătat o altă faţă a elevilor lui Mandorlini. În minutul 56 Otele a şutat în bară, balonul a mers pe linia porţii lovind şi cealaltă bară apoi a ricoşat în teren de unde Avounou l-a trimis în plasă. După trei minute Otele a ajuns singur cu portarul Iliev, însă s-a complicat şi nu a putut marca. În minutul 68 a înscris Ajeti, din pasa lui Otele şi CFR prelua conducerea cu 3-2. Dan Nistor a egalat din penalti, în minutul 78, după ce Ianis Stoica fusese faultat în careu de Kresic, însă CFR a făcut 4-3 în minutul 82, prin Jefte Betancor. Chiar dacă partida a fost prelungită cu 14 minute, Universitatea nu a mai reuşit să egaleze şi CFR s-a impus cu 4-3.

În clasament, CFR este pe locul 4, cu 10 puncte, iar Universitatea se află pe locul 12, cu 6 puncte.

U CLUJ: P. Iliev – D. Oancea (R. Dimitrov 79), Piţian, G. Miron (I. Filip 64), B. Mitrea, Vătăjelu (Tescan 79) – Nistor, Bic (Popadiuc 88), Chipciu – I. Stoica, D. Popa. ANTRENOR: Anton Petrea

CFR CLUJ: R. Sava – Mogoş, Ajeti, Kresic – E. Krasniqi, Avounou (Konoplyanka 86), Tachtsidis (R. Filip 90), Muhar, Camora – Bîrligea (Jefte Betancor 86), Otele (Morgan 85). ANTRENOR: Andrea Mandorlini

Cartonaşe galbene: R. Dimitrov 90+2, Chipciu 90+14 / Andrea Mandorlini 74, Kresic 75, Jefte Betancor 83, R. Sava 90+2

Arbitri: Sebastian Colţescu – Mircea Orbuleţ, Adrian Popescu – George Găman

Arbitri VAR: Andrei Chivulete – Andrei Constantinescu

Observator: Octavian Şovre

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

14:19 Detalii de ultimă oră despre transferul lui Alex Chipciu la FCSB. Răsturnare totală de situație după declarațiile lui Gigi Becali 14:02 Selecționerul Ucrainei a anunțat lotul cu o lună înainte de EURO! Surprizele pregătite de prima adversară a României 13:25 Botoșani – Mioveni LIVE TEXT (20:00). Duel „încins” pentru Liga 1! Echipele probabile pentru meciul de baraj 13:21 Xavi, la un pas să fie demis de Barcelona! Anunţ-şoc făcut de presa din Spania. Ruptură totală cu Joan Laporta 13:12 „Haos! Trebuie educați” Giani Kiriță a răbufnit după ce suporterii lui Dinamo s-au bucurat pentru calificarea la baraj 13:12 FotoSimona Halep a luat o nouă hotărâre radicală şi vinde tot ce are în România! Tocmai a încasat milioane de euro 13:11 FRF a pus în vânzare biletele pentru ultimele teste înainte de EURO 2024! România – Liechtenstein va fi în direct pe Antena 1 12:56 Schimbare uriașă împotriva rasismului din fotbal! Abuzurile pot fi acum reclamate de jucători printr-un mod inedit. Anunțul FIFA 12:50 VIDEOAntrenamentele din Formula 2 de la Imola au fost în AntenaPLAY. Programul complet 12:26 Marian Iancu și-a anunțat revenirea în fotbalul românesc! A dezvăluit și numele clubului la care va investi Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta