Închide meniul

Ce a păţit Risto Radunovic înainte de U Cluj – FCSB. Toni Petrea a dezvăluit de ce a fost nevoit să improvizeze în defensivă

Viviana Moraru Publicat: 17 iulie 2022, 21:46

Comentarii
Ce a păţit Risto Radunovic înainte de U Cluj – FCSB. Toni Petrea a dezvăluit de ce a fost nevoit să improvizeze în defensivă

Toni Petrea/ Hepta

Toni Petrea nu s-a putut baza pe serviciile lui Risto Radunovic, în partida dintre FCSB şi U Cluj, din prima etapă de Superliga. Antrenorul roş-albaştrilor a declarat că fundaşul stânga nu s-a simţit bine, cu o seară înainte de meci.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FCSB va debuta în noul sezon de Liga 1 contra celor de la U Cluj. Partida poate fi urmărită în format live text, pe as.ro, de la ora 21:30.

Ce a păţit Risto Radunovic înainte de FCSB – U Cluj. Explicaţiile lui Toni Petrea

Toni Petrea s-a văzut nevoit să improvizeze în primul 11, cu doar o zi înainte de partida cu U Cluj. Antrenorul FCSB a mizat pe Sorin Şerban, după ce Risto Radunovic, titularul postului de fundaş stânga, nu s-a simţit bine cu o seară înainte de meci.

“Este debutul nostru în noul sezon. O echipă nou-promovată, dar cu jucători cu experienţă. Vin după ceva timp pe prima scenă şi pe această cale vreau să îi felicit. Am avut ceva probleme cu Radunovic, nu s-a simţit prea bine, a avut febră aseară şi mi-a spus staff-ul că nu îl pot folosi. De asta l-am folosit pe Şerban.

Clar că sunt lucruri de pus la punct şi asta nu se face de azi pe mâine. Sper ca în cel mai scurt timp să nu mai avem emoţii cum am avut în trecut“, a declarat Toni Petrea, la digisport.ro, chiar înainte de startul partidei de pe Arena Naţională.

Reclamă
Reclamă

Totodată, Toni Petrea vrea ca suporterii FCSB-ului să fie fericiţi la finalul partidei. Pentru meciul cu U Cluj, erau aşteptaţi 15.000 de fani pe Arena Naţională.

“Sper, le-am transmis jucătorilor să apreciem acest număr mare de suporteri care vin la stadion. Sper să îi facem fericiţi la final cu o victorie”, a mai spus antrenorul lui FCSB.

Primul 11 al FCSB, pentru partida cu U Cluj. Pe cine a mizat Toni Petrea

FCSB se va duela cu U Cluj, în prima etapă de Superliga. Toni Petrea a aliniat un prim 11 ofensiv, mizând totul pe cartea atacului. Pentru partida din această seară, în poarta echipei lui Gigi Becali se va afla Ştefan Târnovanu, Andrei Vlad fiind pe bancă.

Reclamă

În partea dreaptă a apărării va evolua Valentin Creţu, preferat în detrimentul lui Ovidiu Popescu. În partea stânga, Sorin Şerban (22 ani) va fi titular, în lipsa lui Risto Radunovic, care nu se află în lot pentru partida din această seară.

Pentru posturile de fundaşi centrali, Toni Petrea i-a ales pe Joyskim Dawa şi Denis Haruţ. Rachid Bouhenna şi Iulian Cristea sunt accidentaţi, iar ultimul stopper transferat de FCSB, Joonas Tamm, nu a fost inclus în lot pentru meciul cu U Cluj.

Totodată, la mijloc, sunt preferaţi Darius Olaru, Malcom Edjouma şi Florin Tănase. Aceştia trei evoluează în spatele lui Andrei Cordea, Florinel Coman şi Octavian Popescu. Surpriza vine din poziţionarea ca atacant central a lui Coman. Pe acest post, căpitanul Tănase era titular de bază, în meciul din această seară evoluând pe postul de inter stânga.

De cealaltă parte, la U Cluj, Alex Chipciu este titular împotriva fostei sale echipe. Erik Lincar a mizat pe o echipă formată din Gorcea – Romeo, Ilie, Ispas, Pîrvulescu – Remacle, Romario Pires, Filip – Tescan, Bălan, Chipciu.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă Marele Premiu al Australiei, prima cursă din noul sezon de F1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
11:29
Valeriu Iftime a dezvăluit motivul pentru care l-a demis pe Leo Grozavu: „Parcă era circ”
11:22
FCSB – U Cluj LIVE TEXT (20:00). Meci fără miză pentru campioană, înainte de play-out
10:53
VIDEOMax Verstappen a ajuns pe mâna medicilor, după accidentul din calificările din MP al Australiei. Ce i s-a întâmplat
10:30
Gigi Becali, sfătuit să transfere patru jucători la FCSB. Posturile care trebuie acoperite: „O să coste”
10:17
Mercedes impresionează prin viteză. Analiza lui Adrian Georgescu, după calificările din MP al Australiei
10:04
Universitatea Craiova, atacată dur înainte de startul play-off-ului: „Rotaru e un om nimic”
1 Gafa care îl poate costa pe Neluţu Varga plecarea lui Daniel Pancu. Acum s-a aflat 2 Ce dezastru! Ce s-a ales de apartamentele lui Cristi Borcea din Dubai 3 S-a stabilit lista finală a candidaţilor la şefia FRF. Cu cine se bate Răzvan Burleanu 4 VIDEOGeorge Russell, pole position în Marele Premiu al Australiei. Dublă Mercedes în primele calificări ale sezonului 5 Lista preliminară a stranierilor convocaţi de Mircea Lucescu pentru barajul Turcia – România. Surprizele lui Il Luce 6 Decizia luată de Adrian Ilie, după ce Gigi Becali i-a propus să revină la FCSB: “I-am promis”
Citește și