CFR Cluj – Oţelul 3-2! De ziua lui, Dan Petrescu l-a învins pe Dorinel Munteanu şi a depăşit-o pe FCSB în clasament

De Dan Roșu
Publicat: 22.12.2024, 16:56

Louis Munteanu şutează

Louis Munteanu, în timpul meciului CFR Cluj - Oţelul Galaţi / Profimedia

CFR Cluj a învins-o pe Oţelul Galaţi cu 3-2, în etapa cu numărul 21 din Liga 1. Gălăţenii au egalat de două ori în Gruia, dar nu au mai avut replică după reuşita lui Nkololo din minutul 84, care a adus şi cele trei puncte pentru echipa lui Dan Petrescu.

Reclamă

CFR Cluj a câştigat primul meci în Liga 1 după o pauză de două etape şi a ajuns la 35 de puncte, fiind pe locul 4 pentru moment, cel puţin până la meciul lui FCSB de la Iaşi, care are 34 de puncte. De partea cealaltă, Oţţelul Galaţi este pe locul 10, cu 24 de puncte şi a ajuns la patru meciuri fără victorie în Liga 1, trei dintre aceste meciuri fiind înfrângeri.

Reclamă

CFR Cluj – Oţelul 3-2. Meci spectaculos în Gruia

Fluier final! CFR Cluj a învins-o pe Oţelul Galaţi cu 3-2.

Min. 84: CFR Cluj – Oţelul 3-2! Nkololo i-a readus pe clujeni în avantaj la scurt timp după golul lui Cisotti.

Min. 82: CFR Cluj – Oţelul 2-2! Cisotti a restabilit egalitatea prin Cisotti, care a înscris cu un şut superb.

Min. 49: CFR Cluj – Oţelul 2-1! Louis Munteanu a înscris din apropiere, după  un corner. Iustin Popescu a fost lovit de coechipier atunci când a ieşit pe centrare.

Min. 45+2: E pauză în Gruia şi scorul este 1-1.

Min. 45+1: CFR Cluj – Oţelul 1-1. Pop a marcat dintr-un penalty scos de Silva, după un fault al lui Mogoş.

Min. 21: CFR Cluj – Oţelul 1-0! Korenica a deschis scorul cu un şut în forţă, la colţul scurt

Min. 20: Ocazie mare pentru Oţelul! Juric a trimis cu capul pe poartă, Hindrich a reuşit o paradă excelentă

Min. 16: Ocazie pentru CFR Cluj! Korenica a şutat pe poartă după ce a trecut de un adversar, Iustin Popescu a reuşit să respingă

Min. 1: A început partida!

Update 14:40: Echipele de start

Ştirea iniţială

CFR Cluj are 32 de puncte şi, cu o victorie, ar egala U Craiova şi Dinamo, trecând peste FCSB, ultimele două având însă şi un meci mai puţin disputat.

De partea cealaltă, Oţelul e pe locul 10 şi vine după trei etape în care a adunat doar un punct. Moldovenii ar ajunge la 4 puncte de play-off dacă vor învinge în Gruia.

Dan Petrescu: „După meciul ăsta trebuie să ne întâlnim și să vorbim”

„Și eu pot vehicula orice nume. Ce pot eu să fac? Eu doar antrenez. Pe mine mă întrebați mereu ca să faceți polemică. Dacă nu sunt mulțumiți conducătorii, îmi știu numărul, eu sunt în birou, la dispoziția lor.

După meciul ăsta trebuie să ne întâlnim și să vorbim. Așteptăm meciul ăsta, iar după voi fi la Cluj. Dacă cineva din club vrea să mă vadă, sunt aici. După avem o vacanță foarte scurtă, iar pe 1 sau 2 ianuarie trebuie să fim înapoi. Vacanța e foarte mică”, a spus Petrescu, la conferinţa de presă.

Reclamă
Recomandări
  • Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
  • Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    10:49

    Reacţia lui Mihai Stoica după faza controversată din CFR Cluj-Rapid: „Datorită lui n-a rămas în 10”

    10:12

    „Orice jucător e de vânzare” Antrenorul „câinilor” nu se opune transferului lui Politic la FCSB!

    9:53

    Florentino Perez şi Carlo Ancelotti l-au băgat în şedinţă pe Mbappe după ce a luat roşu! Ce i-au spus

    9:32

    Cota uriaşă pe care o are Real Madrid pentru calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, după 0-3 în tur cu Arsenal

    9:21

    FotoVicepreşedintele SUA, JD Vance, moment jenant sub privirile lui Donald Trump! Ce a spus după incident

    9:06

    Cum l-a numit Ousmane Dembele pe Lionel Messi înainte de meciul crucial al PSG-ului cu Aston Villa

    1 Dinamo forţează transferul unui jucător din Liga 1. Noua ţintă a lui Zeljko Kopics 2 Adrian Şut a semnat cu o nouă firmă de impresariat şi a fost prezentat oficial: „Bun-venit”s 3 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 4 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 5 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 6 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls