CS Mioveni – Dinamo 2-0 | „Câinii” sunt matematic la baraj. Dezastru istoric pentru clubul din Ștefan cel Mare

Publicat: 15.04.2022, 22:31
Actualizat: 16.04.2022, 0:27

Dusan Uhrin, la un antrenament al lui Dinamo

Dusan Uhrin vrea să o scape pe Dinamo de la retrogradare

Hepta

CS Mioveni – Dinamo 2-0. Echipa lui Dusan Uhrin nu mai poate, matematic, să scape de baraj. „Câinii” sunt în cel mai jos punct din întreaga existență a clubului.

Dinamo, cu 13 puncte, e la 12 lungimi în spatele celor de la CS Mioveni, prima echipă de deasupra locurilor de baraj, cu patru etape rămase de disputat. Conform regulamentului, chiar și dacă echipa lui Uhrin ar egala-o la puncte pe Mioveni, tot ar rămâne pe loc de baraj.

Dinamo merge la baraj

„În situația în care, la finalul playoffului, două sau mai multe echipe se află la egalitate de puncte, departajarea se face în primul rând ținându-se cont dacă a fost sau nu aplicată rotunjirea cu 0,5. În caz de egalitate și după aplicarea acestui criteriu, departajarea se va face conform numărului de puncte cu care fiecare dintre echipe a terminat sezonul regulat. Dacă și în această situație egalitatea persistă, departajarea se va efectua potrivit art. 27 din ROAF:

– Numărul mai mare de puncte obţinute în jocurile directe disputate între echipele aflate la egalitate de puncte;
– golaverajul mai bun în jocurile directe;
– numărul mai mare de goluri marcate în jocurile directe
– golaverajul general mai bun (diferenţa între golurile marcate şi primite în toate jocurile din campionat);
– numărul mai mare de goluri marcate în toate jocurile de campionat”, se arată în regulamentul LPF.

Aceleași reguli se aplică și în play-out. În fiecare dintre situațiile menționate mai sus, Dinamo e dezavantajată. Astfel, „câinii” nu mai pot, matematic, să prindă locul 12, astfel că vor juca la barajul de menținere în Liga 1.

CS Mioveni – Dinamo 2-0

Mioveni și-a creat o multitudine de ocazii la poarta lui Dinamo. În prima repriză, Balaur a ratat incredibil o lovitură de cap, din poziție ideală. „Câinii” au mai echilibrat situația în repriza secundă, dar totul s-a rupt în ultimele 20 de minute.

Andrei Panait a deschis scorul în minutul 72, cu o reluare din fața porții după o recentrare cu capul a lui Garutti la o lovitură liberă. Cu cinci minute înainte de finalul timpului regulamentar, Sanoh a închis tabela, după ce l-a driblat pe Eșanu.

În întreaga ei existență, Dinamo nu a retrogradat niciodată din Liga 1. Clubul din Ștefan cel Mare e unul dintre cele mai mari ale României, cu 18 titluri și 13 Cupe ale României.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

23:41 Decizie peste capul lui Gigi Becali la FCSB! Jucătorul care a lipsit fără acordul milionarului: „I-a dat drumul fără să-mi spună” 23:31 Alex Mitriţă a dat răspunsul final în privinţa ofertei de la FCSB! Ce a spus despre echipa naţională 23:26 „Trebuie să fim serioși!” Elias Charalambous, prima reacție după Universitatea Craiova – FCSB 2-0! 23:18 Octavian Popescu a anunţat că se operează: „În ultimul an am jucat cu o problemă la gleznă”! Cât va lipsi de pe teren 23:11 „Nu au jucat cu nicio presiune” Andrei Ivan rămâne cu picioarele pe pământ după ce a marcat în Universitatea Craiova – FCSB 2-0! 23:07 Darius Olaru, răbufnire uluitoare la adresa arbitrului: „Băi, prostule!” Faza care l-a scos din minţi 22:57 Jucătorul dorit de Gigi Becali semnează în Qatar! Transferul de milioane, ratat de patronul de la FCSB 22:36 Luis Enrique, atac la adresa rivalilor de la Borussia Dortmund. Antrenorul lui Kylian Mbappe nu s-a ferit de cuvinte 22:30 Universitatea Craiova – FCSB 2-0. „Roş-albaştrii”, la prima înfrângere din play-off. Echipa lui Mihai Rotaru o egalează pe CFR 22:10 „O echipă îngenuncheată, nu poate să alerge” Florin Prunea i-a făcut praf pe jucătorii formaţiei care e aproape de Liga a 2-a! Vezi toate știrile