Cum a explicat Leo Strizu înfrângerea în faţa lui Gică Hagi

Publicat: 29.01.2023, 21:56

Leo Strizu, într-o conferință de presă pentru FCSB

Leo Strizu

Leo Strizu, într-o conferință de presă pentru FCSB / Captură Antena Sport

FCSB a ratat ocazia să se apropie la un punct în spatele celor de la Farul. Autogolul lui Omrani, dar şi execuţia de vis a lui Borza au decis meciul.

Le Strizu, antrenorul din acte de la FCSB, a fost extrem de dezamăgit la finalul partidei şi cu greu şi-a putut găsi cuvintele.

Cred că şi-au dorit mult mai mult ca noi, am fost mai clari în faţa porţii. Cu toate că şi noi am avut ocazii foarte mari. Din nefericire, cei care au terminat victorioşi au fost cei de la Farul. Trebuie să uităm acest meci cât mai repede.

Efectiv nu mai aveam niciun fel de sentiment. Mă repet, mult mai clari au fost jucătorii Farului decât jucătorii noştri. Am jucat, am avut ocazii. În fotbal dacă nu înscrii, e greu. E un joc până la urmă. Nu e o atmosferă foarte bună, toată lumea e supărată. Nu avem ce să facem. Trebuie să ne mobilizăm şi să încercăm să spălăm această ruşine.

Nu pot să spun că i-a ajutat pe Farul, dar poate au fost unele decizii în care, la o fază, a fost fault pentru noi. Iar apoi a fost lovitura liberă pentru Farul. În momentul de faţă, nu putem să aruncăm vina pe arbitraj. Cred că am crezut prea mult în victorie la 2-1. Ne-a demoralizat şi golul 3, cel care a fost anulat. Am crezut că s-a terminat meciul la 2-1. Din nefericire, meciul s-a terminat cu totul altul. Alibec este un jucător bun, care poate să îţi câştige un meci. Ceea ce a făcut. Cu clasa lui, Alibec poate mai mult. Cred că va ajuta şi echipa naţională.

Este un jucător care, la ora actuală, poate să joace la echipe bune şi din afară. Nu cred că au scăzut şansele la titlu. E un sentiment urât ce s-a întâmplat, dar trebuie să gândim pozitiv, să avem încredere. Avem posturile dublate, iar jucătorii sunt de aceeaşi valoare. Avem fundaşi centrali care să acopere lipsa lui Dawa”, a spus Leo Strizu după FCSB – Farul 2-3.

Farul, victorie dramatică cu FCSB

FCSB – Farul Constanţa 2-3. Final halucinant pe Arena Naţională. Farul a întors rezultatul în prelungirile partidei. Autogolul lui Omrani, dar şi golul lui Borza au declanşat nebunia pe Arena Naţională.

În derby-ul de pe Arena Naţională, bucureştenii au deschis scorul în minutul 47, prin Cordea, care a fructificat pasa lui Florinel Coman.

Farul a egalat în minutul 56, dintr-o lovitură liberă executată de Alibec. După numai două minute, arbitrul Horaţiu Feşnic a cordat penalti la duelul dintre Cordea şi M. Popescu, iar Compagno a transformat, aducându-le în avantaj pe gazde.

În minutul 71 Octavian Popescu a înscris, dar golul a fost anulat după consultarea VAR, din cauza unei poziţii de ofsaid. În minutul 90 Dawa a fost eliminat pentru fault din poziţie de ultim apărător şi meciul s-a schimbat total. Constănţenii au înscris de două ori în numai două minute, prin autogolul lui Omrani şi prin şutul lui Borza, în minutele 90+5 şi 90+6, iar Farul a revenit pe primul loc în clasament.

16:16 VIDEOValentin Mihăilă, gol superb pentru Parma! Echipa românului, tot mai aproape de revenirea în Serie A 15:59 Blackburn – Coventry (17:00) şi Hull City – Ipswich (22:00) LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Şansă uriaşă pentru Ipswich 15:25 România a obţinut o medalie de argint la Campionatele Europene de canotaj! Echipajul de patru rame feminin, locul 2 în Ungaria 15:01 Iga Swiatek, după ce a distrus-o pe Sorana Cîrstea, la Madrid: „Ăsta a fost singurul lucru pe care l-am făcut” 14:25 Carlos Alcaraz, discurs superb despre Rafael Nadal: „Vreau să profit la maximum de Rafa” 13:51 Benfica – Braga LIVE VIDEO în AntenaPLAY (20:00). Meciul zilei în Liga Portugal 13:51 Pierdere uriaşă pentru Rapid, pentru tot restul sezonului. Anunţul oficial făcut de giuleşteni 13:38 România – Italia LIVE VIDEO (duminică, 20:30, AntenaPLAY). Debutăm la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A 13:30 Sorana Cîrstea – Iga Swiatek 1-6, 1-6. Românca, demolată de numărul 1 WTA. „Sori”, fără replică la Madrid 13:24 Victor Piţurcă i-a „făcut” echipa lui Cosmin Olăroiu, în 2006. Detalii spectaculoase ale fostului selecţioner Vezi toate știrile

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială