Dumitru Dragomir, dezvăluiri despre Gigi Becali: „S-a săturat şi se retrage”! Fostul şef al Ligii a anunţat unde se mută patronul FCSB!

De Bogdan Stănescu
Publicat: 25.04.2023, 10:31

Dumitru Dragomir, dezvăluiri despre Gigi Becali

Dumitru Dragomir, dezvăluiri despre Gigi Becali

Gigi Becali, în conferinţa în care a anunţat vânzarea FCSB / Profimedia Images

Dumitru Dragomir a făcut dezvăluiri despre Gigi Becali. Prieten cu patronul FCSB, Dumitru Dragomir a anunţat şi că Gigi Becali se va muta din Pipera!

Reclamă

Fostul şef al LPF este convins că Becali pleacă din fotbal. Mai mult, Dragomir a susţinut că Becali se va retrage la mănăstire.

Reclamă

Dumitru Dragomir, dezvăluiri despre Gigi Becali

S-a săturat şi se va retrage. Când îşi termină lângă Râmnicu Vâlcea ce a început, se va muta acolo. A băgat o groază de bani. Face acolo o mănăstire, un fel de Athos din România.

Bagă bani mulţi. Face şi pentru femei şi pentru bărbaţi. Convingerea mea este că îl presează şi familia să lase golănismele astea din fotbal. S-a săturat şi el. Bagi bani, te duci la puşcărie. Bagi bani, te înjură toată lumea.

Bagi bani, vor să îţi ia afacerea. Nu se poate nici aşa. Să ştii că se vor găsi cumpărători. Eu zic că este sătul. Moare dacă mai trăieşte în tensiunea asta. Fotbalul e greu, ai presiunea familiei, presiunea publicului.

Presiunea politicului şi aşa mai departe. Şi când vezi nedreptăţile, mai e şi presiunea ta. Pe care o pui tu pe tine. Când n-ai o siguranţă şi, în multe privinţe, are dreptate. L-au curăţat”, a declarat Dumitru Dragomir pentru fanatik.ro.

Dumitru Dragomir ar vrea chiar el FCSB!

Fostul şef al Ligii Profesioniste de Fotbal s-a arătat chiar el interesat să cumpere FCSB. Numai că e convins că preţul real cerut de Becali e mai mare de 25 de milioane de euro.

Convingerea mea este că prețul cinstit numai pe echipă e de 25 de milioane, pierde 5-10 milioane. Echipa fără nimic altceva face cam 30 de milioane, fără centrul de copii și juniori. Baza face mai mult, numai pământul face 50 de milioane.

De acord că Florinel Coman e jucător de 7 milioane, dar sunt alți 10-15 de câte un milion și tot la 30-35 de milioane ajungi. Dacă vrei să o dai, ceri 25-30, cât a cerut și el. Face. Sunt clienți. De 25 de milioane îi dau eu client într-o săptămână, dar să dea și zece din centrul de copii și juniori. Strâng eu imediat 3-4.

Dacă dai cu baza sportivă ceri 100-120 de milioane. Păi are 60-70 de hectare de pământ acolo, cu tot ce e în față, în dreapta, că și ăla e pământul lui. Are pământ mult acolo, voia să-și facă stadion acolo, dar acum bagă banii în biserici.

Cum să nu mă bag să cumpăr FCSB? E echipă tânără. Dar știi cum e Gigi, ca și cu Palatul. Când i-a dat 15 a cerut 20, când i-a dat 20 a cerut 25, ca să nu-l dea. M-aș băga să cumpăr FCSB cu încă 4-5, aș băga și eu 3-4 milioane. Aici nu ai cum să pierzi. Într-o săptămână găsesc oameni să o cumpăr cu 25 de milioane, dar nu cu mai mult.

Nu aș băga să mă duc să conduc eu Steaua (n.r. – FCSB) că mor. Aș băga pentru că sunt jucători pe care ai putea să iei o grămadă de bani, cum e Octavian Popescu. Văd că-l critică, dar ce pasă i-a dat lui Coman peste… Vai, ce jucător e. Acolo e și un portar foarte bun, Vlad. Să-l mai lase și pe ăla să apere că e mare valoare”, a declarat Dumitru Dragomir, citat de aceeaşi sursă.

Gigi Becali a anunţat că se retrage din fotbal

Gigi Becali a anunțat că se retrage de la FCSB, după înfrângerea cu Rapid, 0-1, din etapa a 5-a din play-off-ul Ligii 1. Unicul gol al partidei a fost marcat de Alexandru Albu, în minutul 21.

Vreau să vă anunţ pe toţi că e ultima conferinţă de presă. Am hotorât aseară, după ce s-a întâmplat în meci, eu… gata! Am terminat. Eu ies din fotbal. Nu mă mai interesează. Vreau să termin. De ce? Am 65 de ani. Eu, care la 65 de ani, să nu dorm noaptea. Să fac tensiune din cauza lui Feşnic. El trebuia să se numească «întuneric». Din cauza lui ies.

Pot să bag banii, să fac majorare de capital. Pot şi să-i scot, să fac micşorare de capital. Sunt aproape 23 de milioane. Dă cinva 25 de milioane, mâine dau echipa.

Eu ies astăzi, am semnat ieşirea mea din toate funcţiile de la club. Tot ce înseamnă reprezentarea FCSB-ului cu FRF, nu va mai fi. Vali Argăseală nu se va mai duce la niciun fel de Comitet Executiv că nu mai vreau să fim sclavi. Aşa nu se mai poate. Hotărârea asta este a mea. Nedreptatea şi minciuna nu pot s-o dovedesc.

Nu pot s-o scot la capăt cu ei. Joci cu un jucător sub 21… te oblig. Păi întreabă-ne pe noi. N-am ce să fac. Nu-i democraţie asta. Nu particip la nedreptate.

Au zis că îl aduc pe Vassaras. Stai că noi nu vrem străin. Întreabă-ne pe noi. Stai puţin că pun eu antrenor la echipa naţională. Era şi Mircea Sandu. Toţi îl denigrează. El avea o eleganţă. Ne chema şi ne întreba cum ne convine. Nu zic că era cheie de biserică, dar avea o înţelepciune”, a declarat Gigi Becali, în cadrul unei conferințe de presă.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
21:34

Mihai Popescu a fost „portar” în FCSB – CFR Cluj! Fundașul campioanei a respins mingea cu mâna și a fost eliminat

21:26

VIDEOOscar Piastri a câștigat Marele Premiu al Arabiei Saudite! Verstappen și Leclerc au completat podiumul

21:16

LIVE TEXTFCSB – CFR Cluj 3-1. Louis Munteanu a redus din diferență. Mihai Popescu, eliminat

20:49

VideoJurnal AntenaSport | Rugbiștii de la Rapid au intrat în bucătărie

20:43

VideoJurnal AntenaSport | Cosmin Contra sărbătorește românește la Madrid

20:37

VideoJurnal AntenaSport | Nadia Comăneci petrece Paștele alături de nume grele din sport

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 6 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s