„Eu am fost viu şi înainte!” Ciprian Deac i-a adus victoria lui CFR Cluj la aproape 38 de ani şi nu l-a uitat pe Mandorlini

Iulian Focșăneanu Publicat: 3 februarie 2024, 19:15

„Eu am fost viu şi înainte! Ciprian Deac i-a adus victoria lui CFR Cluj la aproape 38 de ani şi nu l-a uitat pe Mandorlini

Ciprian Deac, într-un meci pentru CFR Cluj / Profimediaimages

Ciprian Deac i-a adus victoria lui CFR Cluj, în prelungirile meciului cu Petrolul, şi nu l-a uitat pe fostul antrenor Andrea Mandorlini. Jucătorul care va împlini în această lună 38 de ani a marcat în minutul 90+3 un gol uriaş. L-a felicitat pe Adi Mutu pentru ceea ce a reuşit în scurta perioadă petrecută în Gruia.

Deac era rezervă de lux la CFR Cluj, în perioada lui Mandorlini. După revenirea „Briliantului” a revenit în primul 11 şi a contribuit din plin la victoriile cu FC Voluntari şi Petrolul. La meciul cu ilfovenii reuşise trei pase decisive.

Ciprian Deac i-a adus victoria lui CFR Cluj la aproape 38 de ani şi nu l-a uitat pe Andrea Mandorlini

E bine că s-a terminat aşa, că am crezut în noi. Chiar vorbeam la pauză că putem reveni în joc. (Reporter: A contat schimbarea lui Mandorlini cu Mutu?) Eu am fost viu şi înainte, trebuia cineva să mă vadă. M-am pregătit, fotbalul te răsplăteşte dacă eşti serios. Dumnezeu îţi dă. Eu mă bucur că îmi ajut echipa.

Spuneţi-mi voi, se vede o diferenţă? Se vede. Eu cred că e şi mâna antrenorului, în primul rând a schimbat sistemul. Şi cu domnul Mandorlini ne-am creat multe ocazii.

Sincer, nu pentru că ştiu cât de puternic este Mike în duelurile 1 la 1. L-a dat la o parte cu umărul.

Presiune simt din 2005 de când am venit la acest club care îşi doreşte să câştige în fiecare sezon să câştige minimum un trofeu. Acum e şi o presiune a rezultatelor. Ne bucurăm de această victorie şi cred că ne dă încredere în viitor.

Eu cred că Keita a lovit-o prost (n.r. a început să rândă). E un tip mişto şi mă bucur pentru el„, a declarat Ciprian Deac la digisport.ro.

Petrolul Ploieşti – CFR Cluj 1-2

Clujenii şi-au anunţat intenţiile ofensive din primul minut, când Otele a trimis puţin pe lângă poartă. Scorul a fost deschis însă de ploieşteni, în minutul 23, prin Irobiso. Oaspeţii au egalat în minutul 51, când Kader Keita a şutat din afara careului, lăsându-l spectator pe Zima.

În minutul 74 Răzvan Sava a scos foarte bine la şutul pe poartă al lui Alexandru Musi, iar gazdele au pus presiune pe apărarea clujenilor însă oaspeţii au înscris golul de trei puncte în minutul 90+3 şi meciul s-a încheiat cu victoria CFR Cluj, 2-1.

În clasament CFR Cluj are 42 de puncte şi ocupă locul secund în campionat, în timp ce Petrolul este pe locul 9, cu 31 de puncte.

PETROLUL: Zima – Papp, Meijers, Huja, Ţicu – Doua, Seto (Diomande 75), Jair, Grozav (Hanca 64) – Al. Musi (D. Radu 75), Irobiso (Işfan 64). ANTRENOR: Florin Pîrvu

CFR CLUJ: R. Sava – C. Manea, Boben, M. Ilie, Mamic (Mohoş 64) – Muhar, K. Keita, Tachtsidis (El Kaddouri 64), Deac – Bîrligea (Peter Michael 55), Otele (R. Filip 83). ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: Irobiso 36, Huja 62, Doua 84, Hanca 90+7 / Mamic 58, El Kaddouri 90

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Grigoriu, Marius Mihai Marica – Irina Mîrţ

Arbitri VAR: Marcel Bîrsan – Claudiu Marcu

Observator: Irina Mîrţ

10:42 Sorana Cîrstea – Iga Swiatek şi Jaqueline Cristian – Danielle Collins LIVE SCORE (12:00). Dueluri de foc pentru românce la Madrid 10:13 Performanţă uriaşă pentru Eliza Samara! A câştigat Liga Campionilor la tenis de masă pentru a treia oară consecutiv 10:02 Ţara din Europa care refuză să folosească VAR, după ce fanii s-au revoltat! Anunţul federaţiei 9:49 Leicester a promovat în Premier League. Leeds are şanse mici să promoveze direct. Cum ar putea arăta play-off-ul 9:28 Dennis Man îi dă mari emoţii lui Edi Iordănescu! Internaţionalul român, scos din lotul lui Parma. Anunţul presei din Italia 9:05 „Iar o să îmi iau înjurături”. Helmut Duckadam, un nou discurs dur la adresa conducerii CSA Steaua: „Poate nu mă pricep eu” 8:56 Dezvăluirea făcută de Ioan Andone, la 64 de ani. Care este, de fapt, numele său din buletin 8:34 Verdictul specialistului, după controversele din Dinamo – FC Voluntari: „E neglijenţă” / „Asta e poziţie normală?” 8:19 Mihai Stoica a anunţat care este antrenorul său român preferat. Surpriză uriaşă: „Poţi să mi-l pui cu oricine şi îl aleg pe el” 8:00 FCSB – Farul LIVE TEXT (20:30). Roş-albaştrii sunt la un punct de titlu. Gică Hagi încearcă să le strice sărbătoarea! Vezi toate știrile