FC Botoșani, victorie dramatică în meciul cu Poli Iaşi. Echipa antrenată de Bogdan Andone a urcat peste Dinamo în clasament

Publicat: 2.02.2024, 19:20.

FC Botoșani, victorie dramatică în meciul cu Poli Iaşi

FC Botoșani, victorie dramatică în meciul cu Poli Iaşi

Jucătorii lui FC Botoşani se bucură / Hepta

FC Botoșani a obţinut o victorie dramatică în meciul cu Poli Iaşi, scor 2-1. Golul victoriei a venit în prelungirile partidei. Oaspeţii au condus cu 1-0.

Reclamă

La Botoşani, Saghiri a trimis pe lângă bară în minutul 9, iar gazdele au replicat prin marea ocazie ratată de Fulop, în minutul 25. Ieşenii au deschis însă scorul, în minutul 28, când Saghiri a înscris cu un şut puternic din marginea careului, relatează news.ro.

Reclamă

FC Botoșani, victorie dramatică în meciul cu Poli Iaşi

Oaspeţii au avut şansa să intre la cabine cu un avantaj de două goluri, dar portarul Ducan a scos de sub bara transversală, în minutul 45+3, un balon trimis cu capul de Bouhenna. În startul reprizei secunde, Enzo Lopez a marcat în minutul 52, iar golul a fost anulat iniţial de arbitrul Sorin Vădana, însă a intervenit VAR-ul şi după patru minute, golul lui Lopez a fost validat.

Golul victoriei pentru gazde a fost marcat de Mouaddib, în minutul 90+1. Francezul intrase pe teren de doar trei minute şi a adus a treia victorie în ultimele patru etape pentru FC Botoşani, care a părăsit ultima poziţie a clasamentului, trecând pe locul 15, peste Dinamo, cu 18 puncte. Poli Iaşi are 26 de puncte şi se află pe locul 13.

FC BOTOŞANI: Ducan – R. Benzar, Sadiku, Miron, Ţigănaşu – I. Filip, V. Dican, G. David (Mitrov 70)– F. Adams (E. Lopez 46), Fulop (Şeroni 81), E. Florescu (Mouaddib 88). ANTRENOR: Bogdan Andone

POLI IAŞI: Ailenei – Todoroski, Bouhenna, Samayoa, Ispas – Saghiri, Bordeianu (Fl. Ilie 90+1), Jatoba (Stefanovici 90+1) – L. Mihai (S. Buş 46), Bettaieb (Harrison 81), A. Gheorghiţă. ANTRENOR: Leo Grozavu

Cartonaşe galbene: R. Benzar 57 / Saghiri 67, Bouhenna 90+1

Arbitri: Sorin Vădana – Ferencz Tunyogi, Imre-Laszlo Bucsi – Cristian Moldoveanu

Arbitri VAR: Rareş George Vidican – Lucian Rusandu

Observator: Nicolae Marodin

Valeriu Iftime, discurs genial după ce Botoşani a bătut CFR Cluj: „I-am făcut o bucurie domnului Becali!”

Valeriu Iftime a avut un discurs genial după ce Botoşani a bătut CFR Cluj, scor 1-0. Patronul celor de la FC Botoşani e de părere că Gigi Becali a fost în culmea fericirii după ce CFR Cluj a pierdut la Botoşani.

În urma acestui rezultat, Neluţu Varga a decis să îl demită pe Andrea Mandorlini şi să îl aducă pe Adrian Mutu pe banca de la CFR Cluj.

„O să mai demitem, să știți, dacă lucrurile merg așa cum cred eu, mai luăm puncte și de la oameni care nu au crezut că pierd la Botoșani. Cred că ei nu au fost așa slabi, ci am fost noi destul de buni, activi.

Le-am făcut un bine lui Adi Mutu și domnului Becali. Sunt convins că mi-a mulțumit Gigi, nu m-a sunat, dar sunt convins că i-am făcut o bucurie mare să ia bătaie Clujul, o să mai batem și Craiova, dar și pe el dacă vine vremea.

Dacă bat FCSB-ul e o bucurie imensă, este o frustrare în noi că i-am bătut doar când dormeau, ca să bați FCSB-ul ar fi un eveniment extraordinar”, a spus Valeriu Iftime, conform iamsport.ro.

FC Botoşani a pierdut etapa trecută cu Hermannstadt, cu 2-0, dar în această etapă a obţinut o altă victorie surprinzătoare, contra celor de la Poli Iaşi.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
14:37

„Vreau să îl sparg!” Gigi Becali i-a pus gând rău lui Marius Șumudică înainte de Rapid – FCSB: „E hoț”

13:49

Lando Norris a dat verdictul despre lupta la titlul din Formula 1: „Mai avem mult de muncit”

12:52

Gigi Becali, primul transfer pentru sezonul viitor la FCSB: „Am dat deja comisionul”

12:28

Papa Francisc nu și-a ascuns niciodată iubirea față de fotbal: „Un antidot la subiectivism și egoism”

11:58

Echipa lui Cristi Chivu nu mai joacă luni! Meciul Parma – Juventus a fost amânat după moartea Papei Francisc

11:25

FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paşte

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 5 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 6 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul luis