FC Voluntari – CFR Cluj 0-1 | Dan Petrescu, scos din sărite de jucătorii săi: „Mereu, mereu, mereu greșim în ultimul minut!”. Ce a spus despre lupta la titlu

De Cosmin Cioboată
Publicat: 24.04.2022, 21:47

Dan Petrescu, nervos, în timpul unui meci al CFR-ului

Dan Petrescu l-a făcut praf pe Mihai Stoica

Dan Petrescu, nervos, în timpul unui meci al CFR-ului / Hepta

FC Voluntari – CFR Cluj 0-1 | Dan Petrescu a oferit prima reacție după victoria chinuită din deplasarea cu ilfovenii. Antrenorul ardelenilor a recunoscut că a avut emoții mari pe bancă, în special la ultima fază a meciului.

CFR Cluj s-a impus cu 1-0 pe terenul lui FC Voluntari, grație golului înscris de Nana Boateng în minutul 83. Ilfovenii au fost aproape să egaleze la ultima fază a partidei, prin șutul lui Gabi Tamaș.

FC Voluntari – CFR Cluj 0-1 | Dan Petrescu, scos din sărite de jucătorii săi

Campioana s-a distanțat la 5 puncte de FCSB, dar Dan Petrescu spune că nu are liniște până la finalul sezonului. „Bursucul” și-a „urecheat” jucătorii pentru greșelile comise de multe ori pe finalul meciurilor.

“Am fost egalați de 4 ori în ultimul minut sau am pierdut și azi era să se repete istoria. Faza din ultimul minut a fost incredibilă. Parcă am revăzut celelalte meiuri. Nu avem voie la nivelul ăsta să facem asemenea greșeli.

Voluntari n-a mai avut altă ocazie. Dacă luam gol, eram foarte triști. A fost un gol meritat, la cum a jucat el (n.r. – Nana Boateng) în acest sezon. Victoria e meritată, am avut mai multe ocazii. Dar nu putem să facem asemenea greșeli mereu, mereu, mereu în ultimul minut. Noroc că portarul a fost inspirat și a apărat.

Vă dați seama ce am trăit pe bancă, ar fi fost incredibil. Sper să se întoarcă și să dăm și noi gol la ultima fază. Până la urmă tot o fază fixă ne-a salvat. Moralul nu era bun după ultimele meciuri. Trebuie să pregătim următoarele partide, pentru că toate sunt foarte foarte grele.

La pauză, le-am zis că cel mai important e să fie echilibrați. Să uite de penalty-ul ratat (n.r. – de Ciprian Deac în minutul 3). Să fie puțin mai liniștiți, erau prea agitați.  Acum trebuie să ne gândim serios la meciul cu Farul, mereu am avut meciuri grele cu ei.”, a spus Dan Petrescu, pentru digisport.ro.

Alexandru Chipciu a comparat CFR cu Manchester City: „Asta e mentalitatea noastră”

La finalul partidei, Alexandru Chipciu a asigurat că nu există vreo criză în vestiarul lui Dan Petrescu, în ciuda speculațiilor din jurul echipei.

Fostul jucător de la FCSB a comparat CFR Cluj cu Manchester City, din punct de vedere al mentalității. Chipciu spune că ambele echipe își doresc să câștige toate meciurile până la finalul sezonului și să își apere titlul.

“A fost o victorie grea. Un meci de luptă, puteam să ni-l facem mai ușor. Dar e bine că am câștigat. Ne așteptam să fie meciuri grele în play-off. Toate echipele sunt bune, au ajuns la un nivel foarte bun. Nu cred că va exista vreun meci ușor.

Sunt jucători experimentați (n.r. – la CFR), care au câștigat campionate multe aici. N-aș fi zis că există presiune, dar și dacă nu te gândești la asta, în subconștient tot ai o presiune. Bine că am câștigat. Avem sentimentul că atunci când jucăm ofensiv și avem ocazii, poate nu dăm gol și nu câștigăm.

Când trece jocul și suntem într-o situație fără ocazii, câștigăm cu 1-0, ăsta e stilul nostru. Am jucat să câștigăm de la început. E normal, când dai gol de la începutul meciului, jocul decurge altfel. Îi prinzi pe contraatac și mai marchezi. Voluntari s-a apărat și a încercat să obțină măcar un punct. Noi am înscris târziu și asta a fost istoria meciului.

Nu e o criză (n.r. – la echipă). Nu ne temem, ne dorim să câștigăm fiecare meci. Dar am văzut și în Anglia, la Manchester City și Guardiola, ei se gândesc să câștige toate meciurile. Asta e și mentalitatea noastră. Suntem la mâna noastră și ne dorim să mai aducem un trofeu.”, a spus Alexandru Chipciu, pentru digisport.ro.

CFR Cluj are un avans de 5 puncte față de FCSB. „Roș-albaștrii” vor juca luni seară cu Farul, în deplasare.

20:52 FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Pavol Safranko a marcat un hattrick în prima repriză din Farul – Sepsi 20:28 „Îi vei lua locul lui Daniel Niculae la Rapid?” Dani Coman a dat cărțile pe față! Răspunsul a uimit pe toată lumea 20:12 VideoOlaru a primit cel mai emoţionant mesaj de la mama sa: „Am o latură mai sensibilă!” Anunţ uriaş: „Vreau titlul şi anul viitor” 19:49 „E o problemă! Sunt trist!” Daniel Pancu, verdict despre situația de la Rapid! Ce a spus despre comunicatul lui Dan Șucu 19:35 Andrey Rublev este primul finalist al turneului de la Madrid! L-a învins pe Taylor Fritz după doar 72 de minute 19:12 „Rapidismul ăsta..” Daniel Niculae, replică ironică după comunicatul lui Dan Șucu! Ce a postat pe rețelele de socializare 19:00 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu de la Miami. Verstappen, primul în antrenamente. Calificările de la sprint, de la 23:15 18:53 Ioan Ovidiu Sabău, iureş la conferinţa de presă: „S-a luat legătura cu Şumudică! Ăsta-i adevărul!” 18:42 Thomas Tuchel poate rămâne la Bayern Munchen! Un nou „caz Xavi” în fotbalul mondial. Anunțul făcut de antrenorul bavarezilor 18:23 Ora la care joacă Bernadette Szocs cu Natalia Bajor, exclusiv în AntenaPLAY, la Saudi Smash 2024. Programul complet al româncelor Vezi toate știrile